Twenty Fourteen - en to ru translation catalogue (92 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: In 2014, our default theme lets you create a responsive magazine website with a sleek, modern design. Feature your favorite homepage content in either a grid or a slider. Use the three widget areas to customize your website, and change your content's layout with a full-width page template and a contributor page to show off your authors. Creating a magazine website with WordPress has never been easier.
ru: В 2014 году наша тема по умолчанию позволит вам создать адаптивный журнальный сайт с современным дизайном. Отобразите на главной свои любимые записи в виде сетки или слайдера. Используйте три области для виджетов, чтобы настроить свой сайт. Попробуйте также изменить представление содержимого с помощью шаблона страницы на всю ширину и создайте страницу участников, чтобы показать авторов сайта. Создать журнальный сайт на WordPress стало проще, чем когда-либо.

note: Template Name of the plugin/theme
en: Full Width Page
ru: Страница на всю ширину

note: Template Name of the plugin/theme
en: Contributor Page
ru: Страница участников

en: Tag Archives: %s
ru: Архив метки: %s

en: Search Results for: %s
ru: Результаты поиска: %s

en: Post format to show:
ru: Формат записей:

en: Number of posts to show:
ru: Количество записей:

en: Title:
ru: Заголовок:

en: This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photo</a>. | This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photos</a>.
ru[0]: Эта галерея содержит <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s фотографию</a>.
ru[1]: Эта галерея содержит <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s фотографии</a>.
ru[2]: Эта галерея содержит <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s фотографий</a>.

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ru: Читать далее <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: More asides
ru: Другие заметки

en: Asides
ru: Заметки

en: More galleries
ru: Другие галереи

en: Galleries
ru: Галереи

en: More links
ru: Другие ссылки

en: Links
ru: Ссылки

en: More quotes
ru: Другие цитаты

en: Quotes
ru: Цитаты

en: More audio
ru: Другие аудио

en: Audio
ru: Аудио

en: More videos
ru: Другие видео

en: Videos
ru: Видео

en: More images
ru: Другие изображения

en: Images
ru: Изображения

en: Use this widget to list your recent Aside, Quote, Video, Audio, Image, Gallery, and Link posts.
ru: Используйте этот виджет для отображения ваших свежих заметок, цитат, видео- и аудиозаписей, изображений, галерей и ссылок.

en: Twenty Fourteen Ephemera
ru: Мимолётное (Twenty Fourteen)

en: Sticky
ru: Прилеплена

en: <span class="meta-nav">Next Post</span>%title
ru: <span class="meta-nav">Следующая запись</span>%title

en: <span class="meta-nav">Previous Post</span>%title
ru: <span class="meta-nav">Предыдущая запись</span>%title

en: <span class="meta-nav">Published In</span>%title
ru: <span class="meta-nav">Опубликовано в</span>%title

en: Post navigation
ru: Навигация по записям

en: Posts navigation
ru: Навигация по записям

en: Next &rarr;
ru: Следующее &rarr;

en: &larr; Previous
ru: &larr; Предыдущее

en: Don&rsquo;t display tag on front end.
ru: Не отображать метку на сайте.

en: Tag Name
ru: Название метки

en: For an in-depth tutorial, and more tips and tricks, visit the <a href="%s">Twenty Fourteen documentation</a>.
ru: Подробные инструкции и дополнительную информацию можно найти в <a href="%s">документации Twenty Fourteen</a>.

en: Enhance your site design by using <a href="%s">Featured Images</a> for posts you&rsquo;d like to stand out (also known as post thumbnails). This allows you to associate an image with your post without inserting it. Twenty Fourteen uses featured images for posts and pages&mdash;above the title&mdash;and in the Featured Content area on the home page.
ru: Улучшите дизайн вашего сайта с помощью <a href="%s">миниатюр записей</a>. Эта функция позволяет связать изображение с записью, не вставляя его. Тема Twenty Fourteen использует миниатюры для записей и страниц (над заголовком), а также в разделе &laquo;Избранное содержимое&raquo; на главной.

en: The home page features your choice of up to 6 posts prominently displayed in a grid or slider, controlled by a <a href="%1$s">tag</a>; you can change the tag and layout in <a href="%2$s">Appearance &rarr; Customize</a>. If no posts match the tag, <a href="%3$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
ru: На главной странице можно отобразить до 6 записей в виде сетки или слайдера, отмеченных <a href="%1$s">меткой</a>. Переименовать метку и выбрать вариант отображения можно на экране <a href="%2$s">«Внешний вид» &rarr; «Настроить»</a>. Если записей с меткой не найдено, будут отображаться <a href="%3$s">прилепленные записи</a>.

en: Slider
ru: Слайдер

en: Grid
ru: Сетка

en: Layout
ru: Разметка

en: Use a <a href="%1$s">tag</a> to feature your posts. If no posts match the tag, <a href="%2$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
ru: Используйте <a href="%1$s">метку</a>, чтобы пометить записи как избранные. Если ни одной записи с меткой не найдено, будут отображаться <a href="%2$s">прилепленные записи</a>.

en: Featured Content
ru: Избранное содержимое

en: Background may only be visible on wide screens.
ru: Фон может отображаться только на широком экране.

en: May only be visible on wide screens.
ru: Может отображаться только на широком экране.

en: Display Site Title &amp; Tagline
ru: Отображать название и описание

en: Site Title Color
ru: Цвет названия сайта

en: Twenty Fourteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ru: Тема Twenty Fourteen требует WordPress 3.6 или выше. У вас версия %s. Пожалуйста, обновите WordPress и попробуйте ещё раз.

en: Next Image
ru: Следующее изображение

en: Previous Image
ru: Предыдущее изображение

en: Skip to content
ru: Перейти к содержимому

en: Primary Menu
ru: Основное меню

en: Search
ru: Поиск

en: Page %s
ru: Страница %s

en: %d Article | %d Articles
ru[0]: %d статья
ru[1]: %d статьи
ru[2]: %d статей

en: Next
ru: Далее

en: Previous
ru: Назад

en: Appears in the footer section of the site.
ru: Отображается в нижней части сайта.

en: Footer Widget Area
ru: Область подвала

en: Additional sidebar that appears on the right.
ru: Дополнительная боковая колонка справа.

en: Content Sidebar
ru: Колонка содержимого

en: Main sidebar that appears on the left.
ru: Основная боковая колонка слева.

en: Primary Sidebar
ru: Основная колонка

en: Secondary menu in left sidebar
ru: Дополнительное меню слева

en: Top primary menu
ru: Основное верхнее меню

en: Proudly powered by %s
ru: Сайт работает на %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ru: Запрошенную информацию найти не удалось. Возможно, будет полезен поиск по сайту.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ru: Извините, по вашему запросу ничего не найдено. Попробуйте другие ключевые слова.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ru: Готовы опубликовать свою первую запись? <a href="%1$s">Начните отсюда</a>.

en: Nothing Found
ru: Ничего не найдено

en: Pages:
ru: Страниц:

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ru: Читать далее %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Edit
ru: Изменить

en: % Comments
ru: Комментарии (%)

en: 1 Comment
ru: 1 комментарий

en: Leave a comment
ru: Оставить комментарий

en: Comments are closed.
ru: Обсуждение закрыто.

en: Newer Comments &rarr;
ru: Следующие комментарии &rarr;

en: &larr; Older Comments
ru: &larr; Предыдущие комментарии

en: Comment navigation
ru: Навигация по комментариям

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ru[0]: %2$s: %1$s комментарий
ru[1]: %2$s: %1$s комментария
ru[2]: %2$s: %1$s комментариев

en: Category Archives: %s
ru: Архив рубрики: %s

en: All posts by %s
ru: Все записи автора %s

en: Archives
ru: Архивы

en: Yearly Archives: %s
ru: Архив за год: %s

en: Monthly Archives: %s
ru: Архив за месяц: %s

en: Daily Archives: %s
ru: Архив за день: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ru: По данному адресу ничего не найдено. Попробуйте воспользоваться поиском.

en: Not Found
ru: Не найдено

note: #-#-#-#-#  twentyfourteen.pot (Twenty Fourteen 1.8)  #-#-#-#-# Author URI of the plugin/theme
en: https://wordpress.org/
ru: https://ru.wordpress.org/

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
ru: Команда WordPress
