Plugins - All in One SEO – Best WordPress SEO Plugin – Easily Improve SEO Rankin - en to ru translation catalogue (2787 entries)

en: %1$d H1 tags were found.
ru: Обнаружено %1$d H1.

en: %1$d section of your text is longer than %2$d words and is not separated by any subheadings. Add subheadings to improve readability.
ru: Раздел текста %1$d длиннее чем слова %2$d и не разделён какими-либо подзаголовками. Добавьте подзаголовки, чтобы улучшить читаемость.

en: %1$s %2$s Not Configured Properly
ru: %2$s %1$s настроены неправильно

en: %1$s %2$s allows you to customize the structured data markup for your Posts so that search engines can generate rich snippets for your content in search results.
ru: %1$s %2$s позволяет настроить разметку структурированных данных ваших записей, чтобы поисковые системы могли генерировать расширенные сниппеты для вашего контента в результатах поиска.

en: %1$s %2$s comes with many additional features to help take your site's SEO to the next level!
ru: %1$s %2$s поставляется со множеством дополнительных опций, которые помогут вывести SEO вашего сайта на новый уровень!

en: %1$s %2$s gives you advanced customizations for our page analysis feature, letting you add custom fields to analyze.
ru: %1$s %2$s предоставляет расширенные настройки функции анализа страниц, позволяя добавлять произвольные поля для анализа.

en: %1$s %2$s lets you set the SEO title and description for custom taxonomies. You can also control all of the robots meta and other options just like the default category and tags taxonomies.
ru: %1$s %2$s позволяет задавать SEO-заголовок и описание для произвольных таксономий. Вы также можете контролировать все мета-параметры роботов и другие параметры, такие как категория по умолчанию и таксономии меток.

en: %1$s &rsaquo; Connect
ru: %1$s &rsaquo; Подключение

en: %1$s &rsaquo; Onboarding Wizard
ru: %1$s &rsaquo; Помощник настройки

en: %1$s - Breadcrumbs
ru: %1$s - Цепочки навигации

en: %1$s - HTML Sitemap
ru: %1$s - HTML-карта сайта

en: %1$s Brand
ru: Бренд %1$s

en: %1$s Content
ru: Содержимое %1$s

en: %1$s Date
ru: Дата %1$s

en: %1$s Day
ru: День %1$s

en: %1$s Debug Info
ru: %1$s информация отладки

en: %1$s Debug Info from %2$s
ru: %1$s Отладочная информация от %2$s

en: %1$s Description
ru: Описание %1$s

en: %1$s Details
ru: Информация о %1$s

en: %1$s Documentation
ru: Документация %1$s

en: %1$s Excerpt
ru: Отрывок %1$s

en: %1$s Excerpt Only
ru: Только отрывок %1$s

en: %1$s HTML sitemap widget.
ru: Виджет HTML-карты сайта %1$s.

en: %1$s Link
ru: Ссылка %1$s

en: %1$s Link (Alt)
ru: Ссылка %1$s (Alt)

en: %1$s Lite vs. Pro
ru: %1$s Lite против Pro

en: %1$s Local - Business Info
ru: %1$s местное - Бизнес-информация

en: %1$s Local - Location Categories
ru: %1$s местное - Рубрики местоположений

en: %1$s Local - Locations
ru: %1$s местное - Адреса

en: %1$s Local - Map
ru: %1$s Местоположение - Карта

en: %1$s Local - Opening Hours
ru: %1$s местное - Часы работы

en: %1$s Month
ru: Месяц %1$s

en: %1$s Plugin Update
ru: Обновление плагина %1$s

en: %1$s Price
ru: Цена %1$s

en: %1$s SKU
ru: Артикул %1$s

en: %1$s Schema Markup
ru: Schema-разметка %1$s

en: %1$s Score
ru: Рейтинг %1$s

en: %1$s Server has been detected.
ru: %1$s Сервер обнаружен.

en: %1$s Settings
ru: Настройки %1$s

en: %1$s Site Info
ru: Информация о сайте %1$s

en: %1$s Site Public
ru: Общедоступный сайт %1$s

en: %1$s Title
ru: %1$s: заголовок

en: %1$s V3->V4 Migration In Progress
ru: Миграция %1$s V3 -> V4 в процессе

en: %1$s Year
ru: Год %1$s

en: %1$s at %2$s
ru: %1$s в %2$s

en: %1$s connects AIOSEO to Google Analytics, providing a powerful integration. %2$s is a sister company of AIOSEO.
ru: %1$s подключает AIOSEO к Google Analytics, обеспечивая мощную интеграцию. %2$s - дочерняя компания AIOSEO.

en: %1$s error found! | %1$s errors found!
ru[0]: Обнаружена %1$s ошибка!
ru[1]: Обнаружена %1$s ошибки!
ru[2]: Обнаружена %1$s ошибок!

en: %1$s found in image alt attribute(s).
ru: %1$s находится в alt-атрибутах изображений.

en: %1$s found in meta description.
ru: %1$s присутствует в метаописании.

en: %1$s has a full suite of tools to manage the robots.txt file, along with other related technologies, like XML Sitemaps.
ru: %1$s имеет полный набор инструментов для управления файлом robots.txt, а также другими связанными технологиями, такими как XML-файлы карт сайта.

en: %1$s has an intuitive setup wizard to guide you through the setup process.
ru: %1$s имеет интуитивно понятный помощник настройки, который проведет вас через процесс установки.

en: %1$s has detected a physical robots.txt file in the root folder of your WordPress installation. We recommend removing this file as it could cause conflicts with WordPress' dynamically generated one. %2$s can import this file and delete it, or you can simply delete it.
ru: %1$s обнаружил физический файл robots.txt в корневой папке WordPress. Рекомендуется удалить этот файл, так как он может вызвать конфликт с динамически созданным файлом. %2$s может импортировать данные этого файла и дезинтегрировать его, или вы можете просто удалить его.

en: %1$s has detected static sitemap files in the root folder of your WordPress installation.
    				As long as these files are present, %2$s is not able to dynamically generate your sitemap.
ru: %1$s обнаружил статические файлы карты сайта в корневой папке вашего WordPress-сайиа.
    				Пока эти файлы существуют, %2$s не сможет динамически создавать карту сайта.

en: %1$s has detected that you have one or more custom fields with spaces in their name.
    								In order for %2$s to correctly parse these custom fields, their names cannot contain any spaces.
ru: %1$s обнаружил, что у вас есть одно или несколько произвольных полей с пробелами в названии.
    								Чтобы %2$s мог правильно проанализировать эти поля, их названия не должны содержать пробелов.

en: %1$s in image alt attributes
ru: %1$s в alt-атрибутах изображений

en: %1$s in introduction
ru: %1$s во введении

en: %1$s in meta description
ru: %1$s в метаописании

en: %1$s integrates directly with %2$s to provide you with actionable keyphrases to help you write better content.
ru: %1$s напрямую интегрируется с %2$s, чтобы предоставить действенные ключевые фразы, которые помогут вам писать более качественный текст.

en: %1$s is Installed & Active
ru: %1$s установлен и активирован

en: %1$s is brought to you by %2$s, the same team that’s behind the largest WordPress resource site, WPBeginner, the most popular lead-generation software, OptinMonster, the best WordPress analytics plugin, MonsterInsights and many more.
ru: %1$s предоставлен вам %2$s, той же командой, которая стоит за крупнейшим сайтом ресурсов WordPress, WPBeginner, самым популярным программным обеспечением для привлечения потенциальных клиентов, OptinMonster, лучшим плагином для аналитики WordPress, MonsterInsights и многим другими.

en: %1$s is currently upgrading your database and migrating your SEO data in the background.
ru: %1$s в текущий момент обновляет базу данных и перемещает ваши SEO-данные в фоновом режиме.

en: %1$s is importing your existing SEO data in the background.
ru: %1$s импортирует имеющиеся SEO-данные в фоновом режиме.

en: %1$s is slightly long. Try to make it shorter.
ru: %1$s - длинновато. Постарайтесь сократить.

en: %1$s is the best WordPress SEO plugin. Join over 2,000,000+ Professionals who are already using %2$s to improve their website search rankings.
ru: %1$s - лучший SEO-плагин для WordPress.<br/>
    Присоединяйтесь к более чем 2 000 000 профессионалов, которые используют %2$s для повышения рейтинга своих веб-сайтов в поиске.

en: %1$s is too long. Try to make it shorter.
ru: %1$s - слишком длинно. Постарайтесь сократить.

en: %1$s is updated to the latest version
ru: %1$s обновлен до последней версии

en: %1$s length
ru: Длина %1$s

en: %1$s makes it easy to configure your site's SEO settings without the need to hire an expert. And it takes less than 10 minutes too!
ru: Продуманный механизм последовательной настройки %1$s позволяет грамотно настроить параметры SEO вашего сайта без необходимости нанимать опытного специалиста. И это займёт около 10 минут!

en: %1$s makes it extremely easy to add highly relevant Schema.org markup to your site. It has a simple graphical interface, so you don't have to get your hands dirty with complex HTML markup.
ru: %1$s упрощает добавление на ваш сайт высокорелевантной разметки Schema.org. У него простой графический интерфейс, поэтому вам не придется пачкать руки сложной HTML-разметкой.

en: %1$s migrated all your title formats, some of which were blank. If you were purposely using blank formats in the previous version of %2$s and want WordPress to handle your titles, you can safely dismiss this message. For more information, check out our documentation on %3$sblank title formats%4$s.
ru: %1$s перенес все ваши форматы заголовков, некоторые из которых были пустыми. Если вы намеренно использовали пустые форматы в предыдущей версии %2$s и хотите, чтобы WordPress обрабатывал ваши заголовки, вы можете спокойно закрыть это сообщение. Для получения дополнительной информации ознакомьтесь с документацией %3$sпустым форматам заголовков%4$s.

en: %1$s minute | %1$s minutes
ru[0]: %1$s минута
ru[1]: %1$s минуты
ru[2]: %1$s минут

en: %1$s needs to be updated
ru: %1$s требует обновления

en: %1$s not found in image alt attribute(s). Add an image with your %1$s as alt text.
ru: %1$s отсутствует в alt-атрибутах изображений. Добавьте изображение с %1$s в качестве альтернативного текста.

en: %1$s not found in meta description.
ru: %1$s отсутствует в метаописании.

en: %1$s of the sentences contain more than %2$s words, which is more than the recommended maximum of %3$s. Try to shorten the sentences.
ru: %1$s предложений содержат более %2$s слов, что превышает рекомендуемый максимум в %3$s. Попробуйте сократить текст.

en: %1$s of the sentences contain passive voice, which is more than the recommended maximum of %2$s. Try to use their active counterparts.
ru: %1$s предложений содержат страдательный залог, что превышает рекомендуемый максимум %2$s. Попробуйте перефразировать их, используя действительный залог.

en: %1$s out of %2$s max recommended characters.
ru: %1$s из %2$s рекомендуемого максимального количества символов.

en: %1$s provides a simple but powerful interface to craft your Open Graph data. You get immediate feedback with an interactive preview, and you don't have to mess around with raw HTML markup.
ru: %1$s предоставляет простой, но мощный интерфейс для обработки данных Open Graph. Вы сразу получаете обратную связь с интерактивным предварительным просмотром, и вам не нужно возиться с необработанной HTML-разметкой.

en: %1$s relies on the WordPress Rest API and your site might have it disabled. %2$s.
ru: %1$s использует WordPress Rest API, и на вашем сайте он может быть отключен. %2$s.

en: %1$s shows you exactly which content gets the most visits, so you can analyze and optimize it for higher conversions.
ru: %1$s показывает, какие именно материалы пользуются популярностью, благодаря этому вы сможете анализировать и оптимизировать содержимое для повышения конверсии.

en: %1$s was successfully imported!
ru: Данные из %1$s успешно импортированы!

en: %1$s will automatically pull all other data that is needed for this graph directly from %2$s. Enjoy!
ru: %1$s автоматически получит все остальные данные, необходимые для этого графика, непосредственно из %2$s. Наслаждайтесь!

en: %1$sA valid license key is required%2$s in order to connect with %3$s.
ru: Для подключения к %3$s %1$sтребуется действующий лицензионный ключ%2$s.

en: %1$sAdd %2$srel="UGC"%3$s to link
ru: %1$sВставить в ссылку %2$srel="UGC"%3$s

en: %1$sAdd %2$srel="nofollow"%3$s to link
ru: %1$sУстановить ссылке %2$srel="nofollow"%3$s

en: %1$sAdd %2$srel="sponsored"%3$s to link
ru: %1$sВставить в ссылку %2$srel="sponsored"%3$s

en: %1$sBonus:%2$s You can upgrade to the %3$s plan today and %4$ssave %5$s off%6$s (discount auto-applied).
ru: %1$sБонус:%2$s Вы можете перейти на тариф %3$s сегодня и %4$s сэкономить %5$s со скидкой %6$s (скидка применяется автоматически).

en: %1$sBonus:%2$s You can upgrade your plan today and %3$ssave %4$s off%5$s (discount auto-applied).
ru: %1$sБонус:%2$s Сегодня вы можете повысить свой тариф, %3$sсэкономив %4$s%5$s!

en: %1$sGDPR / Privacy information%2$s
ru: %1$sGDPR / Информация о конфиденциальности%2$s

en: %1$sNote:%2$s %3$s plugin is disabled on your site until you fix the issue. %4$sRead more for additional information.%5$s
ru: %1$sПримечание:%2$s  Плагин %3$s отключен на данном сайте, пока не будет исправлена проблема. %4$sПодробности здесь.%5$s

en: %1$sNote:%2$s %3$s will be discontinuing support for WordPress versions older than version 5.3 by the end of 2021. %4$sRead more for additional information.%5$s
ru: %1$sПримечание:%2$s %3$s прекратит поддержку версий WordPress, предшествующих версии 5.3, к концу 2021 года. %4$sЧитайте дополнительную информацию%5$s.

en: %1$sNote:%2$s Support for PHP 5.4 will be discontinued in 2021. After this, if no further action is taken, %3$s functionality will be disabled. %4$sRead more for additional information.%5$s
ru: %1$sПримечание:%2$s Поддержка PHP 5.4 будет прекращена в 2021 году. Если после этого не будет предпринято никаких действий, функциональность %3$s будет прервана. %4$sПодробности здесь.%5$s

en: %1$sThe custom marker should be: 100x100 px.%2$s If the image exceeds those dimensions it could (partially) cover the info popup.
ru: %1$sПроизвольный маркер должен иметь размер: 100x100 пикселей.%2$s Если изображение превышает эти размеры, оно может перекрывать информационный блок.

en: %1$sWarning:%2$s ensure your HTTPS is working before forcing a redirect. %3$s
ru: %1$sПредупреждение:%2$s перед установкой принудительной переадресации убедитесь, что HTTPS работает. %3$s

en: (Default)
ru: (по-умолчанию)

en: (Invalid IP)
ru: (некорректный IP)

en: (expires: %1$s)
ru: (срок действия: %1$s)

en: (no title)
ru: (без заголовка)

en: .htaccess Editor
ru: Редактор .htaccess

en: .htaccess file is empty.
ru: Файл .htaccess пуст.

en: 1 day
ru: 1 день

en: 1 hour
ru: 1 час

en: 1 week
ru: 1 неделю

en: 404 Error Format
ru: Формат ошибки 404

en: 404 Error: page not found
ru: Ошибка 404: страница не найдена

en: 404 Logs
ru: Журнал 404

en: 404 Monitoring
ru: Мониторинг ошибок 404

en: 404 Redirects
ru: Переадресация 404

en: A Description tag is required in order to properly display your meta descriptions on your site.
ru: Тег «Description» необходим для корректного отображения на сайте мета-описаний.

en: A Google API Key is necessary to render your maps. %s
ru: Ключ API Google необходим для отрисовки ваших карт. %s

en: A JSON file is required to import redirects.
ru: Для импорта переадресаций требуется JSON-файл.

en: A JSON or INI file is required to import settings.
ru: Для импорта настроек требуется файл JSON или INI.

en: A custom field from the current page/post.
ru: Произвольное поле текущей страницы/записи.

en: A good headline stimulates reader interest and offers a compelling reason to read your content. It promises a believable benefit.
ru: Хороший заголовок стимулирует интерес читателя и даёт вескую причину прочитать ваш текст. Он обещает очевидную пользу.

en: A redirect already exists for this source URL. To make changes, edit the original instead.
ru: Для данного исходного URL уже существует переадресация. Чтобы внести изменения, вместо этого отредактируйте оригинал.

en: A sample alt tag for your image
ru: Образец alt-тега изображения

en: A short description for your product.
ru: Небольшой текст описывающий свойства товара.

en: A site alias is another domain that you want to be redirected to this site. For example, an old domain, or a subdomain. This will redirect all URLs, including WordPress login and admin. You will need to configure your system (DNS and server) to pass requests for these domains to this WordPress install.
ru: Псевдоним сайта - это еще один домен, который вы хотите перенаправить на этот сайт. Например, старый домен или поддомен. Это перенаправит все URL-адреса, включая страницы авторизации и админки WordPress. Вам нужно будет настроить свою систему (DNS и сервер) для передачи запросов для этих доменов этому WordPress-сайту.

en: A valid license key is required
ru: Требуется действующий лицензионный ключ

en: A valid license key is required in order to enable Pro features and continue to receive automatic updates.
ru: Для включения Pro-функций и получения грядущих обновлений в автоматическом режиме, требуется действующий лицензионный ключ.

en: A valid license key is required in order to use our addons.
ru: Для использования наших аддонов требуется действительный лицензионный ключ.

en: A very good score is between %1$s60 and 80%2$s.
ru: Очень хороший результат между %1$s60 и 80%2$s.

en: AIOSEO - Breadcrumbs
ru: AIOSEO - Цепочки навигации

en: API Key
ru: Ключ API

en: About
ru: О разработчиках

en: About Page URL
ru: URL страницы описания

en: About Page URL:
ru: URL страницы описания:

en: About Us
ru: О разработчиках

en: About Us Page
ru: Страница о компании

en: Access Control
ru: Контроль доступа

en: Access Control Settings
ru: Настройки контроля доступа

en: Access Control is only available for licensed %1$s %2$s users.
ru: Контроль доступа доступен лишь пользователям с лицензией %1$s %2$s.

en: Access our Premium Support
ru: Премиум-поддержка

en: Activate
ru: Активировать

en: Activate %1$s
ru: Активация %1$s

en: Activate All Features
ru: Активировать все

en: Activate Image SEO
ru: Активировать SEO изображений

en: Activate Local SEO
ru: Активировать локальное SEO

en: Activate News Sitemap
ru: Активировать карту сайта новостей

en: Activate Redirects
ru: Активировать переадресации

en: Activate Video Sitemap
ru: Активировать карту сайта для видео

en: Activated
ru: Активировано

en: Active Notifications
ru: Активные уведомления

en: Active Plugins
ru: Активные плагины

en: Active Theme
ru: Активная тема

en: Activities
ru: Активность

en: Activity
ru: Активность

en: Actor
ru: Актер

en: Ad free (no banner adverts)
ru: Отсутствие рекламы

en: Add Additional Keyphrases
ru: Добавить дополнительные ключевые фразы

en: Add CORS Presets
ru: Добавить предустановки CORS

en: Add Custom Rule
ru: Добавить произвольное правило

en: Add Focus Keyphrase
ru: Добавить основную ключевую фразу

en: Add Header
ru: Добавить заголовок

en: Add Keyphrase
ru: Добавить ключевую фразу

en: Add Link
ru: Добавить ссылку

en: Add New
ru: Добавить

en: Add New Redirection
ru: Создать новую переадресацию

en: Add New Redirections
ru: Добавить новые переадресации

en: Add Redirect
ru: Добавить переадресацию

en: Add Redirect to improve SEO | Add Redirects to improve SEO
ru[0]: Добавьте переадресацию для улучшения SEO
ru[1]: Добавьте переадресации для улучшения SEO
ru[2]: Добавьте переадресации для улучшения SEO

en: Add Redirects
ru: Добавить переадресацию

en: Add Rule
ru: Добавить правило

en: Add Security Presets
ru: Добавить предустановки безопасности

en: Add URL
ru: Добавить URL

en: Add a list of additional domains to track here. Enter one domain name per line without the http://.%1$s%2$s
ru: Добавьте здесь дополнительные домены для отслеживания. Введите одно доменное имя на строку без http://.%1$s%2$s

en: Add an alias redirect by clicking in 'Add New'.
ru: Добавьте переадресацию псевдонима, нажав «Добавить».

en: Add content after each post in your site feed.
ru: Вставка произвольного контента после каждого сообщения в ленте сайта.

en: Add content before each post in your site feed.
ru: Вставка произвольный контент перед каждой записью в ленте сайта.

en: Add headers by clicking in the options below.
ru: Добавьте заголовки, перейдя к настройкам ниже.

en: Add links to external resources that are useful for your readers. Make sure you link to high-quality sites - Google penalizes pages that link to "spammy" sites (ones that break the Google webmaster guidelines).
ru: Добавьте ссылки на внешние ресурсы, которые будут полезны вашим читателям. Убедитесь, что вы ссылаетесь на качественные сайты - Google наказывает страницы, которые ссылаются на сайты, содержащие «спам» (те, которые нарушают рекомендации Google для веб-мастеров).

en: Add www to domain
ru: Добавить в домен www

en: Additional Data
ru: Дополнительные данные

en: Additional Domains
ru: Дополнительные домены

en: Additional Info
ru: Дополнительная информация

en: Additional Keyphrases
ru: Дополнительные ключевые фразы

en: Additional Keyphrases by %1$s
ru: Дополнительные ключевики от %1$s

en: Additional Pages
ru: Дополнительные страницы

en: Additional Site Information
ru: Дополнительная информация о сайте

en: Address
ru: Адрес

en: Address Line 1
ru: Адрес

en: Address Line 2
ru: Дополнения к адресу

en: Admin Bar Menu
ru: Меню панели администратора

en: Administrator
ru: Администратор

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: Advanced %1$s Support
ru: Расширенная поддержка %1$s

en: Advanced Google Analytics tracking
ru: Расширенное отслеживание Google Analytics

en: Advanced Locations Settings
ru: Расширенные настройки местоположения

en: Advanced Rich Snippets + Schema Markups
ru: Расширенные сниппеты + Schema-разметка

en: Advanced SEO
ru: Расширенное SEO

en: Advanced Schema Markup is only available for licensed %1$s %2$s users.
ru: Расширенная Schema-разметка доступна лишь пользователям с лицензией %1$s %2$s.

en: Advanced Settings
ru: Расширенные настройки

en: Advanced WooCommerce
ru: Продвинутый WooCommerce

en: Advanced support for e-commerce
ru: Расширенная поддержка онлайн-магазинов

en: Album
ru: Альбом

en: Alias
ru: Псевдоним

en: Aliased Domain
ru: Псевдонимированный домен

en: All %1$s Settings
ru: Все настройки %1$s

en: All (recommended)
ru: Все (рекомендуется)

en: All CSS files appear to be minified.
ru: Все CSS-файлы выглядят минифицированными.

en: All Good!
ru: Всё хорошо!

en: All Groups
ru: Все группы

en: All Items
ru: Все элементы

en: All Javascript files appear to be minified.
ru: Все Javascript-файлы выглядят минифицированными.

en: All Redirects
ru: Все переадресации

en: All Settings
ru: Все настройки

en: All categories that are assigned to the current post, comma-separated.
ru: Все рубрики текущей записи, разделённые запятыми.

en: All images on the page have alt attributes.
ru: Все изображения на странице имеют атрибуты alt.

en: All images on your page have alt attributes.
ru: Все изображения на вашей странице имеют атрибуты alt.

en: All in One SEO Team
ru: Команда All in One SEO

en: All post types are set to noindex or your site does not have any post types registered that are supported by this feature.
ru: Для всех типов записей установлено значение noindex, или на вашем сайте нет зарегистрированных типов сообщений, поддерживаемых этой опцией.

en: All taxonomies are set to noindex or your site does not have any taxonomies registered that are supported by this feature.
ru: Для всех таксономий установлено значение noindex, или на вашем сайте нет зарегистрированных таксономий, поддерживаемых этой опцией.

en: All the required Open Graph meta tags have been found.
ru: Были найдены все необходимые мета-теги Open Graph.

en: Allow
ru: Разрешить

en: Allow videos to be played directly on other websites, such as Facebook or Twitter.
ru: Разрешить воспроизведение видео непосредственно на посторонних веб-сайтах, таких как Facebook или Twitter.

en: Allows you to specify the maximum number of posts for the RSS Sitemap. We recommend an amount of 50 posts.
ru: Позволяет указать максимальное количество сообщений для RSS-карты сайта. Мы рекомендуем 50 сообщений.

en: Allows you to specify the maximum number of posts in a sitemap (up to 50,000).
ru: Позволяет указать максимальное число публикаций в карте сайта (до 50 000).

en: Alphabetical
ru: По алфавиту

en: Already purchased? Simply enter your license key below to connect with %1$s!
ru: Уже приобрели? Просто введите свой лицензионный ключ ниже для соединения с сервером %1$s!

en: Also, try to include synonyms and relevant terminology in H2 tag text. Search engines are pretty smart - they know which words usually occur together in each niche.
ru: Также попробуйте включить синонимы и соответствующую терминологию в текст H2-заголовка. Поисковые системы довольно умны - они знают, какие слова обычно встречаются вместе в каждой нише.

en: Alt Tag Attribute Format
ru: Формат атрибута alt

en: Alternatively, you can create an empty index.php file and save it in every directory on your site. That's an approach that WordPress uses and it works well.
ru: В качестве альтернативы вы можете создать пустой файл index.php и сохранить его в каждом каталоге на своем сайте. Это подход, который использует WordPress, и он хорошо работает.

en: Alternatively, you can use a CMS plugin to simplify the process - it's a more user-friendly option. WordPress has a host of caching plugins, and most of them give you options to control the caching headers.
ru: В качестве альтернативы вы можете использовать плагин CMS, чтобы упростить процесс - это более удобный вариант. WordPress имеет множество плагинов кэширования, и большинство из них предоставляют возможность управлять кэшированием заголовков.

en: Amount of Servings
ru: Количество порций

en: Amount of ratings
ru: Количество оценок

en: An XML Sitemap is a list of all your content that search engines use when they crawl your site. This is an essential part of SEO because it contains some important pieces of information that search engines need when crawling your site. The XML Sitemap created by %1$s tells search engines where to find all of the content on your site.
ru: XML-карта сайта - это список всего контента, который поисковые системы используют при сканировании вашего сайта. Это важная часть SEO, потому что она содержит важную информацию, которая нужна поисковым системам при сканировании вашего сайта. XML-карта сайта, созданная %1$s, сообщает поисковым системам, где какое содержимое сайта искать.

en: An error occurred while activating the addon. Please upload it manually or contact support for more information.
ru: При активации аддона произошла ошибка. Загрузите его вручную или обратитесь в службу поддержки для получения дополнительной информации.

en: An error occurred while adding your redirects. Please try again later.
ru: При добавлении ваших переадресаций произошла ошибка. Пожалуйста, повторите попытку позже.

en: An error occurred while analyzing your site.
ru: При анализе вашего сайта произошла ошибка.

en: An error occurred while fetching keyphrases. Please try again later.
ru: Ошибка при получении ключевых фраз. Пожалуйста, попробуйте позже.

en: An error occurred while importing %1$s. Please try again.
ru: Ошибка при импорте данных %1$s. Попробуйте ещё раз.

en: An error occurred while trying to write to the .htaccess file. Please try again later.
ru: При попытке изменения файла .htaccess произошла ошибка. Повторите попытку позже.

en: An example of content from your page/post.
ru: Пример содержимого вашей страницы/записи.

en: An unknown error occurred, please try again later.
ru: Произошла неизвестная ошибка. Повторите попытку позже.

en: An update is available for %1$s. Upgrade to the latest version to receive all the latest features, bug fixes and security improvements.
ru: Для %1$s доступно обновление. Обновитесь до последней версии, чтобы получить доступ к новым функциям, исправления ошибок кода и повышение безопасности.

en: An upgrade is required to unlock the following features.
ru: Требуется обновление, чтобы разблокировать следующие функции.

en: Analytics
ru: Аналитика

en: Analyze
ru: Анализировать

en: Analyze Competitor Site
ru: Анализ сайта конкурента

en: Analyze this page
ru: Анализировать страницу

en: Analyzing your content with %1$s keywords is only available to licensed %2$s users. %3$s
ru: Анализ содержимого сайта с помощью ключевых слов %1$s доступен лишь пользователям имеющим лицензию %2$s. %3$s

en: Analyzing...
ru: Анализируем...

en: Anchor values are not sent to the server and cannot be redirected.
ru: Значения якоря не отправляются на сервер и не могут быть переадресованы.

en: And many more...
ru: И многое другое...

en: Animal Shelter
ru: Приют для животных

en: Announcements
ru: Уведомления

en: Anonymize IP
ru: Анонимизировать IP

en: Anonymize IP Addresses
ru: Анонимизация IP-адресов

en: Answer
ru: Ответ

en: Any posts that are assigned to these terms will also be excluded from your sitemap.
ru: Любые записи, подпадающие под эти условия, также будут исключены из карты сайта.

en: Anyone can see that they are using the %1$s theme.
ru: Кто угодно может видеть, что используется тема %1$s.

en: Anyone can see that you are using the %1$s theme.
ru: Кто угодно может видеть, что вы используете тему %1$s.

en: Apache Redirects (.htaccess)
ru: Переадресации Apache (.htaccess)

en: Apply
ru: Применить

en: Archive
ru: Архив

en: Archive Date
ru: Дата архива

en: Archive Format
ru: Формат архива

en: Archive Organization
ru: Архивная организация

en: Archive Pages
ru: Страницы архивов

en: Archive Title
ru: Заголовок архива

en: Archive format
ru: Формат архива

en: Archives
ru: Архивы

en: Archives for
ru: Архив

en: Are you enjoying %1$s?
ru: Тоже нравится %1$s?

en: Are you sure you want to delete these redirects?
ru: Вы действительно намерены удалить эти переадресации?

en: Are you sure you want to delete this backup?
ru: Уверены, что хотите удалить эту резервную копию?

en: Are you sure you want to delete this record?
ru: Уверены, что хотите удалить эту запись?

en: Are you sure you want to delete this redirect?
ru: Вы действительно намерены удалить эту переадресацию?

en: Are you sure you want to leave? you have unsaved changes!
ru: Уверены, что хотите выйти? Есть несохранённые изменения!

en: Are you sure you want to reset the selected settings to default?
ru: Вы точно хотите сбросить выбранные настройки до стандартных значений?

en: Are you sure you want to restore this backup?
ru: Уверены, что хотите восстановить эту резервную копию?

en: Area Served
ru: Используемая площадь

en: Article
ru: Статья

en: Article Section
ru: Раздел статьи

en: Article Tags
ru: Теги статьи

en: Article Title
ru: Заголовок статьи

en: Article Type
ru: Тип статьи

en: As a valued user you receive %1$s, automatically applied at checkout!
ru: Как ценный пользователь вы получаете скидку %1$s, которая автоматически применяется при оформлении заказа!

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: At least one paragraph is long. Consider using short paragraphs.
ru: По крайней мере, один абзац длинный. Рассмотрите возможность использования коротких абзацев.

en: Athlete
ru: Атлет

en: Attached Image
ru: Прикреплённое изображение

en: Attachment
ru: Вложение

en: Attachment Parent
ru: Родитель вложения

en: Attachments
ru: Вложения

en: Author
ru: Автор

en: Author Archives
ru: Архивы авторов

en: Author Biography
ru: Биография автора

en: Author Display Name
ru: Отображаемое имя автора

en: Author First Name
ru: Имя автора

en: Author Last Name
ru: Фамилия автора

en: Author Link
ru: Ссылка на автора

en: Author Link (Alt)
ru: Ссылка автора (Alt)

en: Author Name
ru: Имя автора

en: Author Pages
ru: Страницы автора

en: Author Sitemap
ru: Карта сайта автора

en: Author archive link (link as text).
ru: Ссылка на архив автора (ссылка как текст).

en: Author archive link (name as text).
ru: Ссылка на архив автора (имя как текст).

en: Author name
ru: Имя автора

en: Auto-write to %1$s
ru: Автозапись в %1$s

en: Autogenerate Descriptions
ru: Авто-генерируемые описания

en: Automatic Redirects
ru: Автоматические переадресации

en: Automatic Updates
ru: Автоматические обновления

en: Automatically Add Missing Image Alt / Title Tags
ru: Автоматически устанавливать изображениям недостающие атрибуты alt/title

en: Automatically Generate Article Tags
ru: Автоматически генерировать теги статьи

en: Automatically Ping Search Engines
ru: Уведомлять поисковые системы автоматически

en: Automatically add content to your site's RSS feed.
ru: Автоматическое добавление контента в RSS-канал вашего сайта.

en: Automotive Business
ru: Автомобильный бизнес

en: Availability
ru: Доступность

en: Available as Addon Plugin
ru: Доступно в виде аддона

en: Average Rating
ru: Средняя оценка

en: Awesome! These are required for %1$s's Organization schema markup.
ru: Отлично! Они необходимы для %1$s Schema-разметки организации.

en: Awesome! These are required for %1$s's Person schema markup.
ru: Отлично! Они необходимы для %1$s Schema-разметки персоны.

en: Backup Settings
ru: Настройки резервного копирования

en: Bad Bot Blocker
ru: Блокировщик вредных ботов

en: Bad Bot Blocker Logs
ru: Журналы блокировщика плохих ботов

en: Bagage Tracking
ru: Отслеживание багажа

en: Baidu Verification Code
ru: Код проверки Baidu

en: Band
ru: Группа

en: Bar
ru: Бар

en: Base Directory:
ru: Базовая директория:

en: Base URL:
ru: Базовый URL:

en: Basic Guide to Google Analytics
ru: Базовое руководство по Google Аналитике

en: Basic Guide to Google Search Console
ru: Базовое руководство по Google Search Console

en: Basic SEO
ru: Базовое SEO

en: Because your headline plays a large role in reader engagement, it's worth spending extra time perfecting it. Many top copywriters spend hours getting their headlines just right - sometimes they spend longer on the headline than the rest of the article!
ru: Поскольку заголовок играет существенную роль в привлечении читателей, стоит потратить дополнительное время на его совершенствование. Многие ведущие копирайтеры часами стараются правильно составить заголовки - иногда они тратят больше времени на заголовок, чем на остальную часть статьи!

en: Begin typing a post ID, title or slug to search...
ru: Начните вводить ID, заголовок или ярлык записи для поиска...

en: Begin typing a term ID or name to search...
ru: Начните вводить ID или название термина для поиска...

en: Below are the default settings for all locations, which can be overwritten per %1$slocation%2$s.
ru: Ниже приведены настройки по умолчанию для всех местоположений, которые могут быть перезаписаны поверх каждого %1$sместоположения%2$s.

en: Best Practices for Domains and URLs
ru: Лучшие практики для доменов и URL

en: Bill Payment
ru: Оплата счетов

en: Billing Support
ru: Помощь при оплате

en: Bing Verification Code
ru: Код проверки Bing

en: Bing Webmaster Tools
ru: Средства веб-мастера Bing

en: Blank Title Formats Detected
ru: Обнаружены пустые форматы заголовков

en: Block Bad Bots using HTTP
ru: Блокировка вредных ботов, используя HTTP

en: Block Referral Spam using HTTP
ru: Блокировать реферальный спам, используя HTTP

en: Blocked Bots Log
ru: Журнал заблокированных ботов

en: Blocked bot with IP %1$s -- matched referer %2$s found in blocklist.
ru: Заблокированный бот с IP %1$s - соответствует рефереру %2$s, найденному в чёрном списке.

en: Blocked bot with IP %1$s -- matched user agent %2$s found in blocklist.
ru: Заблокированный бот с IP %1$s - соответствует агенту пользователя %2$s, найденному в чёрном списке.

en: Blocked!
ru: Заблокировано!

en: Blog
ru: Блог

en: Blog Archive
ru: Архив блога

en: Blog Page Title
ru: Название страницы блога

en: Blog Post
ru: Запись блога

en: Book
ru: Книга

en: Both the page title and meta description are missing keywords.
ru: И в заголовке и мета-описании страницы отсутствуют ключевые слова.

en: Both the www and non-www versions of the URL are redirected to the same site.
ru: Обе версии URL, с www и без www, приводят на один и тот же сайт.

en: Both the www and non-www versions of your URL are redirected to the same site.
ru: Обе версии вашего URL, с www и без www, приводят на один и тот же сайт.

en: Brand
ru: Марка

en: Breadcrumb Prefix
ru: Префикс цепочки навигации

en: Breadcrumb Settings
ru: Настройки цепочки навигации

en: Breadcrumb Templates
ru: Шаблоны цепочек навигации

en: Breadcrumb Templates are only available
ru: Шаблоны цепочек навигации доступны лишь

en: Breadcrumbs
ru: Цепочки навигации

en: Breadcrumbs are an essential part of SEO. By default %1$s will automatically add breadcrumbs to the schema markup that we add to your site and you don't need to make any changes for that to work. Breadcrumbs can also be used as a secondary navigation system that tells users where they are on a website relative to the homepage.
ru: Цепочки навигации являются неотъемлемой частью SEO. По умолчанию %1$s автоматически добавляет цепочку навигации в разметку схемы, которую мы добавляем на ваш сайт, и вам не нужно вносить какие-либо изменения, чтобы это работало. Цепочку навигации также можно использовать в качестве вторичной навигационной системы, которая сообщает пользователям, где они находятся относительно домашней страницы веб-сайта.

en: Browse documentation, reference material, and tutorials for %1$s.
ru: Просмотрите документацию, справочные материалы и руководства для %1$s.

en: Bulk Actions
ru: Пакетная обработка

en: Bulk Editing
ru: Пакетное редактирование

en: Business Info
ru: Информация о компании

en: Business Info and Location blocks, widgets and shortcodes
ru: Бизнес-информация и блоки, виджеты и шорткоды местоположений

en: Businesses
ru: Бизнесы

en: By allowing us to track usage data we can better help you because we know with which WordPress configurations, themes and plugins we should test.
ru: Имея доступ к данным об использовании плагина, мы сможем принести вам больше пользы, зная, под какие конфигурации WordPress, темы и плагины следует адаптировать код.

en: By default Admins have access to %1$sall SEO site settings%2$s
ru: По умолчанию, у администраторов есть доступ ко %1$sвсем SEO-настройкам сайта%2$s.

en: By default Authors have access to %1$sSEO settings for individual pages and posts that they already have permission to edit.%2$s
ru: По умолчанию, у авторов есть доступ к %1$sSEO-настройкам отдельных страниц и записей, к которым у них уже есть доступ для редактирования%2$s.

en: By default Contributors have access to %1$sSEO settings for individual pages and posts that they already have permission to edit.%2$s
ru: По умолчанию участники имеют доступ к настройкам %1$sSEO отдельных страниц и записей, на редактирование которых у них уже есть разрешение.%2$s

en: By default Editors have access to %1$sSEO settings for General Settings, Search Appearance and Social Networks, as well as all settings for individual pages and posts.%2$s
ru: По умолчанию, у редакторов есть доступ к %1$sSEO-настройкам в общих настройках, в разделе настроек внешнего вида в поисковых системах и соцсетей, а также ко всем настройкам для отдельных страниц и записей%2$s.

en: By default SEO Editors have access to %1$sSEO settings for individual pages and posts.%2$s
ru: По умолчанию, у SEO-редакторов есть доступ к %1$sSEO-настройкам отдельных страниц и записей.%2$s

en: By default SEO Managers have access to %1$sSEO settings for General Settings, Redirections, and individual pages and posts.%2$s
ru: По умолчанию, у SEO-менеджеров есть доступ к %1$sSEO-настройкам на страницах «Общие настройки», «Переадресации», а также отдельных страниц и записей%2$s.

en: By default the %1$s role %2$shas no access%3$s to %4$s settings.
ru: По умолчанию роль %1$s %2$sне имеет доступа%3$s к настройкам %4$s.

en: By default, only users with an Administrator role have permission to manage %1$s within your WordPress admin area. With Access Controls, though, you can easily extend specific access permissions to other user roles.
ru: По умолчанию, пользователи с ролью «Администратор» есть разрешение на управление плагином %1$s в вашей админке WordPress. Однако, с помощью управления доступом можно с легкостью распределить определенные возможности и на другие пользовательские роли.

en: By default, we try to provide enriched information about your videos. A lot of video services are supported by default. For those services which aren't supported, we can try to retrieve enriched video information using %1$s. If you want to use this option, you'll need to sign up for a (free) %2$s account and provide the API key you receive.
ru: По умолчанию мы стараемся предоставлять расширенную информацию о ваших видео. Поддерживаются многие видеосервисы. Для тех сервисов, которые ещё не поддерживаются, мы можем попытаться получить расширенную видеоинформацию с помощью %1$s. Если вы хотите использовать эту опцию, вам необходимо зарегистрировать (бесплатную) учетную запись на %2$s и указать API-ключ, который вы там получите.

en: By enabling this option you disabled any site aliases or canonical settings. Enter a domain to redirect everything, except WordPress login and admin.
ru: Включив опцию, вы отключили все псевдонимы сайта и канонические настройки. Введите домен для переадресации всего, кроме страницы авторизации и админки WordPress.

en: CEO of %1$s
ru: CEO %1$s

en: CSS Validator
ru: Валидатор CSS

en: CSS files appear in many places, including frameworks (like Bootstrap), themes and templates, and third-party plugins.
ru: CSS-файлы появляются во многих местах, включая фреймворки (например, Bootstrap), темы и шаблоны, а также сторонние плагины.

en: Cache Redirects
ru: Кешированные переадресации

en: Cafe
ru: Кафе

en: Calories
ru: Калории

en: Cancel
ru: Отменить

en: Canonical Settings
ru: Канонические настройки

en: Canonical Settings are disabled because you have relocated your site to another domain.
ru: Канонические настройки отключены, так как сайт был перенесён на другой домен.

en: Canonical URL
ru: Канонические URL

en: Caption for the current media file.
ru: Подпись текущего медиафайла.

en: Capture HTTP header information with the logs (except for cookies).
ru: Фиксировать информацию HTTP-заголовков в журнале (кроме cookies).

en: Card Type
ru: Тип карты

en: Categories
ru: Рубрики

en: Category
ru: Рубрика

en: Category Hierarchy
ru: Иерархия рубрик

en: Category Name
ru: Название рубрики

en: Cause
ru: Дело

en: Check Google Cache
ru: Проверка кэша Google

en: Check Redirect
ru: Проверить переадресацию

en: Check how your site scores with our SEO analyzer and compare against your competitor's site.
ru: Проверьте рейтинг вашего сайта с помощью SEO-анализатора и сравните его с сайтом конкурента.

en: Check links to this URL
ru: Проверьте ссылки на этот URL

en: Check this if you want your categories for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
ru: Отметьте, чтобы рубрики данной записи использовались как ключевые слова для неё (в дополнение к любым ключевым словам, указанным на экране редактирования записи).

en: Check this if you want your keywords on your Posts page (set in WordPress under Settings, Reading, Front Page Displays) and your archive pages to be dynamically generated from the keywords of the posts showing on that page. If unchecked, it will use the keywords set in the edit page screen for the posts page.
ru: Отметьте это, если вы хотите, чтобы ключевые слова на странице с публикациями (устанавливается в настройках WordPress, в разделе Чтение, отображение страницы) и архивных страницах динамически генерировались из ключевых слов, показанных на той странице. Если не отмечено, будут использованы ключевые слова, заданные на экране редактирования страницы для страницы сообщений.

en: Check this if you want your tags for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
ru: Отметьте, чтобы теги для данной записи использовались как ключевые слова для нее же (в дополнение к любым ключевым словам, указанным на экране редактирования записи).

en: Check this if you would like to remove ALL %1$s data upon plugin deletion. All settings and SEO data will be unrecoverable.
ru: Опция удаляет ВСЕ данные (настройки и SEO-информация) %1$s при удалении плагина. Процесс необратим!

en: Childcare
ru: Уход за детьми

en: Choose Features
ru: Выберите функции

en: Choose Image
ru: Выберите изображение

en: Choose a Contact Type
ru: Выберите подходящий тип

en: Choose a File
ru: Выберите файл

en: Choose a Person
ru: Выберите целевую персону

en: Choose a plugin to import SEO data directly into %1$s.
ru: Выберите плагин для импорта SEO-данных в %1$s.

en: Choose a plugin to import redirects directly into %1$s.
ru: Выберите плагин для импорта переадресаций в %1$s.

en: Choose taxonomy that should have a priority for this post type.
ru: Выберите таксономию, которая должна иметь приоритет для этого типа записей.

en: Choose whether %1$s should output the required schema markup that Google needs to generate a sitelinks search box.
ru: Выберите, будет ли %1$s выводить требуемую разметку схемы, необходимую Google для создания окна поиска дополнительных ссылок.

en: Choose whether the site represents a person or an organization.
ru: Выберите, персону или организацию представляет данный сайт.

en: City
ru: Город

en: City:
ru: Город:

en: Clear
ru: Очистить

en: Clear 404 Logs
ru: Очистить журнал 404

en: Clear Bad Bot Blocker Logs
ru: Очистить журналы блокировщика плохих ботов

en: Clear Redirect Logs
ru: Очистить журнал переадресаций

en: Cleared
ru: Очищено

en: Click here
ru: Нажмите сюда

en: Click here to get
ru: Кликните сюда, чтобы получить

en: Click here to learn more
ru: Нажмите сюда, чтобы узнать больше

en: Click on the tags below to insert variables into your alt tag attribute.
ru: Нажимайте на теги ниже, чтобы вставлять переменные в атрибут alt.

en: Click on the tags below to insert variables into your description.
ru: Нажимайте на теги ниже, чтобы вставлять переменные в описание.

en: Click on the tags below to insert variables into your home page title.
ru: Нажимайте на теги ниже, чтобы вставлять переменные в название главной страницы.

en: Click on the tags below to insert variables into your meta description.
ru: Нажимайте на теги ниже, чтобы вставлять переменные в мета-описание.

en: Click on the tags below to insert variables into your site name.
ru: Нажимайте на теги ниже, чтобы вставлять переменные в название сайта.

en: Click on the tags below to insert variables into your site title.
ru: Нажимайте на теги ниже, чтобы вставлять переменные в заголовок сайта.

en: Click on the tags below to insert variables into your template.
ru: Нажимайте на теги ниже, чтобы вставлять переменные в шаблон.

en: Click on the tags below to insert variables into your title attribute.
ru: Нажимайте на теги ниже, чтобы вставлять переменные в атрибут title.

en: Click on the tags below to insert variables into your title.
ru: Нажимайте на теги ниже, чтобы вставлять переменные в заголовок.

en: Click to Copy
ru: Нажмите, чтобы скопировать

en: Close
ru: Закрыть

en: Close and Exit Wizard Without Saving
ru: Выйти из помощника без сохранения

en: Closed
ru: Закрыто

en: Closed label
ru: Ярлык закрытости

en: Collection Page
ru: Страница коллекции

en: Compact Archives
ru: Компактные архивы

en: Company
ru: Компания

en: Complete Data (JSON)
ru: Полные данные (JSON)

en: Complete SEO Checklist
ru: Полный контрольный список SEO

en: Complete Site Audit Checklist
ru: Контрольный список полного аудита сайта

en: Complete Support
ru: Полная поддержка

en: Complete documentation on usage tracking is available %1$shere%2$s.
ru: Подробная документация по отслеживанию использования доступна %1$sздесь%2$s.

en: Configure how your website content will look in Google, Bing and other search engines.
ru: Настройте отображение содержимого своего сайта в Google, Bing и других поисковиках.

en: Conflicting Plugins Detected
ru: Обнаружены конфликтующие плагины

en: Congratulations, your site is now SEO ready!
ru: Поздравляем, теперь ваш сайт готов для SEO!

en: Connect
ru:  Подключить

en: Connect with %1$s
ru: Подключиться к серверу %1$s

en: Connecting...
ru: Соединение...

en: Consecutive sentences
ru: Последовательные предложения

en: Constants
ru: Константы

en: Contact Info
ru: Контактная информация

en: Contact Page
ru: Страница контактов

en: Contact Page URL
ru: URL страницы контактов

en: Contact Page URL:
ru: URL страницы контактов:

en: Contact Type
ru: Тип контакта

en: Content
ru: Содержимое

en: Content Length
ru: Объём текста

en: Content Types
ru: Типы содержимого

en: Content Width
ru: Ширина контента

en: Contributor
ru: Участник

en: Control the Title & Alt Tag attribute of your images (Plus, Pro & Elite plans only)
ru: Управляйте атрибутами тегов Title и Alt своих изображений (только для тарифов Plus, Pro и Elite)

en: Control the priority & frequency of each Post, Page, Category, Tag, etc.
ru: Контролируйте приоритет и частоту для каждой записи, страницы, рубрики, метки и т.д.

en: Control the priority & frequency per Post Type/Taxonomy
ru: Контролируйте приоритет и частоту для каждого типа записи и таксономии

en: Cooking Time
ru: Время термообработки

en: Copied!
ru: Скопировано!

en: Copy to Clipboard
ru: Скопировать в буфер обмена

en: Cornerstone content should be the most important and extensive articles on your site.
ru: Ключевое содержимое должно быть самым важным и объёмным текстом на сайте.

en: Corporation
ru: Корпорация

en: Could not install upgrade. Please download from %1$s and install manually.
ru: Не удалось установить обновление. Загрузите из %1$s и установите вручную.

en: Could you please do me a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
ru: Не могли бы вы оказать нам БОЛЬШУЮ услугу и поставить нашему плагину максимальную оценку в каталоге WordPress, чтобы помочь ему становиться популярнее и повысить нашу мотивацию?

en: Country
ru: Страна

en: Country:
ru: Страна:

en: Course
ru: Блюдо

en: Create Backup
ru: Создать резервную копию

en: Create a simple Coming Soon Page, Under Construction or Maintenance Mode Page. Work on your site in private while visitors see a “Coming Soon” or “Maintenance Mode” page.
ru: Создайте простую страницу, уведомляющую о процессе разработки или технического обслуживания. Спокойно работайте на своем сайте, в то время как посетители будут видеть лишь страницу «Скоро запуск» или «Режим обслуживания».

en: Create and manage redirects for your broken links.
ru: Создавайте переадресации для неработающих ссылок и управляйте ими.

en: Create, manage and monitor redirects for 404's or modified posts + server redirects, full site redirects and site aliases (Pro & Elite plans only)
ru: Создавайте, управляйте и отслеживайте переадресации страниц 404 или изменённых сообщений + переадресации серверов, полные переадресации сайтов и псевдонимы сайтов (только для планов Pro и Elite)

en: Credit Card Support
ru: Помощь с банковскими картами

en: Critical Issues
ru: Критические проблемы

en: Cuisine Type
ru: Тип кухни

en: Currencies Accepted:
ru: Принимаемые валюты:

en: Currency
ru: Валюта

en: Current Date
ru: Текущая дата

en: Current Day
ru: Текущий день

en: Current Item
ru: Текущий элемент

en: Current Month
ru: Текущий месяц

en: Current Year
ru: Текущий год

en: Current or first category description.
ru: Описание текущей или первой рубрики.

en: Current or first category link (link as text).
ru: Ссылка на текущую или первую рубрику (ссылка как текст).

en: Current or first category link (name as text).
ru: Ссылка на текущую или первую рубрику (имя как текст).

en: Current or first category title.
ru: Заголовок текущей или первой рубрики.

en: Custom
ru: Произвольный

en: Custom Admin Labels
ru: Произвольные ярлыки администратора

en: Custom Field
ru: Произвольное поле

en: Custom Field Name
ru: Имя произвольного поля

en: Custom Field Support
ru: Поддержка произвольных полей

en: Custom Fields
ru: Произвольные поля

en: Custom Fields are only available for licensed %1$s %2$s users.
ru: Произвольные поля доступны лишь пользователям с лицензией %1$s %2$s.

en: Custom HTML templates
ru: Произвольные HTML-шаблоны

en: Custom Image
ru: Пользовательское изображение

en: Custom Marker
ru: Произвольный маркер

en: Custom Rules
ru: Произвольные правила

en: Custom Taxonomy Support is only available for licensed %1$s %2$s users.
ru: Поддержка произвольной таксономии доступна лишь пользователям с лицензией %1$s %2$s.

en: Custom field names with spaces detected
ru: Произвольные поля с пробелами в названиях

en: Custom separator:
ru: Произвольный разделитель:

en: Customer Support
ru: Поддержка пользователей

en: DRAFT
ru: ЧЕРНОВИК

en: Dashboard
ru: Консоль

en: Dashboard Widget
ru: Виджет консоли

en: Database Tools
ru: Правка базы данных

en: Date Archive Sitemap
ru: Карта сайта архива даты

en: Date Archives
ru: Архивы дат

en: Day
ru: День

en: Deactivate All Features
ru: Деактивировать все

en: Deactivate this license key
ru: Деактивировать этот лицензионный ключ

en: Deactivated
ru: Деактивировано

en: Deactivation failed. Please check permissions and try again.
ru: Деактивация не удалась. Пожалуйста, проверьте разрешения и попробуйте снова.

en: Decide whether you want your site's URLs to include a "www", or if you prefer a plain domain name. There are marketing pros and cons for each choice, but neither one is better or worse for SEO purposes - as long as you're consistent.
ru: Решите, хотите ли вы, чтобы URL вашего сайта содержали «www», или вы предпочитаете простое доменное имя. У каждого варианта есть свои маркетинговые плюсы и минусы, но ни один из них не лучше или хуже для целей SEO, если вы последовательны.

en: Dedicated Page
ru: Выделенная страница

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default (Set under Social Networks)
ru: По умолчанию (устанавливается в социальных сетях)

en: Default Card Type
ru: Стандартный тип карты

en: Default Image (Set Below)
ru: Стандартное изображение (установите ниже)

en: Default Image Source (Set in Social Networks)
ru: Источник изображения по умолчанию (устанавливается в соцсетях)

en: Default Location Settings
ru: Стандартные настройки местоположения

en: Default Object Type (Set in Social Networks)
ru: Стандартный тип объекта (устанавливается в социальных сетях)

en: Default Post Facebook Image
ru: Стандартная картинка записей в Facebook

en: Default Post Image Source
ru: Источник изображения записи по умолчанию

en: Default Post Twitter Image
ru: Стандартная картинка записи Twitter

en: Default Post Type Object Types
ru: Стандартные типы объектов записей

en: Default Social Share Image
ru: Изображение для публикации в соцсетях по умолчанию

en: Default Taxonomy Object Types
ru: Стандартные типы объектов таксономий

en: Default Taxonomy Object Types are only available for licensed %1$s users. %2$s
ru: Опция типов объектов таксономии по умолчанию доступна лишь пользователям, имеющим лицензию %1$s. %2$s

en: Default Term Facebook Image
ru: Стандартная картинка в Facebook

en: Default Term Image Source
ru: Источник изображения по умолчанию

en: Default Term Image Source is only available for licensed %1$s users. %2$s
ru: Опция источника изображения по умолчанию доступна лишь пользователям, имеющим лицензию %1$s. %2$s

en: Default Term Twitter Image
ru: Стандартное значение картинки Twitter

en: Default settings that just work
ru: Стандартные настройки, которые просто работают

en: Default template for all pages.
ru: Стандартный шаблон для всех страниц.

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete Rule
ru: Удалить правило

en: Delete Static Files
ru: Удалить статические файлы

en: Dentist
ru: Стоматология

en: Deprecated Filters Detected
ru: Обнаружены устаревшие фильтры

en: Descending
ru: По убыванию

en: Description
ru: Описание

en: Description Format
ru: Формат описания

en: Description:
ru: Описание:

en: Detailed Address, Contact and Payment Info
ru: Подробный адрес, контакты и платежная информация

en: Director
ru: Режиссер

en: Directory Listing seems to be disabled on the server.
ru: Список каталогов на сервере отключен.

en: Directory Listing seems to be disabled on your server.
ru: Список каталогов на вашем сервере отключен.

en: Directory Listing seems to be enabled on the server.
ru: Список каталогов, похоже, включен на сервере.

en: Directory Listing seems to be enabled on your server.
ru: Список каталогов, похоже, включен на вашем сервере.

en: Directory Path
ru: Путь к каталогу

en: Disable
ru: Выключить

en: Disabled
ru: Отключено

en: Disallow
ru: Запретить

en: Dish Type
ru: Категория

en: Dismiss
ru: Закрыть

en: Dismiss All
ru: Отклонить все

en: Dismissed Notifications
ru: Отклоненные уведомления

en: Display Advertiser Tracking
ru: Показывать отслеживание рекламодателей

en: Display HTML Sitemap
ru: Отображать HTML-карту сайта

en: Display Info
ru: Показать информацию

en: Display Location Info
ru: Отображение информации о местоположении

en: Display Map
ru: Отображать карту

en: Display Opening Hours
ru: Отображение часов работы

en: Display Settings
ru: Настройки отображения

en: Display beautifully clean, customizable, and responsive Instagram feeds from multiple Instagram accounts.
ru: Отображение прекрасных, настраиваемых и адаптивных Instagram-лент из разных учетных записей.

en: Display complete category hierarchy even if not selected on each individual post.
ru: Отображать полную иерархию рубрики, даже если она не выбрана в каждой отдельной записи.

en: Display completely customizable Facebook feeds of any public Facebook page or Group.
ru: Отображение полностью настраиваемых Facebook-лент любой общедоступнойстраницы или группы Facebook.

en: Display completely customizable, responsive and search engine crawlable Twitter feeds on your website.
ru: Отображение полностью настраиваемых, отзывчивых и щебетать каналы на вашем сайте.
    Отображайте полностью настраиваемые, адаптивные и доступные для поисковых система Twitter-ленты.

en: Display the current page breadcrumb.
ru: Отображать цепочку навигации текущей страницы.

en: Display the sitemap on a dedicated page:
ru: Отображение карты сайта на выделенной странице:

en: Displayed when the business is closed.
ru: Отображается, когда предприятие закрыто.

en: Displayed when the business is open all day long.
ru: Отображается, когда предприятие открыто весь день.

en: Do you get a blank sitemap or 404 error?
ru: Получили пустую карту сайта или ошибку 404?

en: Do you have multiple authors?
ru: У вас несколько авторов?

en: Docs
ru: Документы

en: Documentation
ru: Документацию к плагину

en: Don't try to force keywords into sub-headings if they feel unnatural. It will send the wrong message to your readers, possibly driving them away.
ru: Не пытайтесь вставлять ключевые слова в подзаголовки, если они кажутся неестественными. Это даст неверный сигнал вашим читателям, вероятно, оттолкнув их.

en: Download System Info File
ru: Скачать файл с отчётом

en: Drink
ru: Напитки

en: Driving Directions
ru: Схема проезда

en: Dry Cleaning/Laundry
ru: Химчистка / Прачечная

en: Due to a bug in the previous version of %1$s, your homepage title and description may have changed. Please take a minute to review your homepage settings to verify that they are correct.
ru: Из-за ошибки в предыдущей версии %1$s, название и описание домашней страницы сайта могли измениться. Найдите минутку, чтобы проверить настройки домашней страницы, с целью убедиться в их корректности.

en: Due to some changes in how our Open Graph integration works, your Facebook Titles and Descriptions may have changed. You were using the following options that have been removed:
ru: Из-за некоторых изменений механизма интеграции с Open Graph, ваши заголовки и описания в Facebook могли измениться. Вы использовали следующие параметры, которые были удалены:

en: Duplicate Open Graph meta tags were found.
ru: Обнаружены повторяющиеся мета-теги Open Graph.

en: Duplicate or invalid entries have been detected! Please check your rules and try again.
ru: Обнаружены повторяющиеся или недействительные записи! Проверьте установленные правила и попробуйте снова.

en: Dynamically Generate
ru: Динамическая генерация

en: Dynamically Generate Meta Keywords
ru: Динамическое генерирование ключевых слов

en: Dynamically creates the Video Sitemap instead of using a static file.
ru: Динамически создает карту сайта для видео, вместо использования статического файла.

en: Dynamically creates the XML Sitemap instead of using a static file.
ru: Динамически создаёт XML-карту сайта вместо использования статического файла.

en: Edit
ru: Изменить

en: Edit .htaccess
ru: Изменить .htaccess

en: Edit SEO
ru: Править SEO

en: Edit Snippet
ru: Редактировать сниппет

en: Edit Title and Description
ru: Изменить заголовок и описание

en: Edit Your Meta Description
ru: Изменить мета-описание

en: Edit Your Page
ru: Редактировать страницу

en: Edit Your Page Title
ru: Редактировать заголовок страницы

en: Edit Your Page Title & Description
ru: Изменить заголовок и описание страницы

en: Editor
ru: Редактор

en: Email Address
ru: Email

en: Email Debug Information
ru: Отправить отладочную информацию на почту

en: Email address:
ru: Адрес Email:

en: Embed
ru: Встраивание

en: Embedly API Key
ru: API-ключ Embedly

en: Emergency
ru: Экстренная ситуация

en: Emergency Service
ru: Аварийная служба

en: Employment Agency
ru: Бюро занятости

en: Enable
ru: Включить

en: Enable Advanced Analytics Options
ru: Включить расширенные опции аналитики

en: Enable Advanced SEO for Images on your Site
ru: Включите на сайте расширенное SEO для изображений

en: Enable Breadcrumbs
ru: Включить цепочку навигации

en: Enable Custom Robots.txt
ru: Включить произвольный robots.txt

en: Enable Google News Sitemap on your Site
ru: Включите на сайте карту сайта для портала Google Новости

en: Enable Local SEO on your Site
ru: Включите локальное SEO на своем сайте

en: Enable Open Graph Markup
ru: Включить Open Graph

en: Enable Redirect Cache
ru: Включить кеш переадресации

en: Enable Redirects on your Site
ru: Включить переадресацию на сайте

en: Enable Schema Markup
ru: Включить Schema-разметку

en: Enable Sitelinks Search Box
ru: Включить окно поиска по ссылкам сайта

en: Enable Sitemap
ru: Включить карту сайта

en: Enable Sitemap Indexes
ru: Включить карту сайта

en: Enable Twitter Card
ru: Включить Twitter Card

en: Enable Video Sitemap on your Site
ru: Включить на сайте карту сайта для видео

en: Enable our Headline Analyzer to help you write irrestible headlines and rank better in search results.
ru: Включите анализатор заголовков, который будет помогать создавать неотразимые заголовки и повышать рейтинг в результатах поиска.

en: Enable our TruSEO score to help you optimize your content for maximum traffic.
ru: Включите нашу оценку TruSEO, чтобы помочь вам оптимизировать контент для получения максимального трафика.

en: Enable this feature if you want Facebook and other social media to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
ru: Включите эту функцию, если вы хотите, чтобы Facebook и другие соцсети отображали превью с изображением и фрагментом текста при публикации ссылки на ваш сайт.

en: Enable this feature if you want Twitter to display a preview card with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
ru: Включите этот функционал, если вы хотите, чтобы Twitter отображал карточку с картинкой и отрывком текста, когда кто-то делится ссылкой на ваш сайт.

en: Enable this option to look for videos in custom fields as well.
ru: Включите опцию для использования видео в произвольных полях.

en: Enable this option to show additional Twitter data on your posts and pages (i.e., who the post was written by and how long it might take to read the article).
ru: Включите эту опцию, чтобы отображать дополнительные данные Twitter в ваших записях и страницах (кем было написана запись и сколько времени может потребоваться, чтобы прочитать текст).

en: Enabled
ru: Включено

en: Enhanced Ecommerce
ru: Улучшенная Ecommerce

en: Enhanced Link Attribution
ru: Улучшенная атрибуция ссылки

en: Enhanced Search
ru: Расширенный поиск

en: Enhanced Search - Excerpt
ru: Расширенный поиск - отрывок

en: Enhanced Search cannot be enabled on your website because there is a search query conflict. To learn more about this, %1$sclick here%2$s.
ru: На вашем веб-сайте нельзя включить расширенный поиск из-за конфликта поисковых запросов. Чтобы узнать подробности, %1$scнажмите сюда%2$s.

en: Ensure URL Consistency
ru: Убедиться в целостности URL

en: Ensure your most important keywords appear in the H1 tag - don't force it, use them in a natural way that makes sense to human readers.
ru: Убедитесь, что ваши самые важные ключевые слова присутствуют в H1-заголовке - не злоупотребляйте, используйте их естественным образом, который имеет смысл для читателей.

en: Ensure your page's title includes your target keywords, and design it to encourage users to click.
ru: Убедитесь, что заголовок вашей страницы включает ваши целевые ключевые слова, и создайте его так, чтобы пользователи нажимали на нее.

en: Enter Competitor URL
ru: Введите URL сайта конкурента

en: Enter License Key
ru: Введите лицензионный ключ

en: Enter a Locale Code, e.g.: en_GB, es_ES
ru: Введите код локали, например: en_GB, ru_RU

en: Enter a URL or start by typing a page or post title, slug or ID.
ru: Введите URL или введите название страницы/записи, ярлык или ID.

en: Enter a URL to change the default Canonical URL
ru: Введите URL для замены стандартного канонического URL

en: Enter a WordPress Filter Name
ru: Введите название фильтра WordPress

en: Enter a comma-separated list of post IDs.
ru: Введите список ID записей через запятую.

en: Enter a comma-separated list of term IDs.
ru: Введите список ID терминов через запятую.

en: Enter a custom field name...
ru: Введите имя произвольного поля...

en: Enter a page URL, e.g. %1$s
ru: Введите URL страницы, например: %1$s

en: Enter a relative URL to redirect from or start by typing in page or post title, slug or ID. You can also use regex (%1$s)
ru: Введите относительный URL-адрес для переадресации или начните вводить заголовок страницы или сообщения, ярлыка или ID. Вы также можете использовать регулярное выражение (%1$s)

en: Enter an IP Address
ru: Введите IP

en: Enter the Server Name
ru: Введите название сервера

en: Enter your %1$s License Key
ru: Введите свой лицензионный ключ %1$s

en: Enter your Facebook Admin ID here. You can enter multiple Facebook Admin IDs by separating them with a comma.
ru: Введите Facebook Admin ID. Вы можете ввести несколько значений, разделив их с запятой.

en: Enter your answer
ru: Укажите свой вариант

en: Enter your domain name without the %1$s to set your cookie domain.%2$s%3$s
ru: Введите домен сайта без %1$s для установки cookie домена. %2$s%3$s

en: Enter your license key below to activate %1$s!
ru: Введите свой ключ для активации %1$s!

en: Entertainment Business
ru: Развлекательный бизнес

en: Episode
ru: Эпизод

en: Errors
ru: Ошибки

en: Est. reading time
ru: Примерное время на чтение

en: Every page on your site should have a <link> tag with a 'rel="canonical"' attribute. The link tag should go inside the page's head tag, and it should contain the page's "correct" URL.
ru: На каждой странице вашего сайта должен быть тег <ссылки> с атрибутом  'rel="canonical"'. Тег ссылки должен находиться внутри тега заголовка страницы и содержать «правильный» URL страницы.

en: Exact match all parameters in any order
ru: Точное соответствие всех параметров в любом порядке

en: Example search string
ru: Пример поисковой фразы

en: Excellent!
ru: Превосходно!

en: Exclude Images
ru: Исключить изображения

en: Exclude Images from your sitemap.
ru: Исключить изображения из карты сайта.

en: Exclude Pages/Posts
ru: Исключить страницы/записи

en: Exclude Posts / Pages
ru: Исключить записи/страницы

en: Exclude Terms
ru: Исключённые выражения

en: Exclude Users from Tracking
ru: Исключить пользователей из отслеживания

en: Exclude logged-in users from Google Analytics tracking by role.%1$s%2$s
ru: Исключить авторизованных пользователей на основании ролей из отчетов Google Analytics.%1$s%2$s

en: Export %1$s config file
ru: Экспорт файла конфигурации %1$s

en: Export %1$s file
ru: Экспортировать %1$s

en: Export / Backup Settings
ru: Настройки экспорта / резервного копирования

en: Export 404 Logs
ru: Экспортировать журнал ошибки 404

en: Export All Post Types
ru: Экспорт всех типов записей

en: Export All Redirects
ru: Экспортировать все переадресации

en: Export All Settings
ru: Экспорт всех настроек

en: Export Redirect Logs
ru: Экспортировать журнал переадресаций

en: Export Redirects
ru: Экспортировать переадресации

en: Export Settings
ru: Настройки экспорта

en: Export to JSON, .htaccess or .nginx. The JSON format contains full information (and can be re-imported), while the other formats only contain partial information relavant to that format.
ru: Экспорт в JSON, .htaccess или .nginx. Формат JSON содержит полную информацию (и может быть повторно импортирован), тогда как другие форматы содержат только частичную информацию, относящуюся к своему формату.

en: External links
ru: Внешние ссылки

en: External:
ru: Внешние:

en: FAQ
ru: ЧаВо

en: FAQ Page
ru: Страница часто задаваемых вопросов

en: FUTURE
ru: ЗАПЛАНИРОВАН

en: Facebook Admin ID
ru: Facebook ID администратора

en: Facebook Debugger
ru: Отладчик Facebook

en: Facebook Description
ru: Описание для Facebook

en: Facebook Image
ru: Изображение для Facebook

en: Facebook Preview
ru: Предпросмотр для Facebook

en: Facebook Title
ru: Заголовок для Facebook

en: Fantastic! By updating to the latest version, you have access to all the latest features, bug fixes and security improvements.
ru: Отлично! Обновившись до последней версии, вы получаете доступ ко всем последним функциям, исправлениям ошибок и улучшениям безопасности.

en: Fast Server Redirects
ru: Быстрые переадресации сервера

en: Fax Number
ru: Факс

en: Fax number:
ru: Номер факса:

en: Feature Manager
ru: Расширения

en: Feature Manager Settings
ru: Настройки расширений

en: Featured Image
ru: Основное изображение

en: Features:
ru: Возможности:

en: Feeds
ru: Ленты

en: Filter
ru: Фильтр

en: Filter by Group
ru: Фильтрация по группам

en: Financial Service
ru: Финансовая служба

en: Fine-tune your site with our powerful tools including Robots.txt editor, import/export and more.
ru: Настройте сайт с помощью наших мощных инструментов, включая редактор robots.txt, импорт/экспорт и многое другое.

en: Finish Setup and Go to the Dashboard
ru: Завершить настройку

en: First Available Image
ru: Первое доступное изображение

en: First Image in Content
ru: Первое изображение в контенте

en: First name
ru: Имя

en: Fix Now
ru: Исправить

en: Flesch Reading Ease
ru: Индекс удобочитаемости

en: Flesch Reading Ease N/A
ru: Индекс удобочитаемости не определён

en: Focus Keyphrase
ru: Основная ключевая фраза

en: Focus Keyphrase at the beginning of SEO Title
ru: Основная ключевая фраза в SEO-заголовке

en: Focus Keyphrase doesn't appear at the beginning of SEO title.
ru: Основной ключевой фразы нет в начале в SEO-заголовка.

en: Focus Keyphrase found in SEO title.
ru: Основная ключевая фраза обнаружена в SEO-заголовке.

en: Focus Keyphrase found in content.
ru: Основная ключевая фраза найдена в тексте.

en: Focus Keyphrase in SEO title
ru: Основная ключевая фраза в SEO-заголовке

en: Focus Keyphrase in Subheadings
ru: Основная ключевая фраза в подзаголовках

en: Focus Keyphrase in URL
ru: Основная ключевая фраза в URL.

en: Focus Keyphrase in content
ru: Основная ключевая фраза в тексте

en: Focus Keyphrase not found in SEO title.
ru: Основная ключевая фраза в SEO-заголовке не найдена.

en: Focus Keyphrase not found in content.
ru: Основная ключевая фраза не найдена в тексте.

en: Focus Keyphrase not found in the URL.
ru: Основная ключевая фраза не найдена в URL.

en: Focus Keyphrase used at the beginning of SEO title.
ru: Основная ключевая фраза используется в начале SEO-заголовка.

en: Focus Keyphrase used in the URL.
ru: Основная ключевая фраза используется в URL.

en: Focus keyphrase
ru: Основная ключевая фраза

en: Follow on Twitter
ru: Подписаться в Twitter

en: Food
ru: Еда

en: Food Establishment
ru: Заведение общепита

en: For best results, you should strive for %1$s70 and above%2$s.
ru: Для достижения наилучших результатов вам следует стремиться к %1$s70 и выше%2$s.

en: For the best SEO results there should be exactly one H1 tag on each page.
ru: Для достижения наилучших результатов SEO на каждой странице должен быть лишь один H1-заголовок.

en: Force a redirect from HTTP to HTTPS
ru: Принудительная переадресация HTTP на HTTPS

en: Forever
ru: Всегда

en: Format the label used for archives page.
ru: Отформатируйте ярлык, используемый для страницы архивов.

en: Format the label used for the 404 error page.
ru: Отформатируйте ярлык, используемый для страницы ошибки 404.

en: Format the label used for the page link.
ru: Форматировать ярлык, используемый для ссылки страницы.

en: Format the label used for the search results page.
ru: Отформатируйте ярлык, используемый для страницы результатов поиска.

en: Fortunately, every popular web server has options to prevent directory listings. They'll show a "403 forbidden" message instead.
ru: К счастью, на каждом популярном веб-сервере есть опции, предотвращающие отображение каталогов. Вместо этого они покажут сообщение «403 forbidden».

en: Free
ru: Бесплатно

en: Frequency
ru: Частота

en: Friday
ru: Пятница

en: Front Page Info
ru: Информация о главной странице

en: Full Logging
ru: Полное журналирование

en: Full Site Redirect
ru: Полная переадресация сайта

en: Full Site Redirects
ru: Полные переадресации сайта

en: Game
ru: Игра

en: General
ru: Общие

en: General Facebook Settings
ru: Общие настройки Facebook

en: General SEO Settings:
ru: Общие настройки SEO:

en: General Settings
ru: Общие настройки

en: General Sitemap
ru: Общая карта сайта

en: Generate an XML Sitemap specifically for video content on your site.
ru: Генерируйте XML-карту специально для видео на вашем сайте.

en: Generated by
ru: Сгенерировано

en: Get %1$s %2$s and Unlock all the Powerful Features
ru: Получите %1$s %2$s и разблокируйте весь мощный функционал

en: Get %1$s %2$s and Unlock all the Powerful Features.
ru: Получите %1$s %2$s сегодня и разблокируйте все продвинутые функции.

en: Get Additional Keyphrases
ru: Получить дополнительные ключевики

en: Get Additional Keyphrases with %1$s!
ru: Получите дополнительные ключевые фразы с %1$s!

en: Get Started
ru: Приступить

en: Get Support
ru: Получить поддержку

en: Get all the right tools to make sure your website shows up in Google Search.
ru: Получите все необходимые инструменты, чтобы ваш веб-сайт отображался в поиске Google.

en: Get helpful suggestions from %1$s on how to optimize your website content, so you can rank higher in search results.
ru: Получайте полезные советы от %1$s о том, как оптимизировать содержание сайта, чтобы занять более высокое место в результатах поиска.

en: Get more features in %1$s %2$s:
ru: Получите больше возможностей в %1$s %2$s:

en: Get out the word!
ru: Уберите слово!

en: Get the #1 analytics plugin to see how people find and use your website. Simply put, see stats that matter.
ru: Установите плагин аналитики №1, чтобы узнать, как люди находят и используют ваш сайт. Проще говоря, смотрите статистику, которая имеет значение.

en: Get the most out of %1$s by upgrading to Pro and unlocking all of the powerful features.
ru: Получите максимальную отдачу от %1$s, улучшив его до Pro и разблокировав все самые мощные функции.

en: Get your Baidu verification code in %1$s.
ru: Получите свой код проверки Baidu в %1$s.

en: Get your Bing verification code in %1$s.
ru: Получите ваш проверочный код Bing на %1$s.

en: Get your Google Analytics ID in your %1$s.
ru: Получите свой идентификатор Google Analytics в %1$s.

en: Get your Google Tag Manager ID in your %1$s.
ru: Получите свой ID Google Tag Manager в %1$s.

en: Get your Google verification code in %1$s.
ru: Получите ваш проверочный код Google на %1$s.

en: Get your Pinterest verification code in your %1$s.
ru: Получите свой код проверки Pinterest на %1$s.

en: Get your Yandex verification code in %1$s.
ru: Получите ваш код проверки Яндекса на %1$s.

en: Getting Started
ru: Приступая к работе

en: Getting started? Read the Beginners Guide
ru: Пособие для новичков

en: Give feedback
ru: Оставьте отзыв

en: Give us a 5-star rating!
ru: Оцените нас на 5 звёзд!

en: Global Robots Meta
ru: Общие мета роботов

en: Global Settings
ru: Общие настройки

en: Globally control Title and Alt attributes for attachment pages and images that are embedded in your content.
ru: Централизовано управляйте атрибутами Title и Alt для вложенных страниц и изображений, встроенных в ваш содержимое записей.

en: Globally control the Title attribute and Alt text for images in your content. These attributes are essential for both accessibility and SEO.
ru: Глобально контролируйте атрибут заголовка и Alt-текст изображений в контенте сайта. Эти атрибуты важны как для удобства посетителей, так и для SEO.

en: Go Back
ru: Назад

en: Go back to the Dashboard
ru: Вернуться в консоль

en: Go to %1$sLocal SEO Settings%2$s and set up your local business info like location address, opening hours (%3$s), and Google Maps settings (%4$s).
ru: Перейдите в %1$sнастройки локального SEO%2$s и укажите информацию о своей компании, например адрес и часы работы (%3$s) и настройки Карт Google (%4$s).

en: Go to Local SEO Settings
ru: Перейти к настройкам локального SEO

en: Go to Plugins
ru: Перейти к плагинам

en: Go to Schema Settings
ru: Перейти к настройкам Schema

en: Go to Settings > General
ru: Перейти в Настройки > Общие

en: Go to Settings > Reading
ru: Перейдите в Настройки > Чтение

en: Good Results
ru: Хорошие результаты

en: Good job!
ru: Отличная работа!

en: Good!
ru: Хорошо!

en: Google Analytics Dashboard + Real Time Stats
ru: Панель Google Analytics + статистика в реальном времени

en: Google Analytics Enhanced Ecommerce Tracking
ru: Отслеживание расширенной электронной торговли Google Analytics

en: Google Analytics account
ru: Учётная запись Google Analytics

en: Google Analytics is now handled by %1$s.
ru: Google Analytics теперь обслуживается %1$s.

en: Google Maps
ru: Карты Google

en: Google Maps API Key
ru: Ключ API Карт Google

en: Google Page Speed Test
ru: Тест Google PageSpeed

en: Google Places Support
ru: Поддержка Google Places

en: Google Reviews
ru: Отзывы Google

en: Google Safe browsing shows warnings and alerts to users if they visit a suspicious website. If you are flagged by Google Safe Browsing, you should take immediate steps to fix that.
ru: Google Safe Browsing выводит пользователям уведомление с предупреждением, когда они посещают подозрительный веб-сайт. Если ваш сайт отмечен сервисом Google Safe Browsing, необходимо немедленно принять меры, чтобы исправить это!

en: Google Snippet Preview
ru: Предпросмотр сниппета Google

en: Google Structured Data Test
ru: Google тест структурированных данных

en: Google Tag Manager Container ID
ru: ID контейнера Google Tag Manager

en: Google Tag Manager account
ru: Учётная запись Менеджера тегов Google

en: Google Verification Code
ru: Код проверки Google

en: Google has not flagged this site for malware.
ru: Google не пометил этот сайт как вредоносный.

en: Google has not flagged your site for malware!
ru: Google не пометил ваш сайт как вредоносный!

en: Google, Bing and other search engines use specific data from your schema markup to output data in their Knowledge Panels. This data is known as the Knowledge Graph. Use these settings to change how that data looks.
ru: Google, Bing и другие поисковые системы используют определенные данные из вашей Schema-разметки для вывода данных в свои панели знаний. Эти данные известны как Граф знаний. Используйте эти настройки, чтобы изменить внешний вид этих данных.

en: Government Office
ru: Правительственное ужреждение

en: Granular control over the template for each post type, taxonomy and archive.
ru: Гранулированный контроль над шаблоном для каждого типа записей, таксономии и архива.

en: Granular controls per role
ru: Детальный контроль каждой роли

en: Great Scott! Where'd they all go?
ru: Во дела! Куда всё делось?

en: Great job!
ru: Отличная работа!

en: Great! These are required for %1$s's schema markup and are often used as fallback values for various other features.
ru: Отлично! Они необходимы для Schema-разметки %1$s и часто используются в качестве резервных значений для различных других функций.

en: Great! You are linking to external resources.
ru: Прекрасно! Вы ссылаетесь на внешние ресурсы.

en: Greater control over display settings
ru: Расширенные настройки экрана

en: Group
ru: Группа

en: Grouped
ru: Сгруппировано

en: Groups
ru: Группы

en: Gutenberg Block
ru: Gutenberg-блок

en: H2 tags were found on the page.
ru: На странице присутствуют H2-заголовки.

en: H2 tags were found on your page.
ru: На вашей странице присутствуют H2-заголовки.

en: HTML Sitemap
ru: HTML-карта сайта

en: HTML Sitemap Settings
ru: Настройки HTML-карты сайта

en: HTML Validator
ru: Валидатор HTML

en: HTTP Cache Header
ru: Заголовок кеша HTTP

en: HTTP Header
ru: Заголовки HTTP

en: HTTP Headers
ru: HTTP-заголовки

en: Header
ru: Заголовок

en: Headers
ru: Заголовки

en: Headline Analyzer
ru: Анализатор заголовков

en: Heads up!
ru: Внимание!

en: Health & Beauty Business
ru: Сфера здоровья и красоты

en: Height
ru: Высота

en: Help make %1$s better for everyone
ru: Примите участие в совершенствовании %1$s

en: Help us improve
ru: Помогите нам стать лучше

en: Here you can view and edit the thumbnail, title and description that will be displayed when your site is shared on social media. Click on the button below to view and edit the preview.
ru: Здесь вы можете просматривать и редактировать миниатюру, заголовок и описание, которые будут отображаться при публикации вашего сайта в социальных сетях. Нажмите кнопку ниже, чтобы просмотреть и отредактировать предварительный вид модуля.

en: Here's what to do next:
ru: Вот что ещё можно сделать:

en: Hidden
ru: Сайт скрыт

en: Hide
ru: Скрывать

en: Hits
ru: Переходы

en: Home
ru: Главная

en: Home & Construction Business
ru: Строительный бизнес

en: Home Page
ru: Главная страница

en: Home Page Image
ru: Изображение домашней страницы

en: Home Page Meta Description
ru: Мета-описание главной страницы

en: Home Page Settings
ru: Настройки главной страницы

en: Home Page Title
ru: Заголовок главной страницы

en: Home URL
ru: URL домашней страницы

en: Homepage Link
ru: Ссылка на главную страницу

en: Homepage label
ru: Ярлык главной страницы

en: Hotel
ru: Отель

en: Hours
ru: Часы

en: How to Control Search Results
ru: Как контролировать результаты поиска

en: How to Get Started
ru: С чего начать

en: How to get your Facebook Admin ID
ru: Как получить Facebook Admin ID

en: How to get your Facebook App ID
ru: Как найти Facebook App ID

en: How to get your Facebook Author URL
ru: Как получить Facebook Admin ID

en: How-To
ru: Руководства

en: I
ru: Я

en: I already did
ru: Уже сделано!

en: I have two sets of openning hours per day
ru: У нас два набора рабочих часов в день

en: I'll do it later
ru: Сделаю это позже

en: IDs
ru: ID

en: IP Logging
ru: Журналирование IP

en: Ideally, the links should be highly relevant to the subject you're writing about. It's impossible to cover every aspect of a subject on a single page, but your readers may be fascinated by some detail you barely touch on. If you link to a resource where they can learn more, they'll be grateful. What's more, you'll be rewarded with higher rankings!
ru: В идеале, ссылки должны иметь прямое отношение к теме, о которой вы пишете. Невозможно охватить все аспекты темы на одной странице, но ваши читатели могут быть очарованы некоторыми деталями, которых вы едва касаетесь. Если вы дадите ссылку на ресурс, где они смогут узнать больше, они будут вам благодарны. Более того, вы будете вознаграждены более высоким рейтингом в поисковых системах!

en: Identifier
ru: Идентификатор

en: Identifier Type
ru: Тип идентификатора

en: If you aren't using an SSL certificate for your site that means you are losing a lot of potential traffic. We recommend getting an SSL certificate installed immediately.
ru: Если у сайта нет SSL-сертификата, вы теряете много потенциального трафика. Рекомендуем немедленно установить SSL-сертификат.

en: If you have already confirmed your website with Pinterest, you can skip the step below.
ru: Если вы уже подтвердили свой сайт с помощью Pinterest, можете пропустить следующий шаг.

en: If you use Wistia in combination with a custom domain, set this to the domain name you use for your Wistia videos. Don't include https: or slashes as they are not needed.
ru: Если вы используете Wistia в сочетании с собственным доменом, укажите имя домена, которое вы используете для своих видео Wistia. Не вставляйте https: или косую черту, только сам домен.

en: If you use the Apache or NGINX web servers, you can edit the configuration files to set the "expires" header for all image files. For Apache, you can also use a ".htaccess" file to change the settings for each folder.
ru: Если вы используете веб-сервер Apache или NGINX, вы можете отредактировать файлы конфигурации, чтобы установить заголовок «expires» для всех файлов изображений. Для Apache вы также можете использовать «.htaccess» для изменения настроек для каждой директории.

en: If you want to continue to improve your response time, the simplest and fastest fix is to use a caching plugin. Caching plugins keep a cached version of each page on your site. Instead of building the page from scratch, the server will send the cached copy.
ru: Если вы хотите и дальше улучшать время отклика, самое простое и быстрое решение - использовать плагин кеширования. Плагины кеширования хранят кешированную версию каждой страницы вашего сайта. Вместо того, чтобы создавать страницу с нуля, сервер отправит кэшированную копию.

en: If you've republished an article from another source (such as another site or a different section of your own site) then you need to pick which URL is the "correct" one and use that!
ru: Если вы повторно опубликовали статью из другого источника (например, другого сайта или другого раздела вашего собственного сайта), вам нужно выбрать, какой URL является «правильным», и использовать его!

en: Ignore & pass parameters to the target
ru: Игнорировать и передавать параметры цели

en: Ignore Case
ru: Игнорировать регистр

en: Ignore Slash
ru: Игнорировать косую черту

en: Ignore all parameters
ru: Игнорировать все параметры

en: Ignore all parameters except UTM
ru: Игнорировать все параметры кроме UTM

en: Image
ru: Изображение

en: Image Alt Tag
ru: Alt-тег изображения

en: Image Alt Tag:
ru: Alt изображения:

en: Image SEO
ru: SEO для изображений

en: Image SEO Optimization
ru: SEO изображений

en: Image SEO is only available for licensed %1$s %2$s users.
ru: SEO изображений доступно лишь пользователям с лицензией %1$s %2$s.

en: Image Source
ru: Источник изображения

en: Image Title:
ru: Title изображения:

en: Image from Custom Field
ru: Изображение из пользовательского поля

en: Images/Videos in content
ru: Изображения/видео в контенте

en: Images:
ru: Изображения:

en: Import
ru: Импорт

en: Import / Export
ru: Импорт / Экспорт

en: Import / Restore %1$s Settings
ru: Импорт / восстановление настроек %1$s

en: Import Data and Continue
ru: Импортировать данные и продолжить

en: Import Redirects From Other Plugins
ru: Импорт переадресаций из другого плагина

en: Import Redirects from %1$s File
ru: Импортировать переадресации из файла %1$s

en: Import Settings From Other Plugins
ru: Импорт настроек из других плагинов

en: Import and Delete
ru: Импорт и удаление

en: Import data from your current plugins
ru: Импорт данных из установленных плагинов

en: Import from a JSON file...
ru: Импорт из JSON-файла...

en: Import from a JSON or INI file...
ru: Импорт из файла JSON или INI...

en: Import/Export
ru: Импорт/Экспорт

en: Imported redirects will overwrite existing redirects and will not be merged.
ru: Импортированные переадресации заменят существующие и не будут объединены.

en: Imported settings will overwrite existing settings and will not be merged.
ru: Импортированные настройки заменят собой существующие, а не будут объединены.

en: Improve local SEO rankings with schema for business address, open hours, contact, and more.
ru: Повысьте локальную SEO-позицию с помощью Schema для юр. адреса, графика работы, контактных номеров и т.д.

en: Improve your SEO rankings with additional keyphrases.
ru: Улучшит SEO-рейтинг своего сайта с помощью дополнительных ключевых фраз.

en: In order to reduce page size, remove any unnecessary tags from your markup. This includes developer comments, which are invisible to your users - search engines ignore the text in comments, too.
ru: Чтобы уменьшить размер страницы, удалите из разметки все ненужные теги. Это включает в себя комментарии разработчиков, которые невидимы для ваших пользователей - поисковые системы также игнорируют текст в комментариях.

en: Inactive Plugins
ru: Неактивные плагины

en: Include
ru: Включить

en: Include All Post Types
ru: Включить все типы записей

en: Include All Taxonomies
ru: Включить все таксономии

en: Include Author Archives in your sitemap.
ru: Добавить архивы автора в вашу карту сайта.

en: Include Custom Fields
ru: Включить произвольные поля

en: Include Date Archives in your sitemap.
ru: Добавить архивы по датам в вашу карту сайта.

en: Include business locations in site-wide search results. Users searching for street name, zip code or city will now also get your business location(s) in their search results.
ru: Включите адреса компании в результаты поиска по всему сайту. Пользователи, выполняющие поиск по названию улицы, почтовому индексу или городу, теперь также будут видеть местоположение вашей компании в своих результатах поиска.

en: Ingredients
ru: Ингредиенты

en: Insert a customized Open Graph meta tag for each important page on your site. The standard is very well documented - you can learn more from Facebook's developer pages.
ru: Вставьте индивидуальный мета-тег Open Graph для каждой важной страницы вашего сайта. Стандарт очень хорошо документирован - вы можете узнать больше на страницах разработчиков Facebook.

en: Install %1$s
ru: Установить %1$s

en: Install &
ru: Установить и

en: Install MonsterInsights
ru: Установить MonsterInsights

en: Install Plugin
ru: Установить плагин

en: Installation failed. Please check permissions and try again.
ru: Установка не удалась. Пожалуйста, проверьте разрешения и попробуйте снова.

en: Installing %1$s %2$s
ru: Установка %1$s %2$s

en: Instructions
ru: Инструкции

en: Integrating with Google Maps will allow your users to find exactly where your business is located. Our interactive maps let them see your Google Reviews and get directions directly from your site. Create multiple maps for use with multiple locations.
ru: Интеграция с Картами Google позволит вашим пользователям точно определять, где находится ваш бизнес. Наши интерактивные карты позволяют им видеть отзывы ваших клиентов, оставленные на Google и прокладывать маршруты прямо с вашего сайта. Создайте несколько карт для использования в нескольких местах.

en: Integrating with Google Maps will allow your users to find exactly where your business is located. Our interactive maps let them see your Google Reviews and get directions directly from your site. Create multiple maps for use with multiple locations. %s
ru: Интеграция с Картами Google позволит вашим пользователям точно определять, где находится ваш бизнес. Наши интерактивные карты позволяют им видеть отзывы ваших клиентов, оставленные на Google и прокладывать маршруты прямо с вашего сайта. Создайте несколько карт для использования в нескольких местах. %s

en: Internal Link Building Assistant
ru: Помощник по созданию внутренних ссылок

en: Internal Links
ru: Внутренние ссылки

en: Internal links
ru: Внутренние ссылки

en: Internal:
ru: Внутренние:

en: Internet Cafe
ru: Интернет-кафе

en: Invalid Description Format
ru: Некорректный формат описания

en: Invalid Phone Number for Knowledge Graph
ru: Неверный номер телефона для графа знаний

en: Is the site under construction or live (ready to be indexed)?
ru: Сайт находится в стадии разработки или уже существует (готов к индексации)?

en: It appears that your server is running on Apache, so the fix should be as simple as checking the %1$scorrect .htaccess implementation on wordpress.org%2$s.
ru: Похоже, ваш сервер работает на Apache, поэтому для исправления достаточно просто проверить %1$sкорректность формирования .htaccess на wordpress.org%2$s.

en: It appears that your server is running on nginx, so the fix will most likely require adding the correct rewrite rules to our nginx configuration. %1$sCheck our documentation for more information%2$s.
ru: Похоже, ваш сервер работает на Nginx, поэтому для исправления, вероятно, потребуется добавить корректные правила перезаписи в конфигурацию Nginx. %1$sВзгляните на нашу документацию для получения дополнительной информации%2$s.

en: It looks like this site has been added to one of Google's malwares lists.
ru: Похоже, этот сайт был добавлен в один из чёрных списков Google.

en: It looks like you are missing the proper rewrite rules for the robots.txt file.
ru: Похоже, файлу robots.txt не назначены подходящие правила перезаписи.

en: It looks like your site has been added to one of Google's malwares lists.
ru: Похоже, ваш сайт был добавлен в один из чёрных списков Google.

en: It should be easy to include your main and supporting keywords in the H2 tags - after all, these keywords describe your content! If it's hard to work the keywords into your subheadings, it could be a sign that the keywords aren't closely related to your content.
ru: В H2-заголовки должно быть легко включить ваши основные и вспомогательные ключевые слова - в конце концов, эти ключевые слова описывают ваш контент! То, что включить ключевые слова в подзаголовки сложно, может говорить о том, что ключевые слова не имеют непосредственного отношения к вашему тексту.

en: It's a great idea to try and hide the plugins you have visible. From time to time vulnerabilities are found in plugins and if your site is not updated in a timely fashion, outdated plugins and themes can be exploited.
ru: Это отличная идея - попытаться скрыть используемые на сайте плагины. Время от времени в плагинах обнаруживаются уязвимости, и если ваш сайт не обновляется своевременно, устаревшие плагины и темы могут быть использованы для взлома.

en: It's a great idea to try and hide the theme you have visible. From time to time vulnerabilities are found in themes and if your site is not updated in a timely fashion, outdated plugins and themes can be exploited.
ru: Это отличная идея - попытаться скрыть отображаемую тему. Время от времени в темах обнаруживаются уязвимости, и если ваш сайт не обновляется своевременно, устаревшие плагины и темы могут быть использованы для взлома.

en: Item Page
ru: Страница элемента

en: JavaScript files appear in many places, including frameworks (like Bootstrap), themes and templates, and third-party plugins.
ru: JavaScript-файлы могут находиться во многих местах, включая фреймворки (например, Bootstrap), темы и шаблоны, а также сторонние плагины.

en: Join on Facebook
ru: Присоединиться на Facebook

en: Join our Community
ru: Вступить в сообщество

en: Just like WordPress, %1$s generates a dynamic file so there is no static file to be found on your server.  The content of the robots.txt file is stored in your WordPress database.
ru: Как и WordPress, %1$s создаёт динамический виртуальный robots.txt, поэтому на вашем сервере не хранится отдельный физический файл. Содержимое robots.txt хранится в базе данных сайта.

en: Key
ru: Ключ

en: Keyphrase
ru: Ключевая фраза

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Keywords:
ru: Ключевые слова:

en: Knowledge Graph
ru: Граф знаний

en: Label
ru: Ярлык

en: Label used for homepage link (first item) in breadcrumbs.
ru: Ярлык, используемый для ссылки на домашнюю страницу (первый элемент) в цепочке навигации.

en: Label:
ru: Ярлык:

en: Labels
ru: Ярлыки

en: Landmark
ru: Достопримечательность

en: Large
ru: Большой

en: Last Accessed
ru: Последний доступ

en: Last IP
ru: Последний IP

en: Last Modified
ru: Последнее изменение

en: Last Updated
ru: Последнее обновление

en: Last Updated Date
ru: Дата последнего обновления

en: Last name
ru: Фамилия

en: Latest version:
ru: Последняя версия:

en: Launch Setup Wizard
ru: Запустить помощник настройки

en: Launch the Setup Wizard
ru: Запустить помощник настройки

en: Learn More
ru: Узнать больше

en: Learn how to get your Pinterest Verification Code
ru: Узнайте, как получить проверочный код Pinterest

en: Learn more
ru: Узнать больше

en: Learn more about Image SEO
ru: Узнать больше о расширении SEO изображений

en: Learn more about Local SEO
ru: Узнать больше о локальном SEO

en: Learn more about News Sitemaps
ru: Подробнее о карте сайта новостей

en: Learn more about Video Sitemaps
ru: Узнать больше о Карте сайта для видео

en: Learn more about all features
ru: Узнайте больше обо всём функционале

en: Leave domain as-is
ru: Оставить домен как есть

en: Legal Service
ru: Юридическая служба

en: Let's Get Started
ru: Начать настройку

en: Libraries
ru: Библиотеки

en: Library
ru: Библиотека

en: License
ru: Лицензия

en: License Key
ru: Лицензионный ключ

en: Limited Support
ru: Ограниченная поддержка

en: Link current item
ru: Ссылка на текущий элемент

en: Link has been inserted.
ru: Ссылка вставлена.

en: LinkedIn Post Inspector
ru: Инспектор записей LinkedIn

en: Links Per Sitemap
ru: Ссылки в каждой карте сайта

en: List
ru: Список

en: List of custom field names to include in the SEO Page Analysis. Add one per line.
ru: Список названий произвольных полей для включения в SEO-анализ страницы. Вставляйте по одному на каждой строке.

en: Lite vs. Pro
ru: Lite против Pro

en: Live Site
ru: Действующий сайт

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Local Business SEO
ru: SEO для местного бизнеса

en: Local Business Schema
ru: Schema местного бизнеса

en: Local Business schema (multiple locations supported) + Business Info & Location blocks, widgets & shortcodes (Plus, Pro & Elite plans only)
ru: Schema местного бизнеса (поддерживается несколько адресов) + блоки, виджеты и шорткоды с информацией о бизнесе и местоположении (только для тарифов Plus, Pro и Elite)

en: Local Business schema markup enables you to tell Google about your business, including your business name, address and phone number, opening hours and price range. This information may be displayed as a Knowledge Graph card or business carousel.
ru: Разметка схемы местной компании позволяет вам рассказать Google о своей компании, включая название, адрес, номер телефона, часы работы и диапазон цен. Эта информация может отображаться в виде карточки графа знаний или бизнес-карусели.

en: Local SEO
ru: Локальное SEO

en: Local SEO Maps are only available for licensed %1$s %2$s users.
ru: Локальные карты SEO доступны лишь пользователям с лицензией %1$s %2$s.

en: Local SEO Settings
ru: Настройки локального SEO

en: Local SEO is only available for licensed %1$s %2$s users.
ru: Локальное SEO доступно лишь пользователям с лицензией %1$s %2$s.

en: Local business information may be displayed when users search for businesses on Google search or Google Maps. Google decides on a per search basis whether to display this information or not and it’s completely automated.
ru: Информация о местных компаниях может отображаться, когда пользователи ищут компании в поиске Google или на Картах Google. Google решает для каждого поиска, отображать эту информацию или нет, и это полностью автоматизировано.

en: Locale
ru: Локаль

en: Location
ru: Местоположение

en: Locations
ru: Местоположения

en: Locations Category Permalink
ru: Постоянная ссылка категории местоположений

en: Locations Permalink
ru: Постоянная ссылка местоположения

en: Locations Settings
ru: Настройки местоположения

en: Lodging Business
ru: Гостиничный бизнес

en: Log External Redirects
ru: Журналирование внешних переадресаций

en: Log HTTP Header Information
ru: Журналирование HTTP-заголовков

en: Log IP Addresses
ru: Журналирование IP-адресов

en: Log redirects that happen on your site even if the redirect happened outside of %1$s
ru: Журналирование переадресаций, происходящих на сайте, даже если они производятся за пределами %1$s

en: Log sizes may fluctuate and not always be 100% accurate since the results can be cached. Also after clearing a log, it may not show as "0" since database tables also include additional information such as indexes that we don't clear.
ru: Размеры журнала могут колебаться и не всегда быть точными на 100%, поскольку результаты можно кэшировать. Кроме того, после очистки журнала он может не отображаться как «0», поскольку таблицы базы данных также включают дополнительную информацию, такую ​​как индексы, которые не очищаются.

en: Logged In
ru: Авторизован

en: Logged Out
ru: Не авторизован

en: Login Status
ru: Статус авторизации

en: Logo
ru: Логотип

en: Logs
ru: Журналы

en: Looking for meta keywords? Click on the advanced tab above to add/edit meta keywords.
ru: Ищете ключевые слова? Перейдите на вкладку Дополнительно, чтобы добавлять/редактировать их.

en: Make sure every image has an alt tag, and add useful descriptions to each image. Add your keywords or synonyms - but do it in a natural way.
ru: Убедитесь, что у каждого изображения есть тег alt, и добавьте полезные описания к каждому изображению. Добавьте ключевые слова или синонимы - но делайте это естественным образом.

en: Make sure that you only block parts you don't want to be indexed.
ru: Убедитесь, что вы блокируете только те части, которые не хотите индексировать.

en: Make sure you have a good balance of H2 tags to plain text in your content. Break the content down into logical sections, and use headings to introduce each new topic.
ru: Убедитесь, что у вас есть хороший баланс между H2-заголовками и обычным текстом в вашем контенте. Разбейте содержание на логические разделы и используйте заголовки для представления каждой новой темы.

en: Make sure you include the following in your server configuration file: %1$s
ru: Убедитесь, что вы включили в файл конфигурации вашего сервера следующее: %1$s

en: Make sure your website's emails reach the inbox. Our goal is to make email deliverability easy and reliable. Trusted by over 2 million websites.
ru: Убедитесь, что письма с вашего сайта доходят до адресата. Наша цель сделать почтовые доставки простыми и надежными. Нам доверяют более 2 миллионов сайтов.

en: Manage
ru: Управление

en: Manage Google Analytics
ru: Управление Google Analytics

en: Manage Redirects
ru: Управление переадресациями

en: Manage all of your sitemap settings, including XML, Video, News and more.
ru: Легко управляйте всеми значимыми параметрами карт сайта, настройте XML-карту, карту видео, карту новостей и т.д.

en: Manual Redirects
ru: Ручная переадресация

en: Manually Enter Person
ru: Введите персону вручную

en: Manually Enter Type
ru: Введите тип вручную

en: Map
ru: Карта

en: Map Display
ru: Отображение карты

en: Map Preview
ru: Предпросмотр карты

en: Map Settings
ru: Настройки карты

en: Maps
ru: Карты

en: Max Image Preview
ru: Предпросмотр максимальной картинки

en: Max Snippet
ru: Максимальный сниппет

en: Max Video Preview
ru: Предпросмотр максимального видео

en: Media Caption
ru: Подпись медиа

en: Medical Business
ru: Медицинский бизнес

en: Memory Usage
ru: Использование памяти

en: Meta Description
ru: Мета-описание

en: Meta description Length
ru: Длина мета-описания

en: Meta description length
ru: Длина мета-описания

en: Minimum size: 112px x 112px, The image must be in JPG, PNG, GIF, SVG, or WEBP format.
ru: Минимальный размер: 112×112 px. Допустимые форматы: JPG, PNG, WEBP и GIF.

en: Minimum size: 144px x 144px, ideal ratio 1:1, 5MB max. JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
ru: Минимальный размер: 144×144 px, идеальные пропорции 1:1; 5MB max. Допустимые форматы: JPG, PNG, WEBP и GIF.

en: Minimum size: 200px x 200px, ideal ratio 1.91:1, 5MB max. (eg: 1640px x 856px or 3280px x 1712px for retina screens)
ru: Минимальный размер: 200×200 px, идеальные пропорции 1.91:1; 5MB max. (например: 1640×856 px или 3280×1712 px для экранов с высоким разрешением)

en: Minimum size: 200px x 200px, ideal ratio 1.91:1, 8MB max. (eg: 1640px x 856px or 3280px x 1712px for retina screens)
ru: Минимальный размер: 200×200 px, идеальные пропорции 1.91:1; 8MB max. (например: 1640×856 px или 3280×1712 px для экранов с высоким разрешением)

en: Minimum size: 300px x 157px, ideal ratio 2:1, 5MB max. JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
ru: Минимальный размер: 300×157 px, идеальные пропорции 2:1; 5MB max. Допустимые форматы: JPG, PNG, WEBP и GIF.

en: Minor Only
ru: Второстепенные

en: Miscellaneous Verification
ru: Различные проверки

en: Mobile
ru: Мобильный

en: Mobile Snapshot
ru: Мобильный снапшот

en: Mobile-Friendly Test
ru: Тест поддержки мобильных устройств

en: Modal Content
ru: Содержимое модального окна

en: Modified Posts
ru: Изменённые записи

en: Monday
ru: Понедельник

en: Monitor Trash
ru: Мониторинг корзины

en: MonsterInsights makes it “effortless” to properly connect your WordPress site with Google Analytics, so you can start making data-driven decisions to grow your business.
ru: MonsterInsights делает ”легким” правильное подключение сайта WordPress к Google Аналитике, так что вы можете начать принимать решения, основанные на данных, чтобы развивать свой бизнес.

en: Month
ru: Месяц

en: More than 20 requests can result in slow page loading.
ru: Более 20 запросов могут привести к медленной загрузке страницы.

en: More than 75% of your H2 and H3 subheadings reflect the topic of your copy. That's too much. Don't over-optimize!
ru: Более 75% подзаголовков H2 и H3 отражают тему вашего текста. Это слишком много. Не перестарайтесь с оптимизацией!

en: Moved Permanently
ru: Перемещён навсегда

en: Movie
ru: Видео

en: Multiple Keyphrases is a %1$s feature. %2$s
ru: Несколько ключевых фраз - это функция %1$s. %2$s

en: Multiple Locations
ru: Несколько адресов

en: Multiple Locations feature is available only for %1$s Pro users. Upgrade to Pro and unlock all %2$s features!
ru: Функция Нескольких адресов доступна только пользователям %1$s Pro. Перейдите на версию Pro и получите доступ ко всем функциям %2$s!

en: Multisite
ru: Мультисайт

en: Musician
ru: Музыкант

en: Must-Use Plugins
ru: Необходимые плагины

en: MySQL SQL Mode
ru: Режим SQL MySQL

en: MySQL Version
ru: Версия MYSQL

en: N/A
ru: Нет данных

en: Name
ru: Название

en: Needs%1$sImprovement!
ru: Требуется%1$sулучшение!

en: New Notifications
ru: Новые уведомления

en: News Article
ru: Новостная статья

en: News Channel
ru: Новостной канал

en: News Sitemap
ru: Карта сайта новостей

en: News Sitemap Settings
ru: Настройки карты сайта для новостей

en: News Sitemaps are only available for licensed %1$s %2$s users.
ru: Новые карты сайта доступны лишь пользователям с лицензией %1$s %2$s.

en: Nginx Redirects (.nginx)
ru: Переадресации Nginx (.nginx)

en: No
ru: Нет

en: No %1$s was set. Set a %1$s in order to calculate your SEO score.
ru: %1$s не установлен. Установите %1$s, чтобы иметь доступ к вычислениям рейтинга SEO.

en: No %s found
ru: Не удалось обнаружить %s

en: No Archive
ru: Без архива

en: No Follow Paginated
ru: No Follow с разбивкой на страницы

en: No H1 tag was found.
ru: H1-заголовок не найден.

en: No H2 tags were found on the page.
ru: На странице отсутствуют H2-заголовки.

en: No H2 tags were found on your page.
ru: На вашей странице отсутствуют H2-заголовки.

en: No Image Index
ru: Без индекса изображений

en: No Index Paginated
ru: No Index с разбивкой на страницы

en: No Index RSS Feeds
ru: Нет индексных RSS-каналов

en: No ODP
ru: Без ODP

en: No Pagination for Canonical URLs
ru: Запретить разбивку страниц для канонических URL'ов

en: No Schema.org data was found on the page.
ru: На странице данных Schema.org не найдено.

en: No Schema.org data was found on your page.
ru: На вашей странице данных Schema.org не найдено.

en: No Snippet
ru: Без сниппета

en: No Translate
ru: Без перевода

en: No canonical link tag found on the page.
ru: На странице не найден тег канонической ссылки.

en: No canonical link tag found on your page.
ru: На вашей странице не найден тег канонической ссылки.

en: No content added yet.
ru: Содержимое ещё не добавлено.

en: No date archives could be found.
ru: Архивы дат не найдены.

en: No focus keyphrase!
ru: Нет основной ключевой фразы!

en: No internal links were found on the page.
ru: На странице не найдено внутренних ссылок.

en: No internal links were found on your page.
ru: На вашей странице не найдено внутренних ссылок.

en: No items found
ru: Ничего не найдено

en: No keywords were found in the meta description.
ru: В мета-описании не найдено ни одного ключевого слова.

en: No keywords were found in the page title.
ru: В заголовке страницы не найдено ключевых слов.

en: No keywords were found in your meta description.
ru: В вашем мета-описании не найдено ни одного ключевого слова.

en: No meta description has been specified. Search engines will display copy from the page instead. Make sure to write one!
ru: Мета-описание не указано. Вместо этого поисковые системы будут отображать копию со страницы. Обязательно напишите его!

en: No meta description was found for the page.
ru: Для страницы не найдено мета-описания.

en: No meta description was found for your page.
ru: Для вашей страницы не найдено мета-описания.

en: No outbound links were found. Link out to external resources.
ru: Внешние ссылки не найдены. Используйте ссылки на внешние ресурсы.

en: No pages or posts found with that title or ID. Try again!
ru: Страниц или записей с таким названием или ID не найдено. Попробуй снова!

en: No post ID was provided.
ru: Идентификатор записи не был предоставлен.

en: No post types available.
ru: Нет доступных типов записей.

en: No posts/terms could be found.
ru: Записи/термины не найдены.

en: No results
ru: Ничего

en: No results found for your search. Try again!
ru: По вашему запросу ничего не найдено. Попробуй еще раз!

en: No results found.
ru: Безрезультатно.

en: No taxonomies available.
ru: Доступных таксономий нет.

en: No thanks
ru: Нет, спасибо

en: No title has been specified. Make sure to write one!
ru: Заголовок не указан. Обязательно исправьте это!

en: No, I changed my mind
ru: Нет, я передумал

en: No, I need to make a backup
ru: Нет, мне нужно сделать резервную копию

en: Nofollowed content
ru: Содержимое с nofollow

en: Noindex Empty Category and Tag Archives
ru: Установить noindex пустым рубрикам и меткам

en: Noindexed content
ru: Содержимое с noindex

en: Noindexed content will not be displayed in your sitemap.
ru: Неиндексированный контент не будет отображаться в вашей карте сайта.

en: Non-Profit
ru: Некоммерческая организация

en: None
ru: Нет

en: None of the sentences contain transition words. Use some.
ru: Ни одно предложение не содержит слова-связки. Используйте их.

en: Nope, maybe later
ru: Не сейчас, возможно позже

en: Not Available
ru: Недоступно

en: Not Found
ru: Ничего не найдено

en: Not Installed
ru: Не установлено

en: Not Really...
ru: Не особо...

en: Not Set
ru: Не задано

en: Not available
ru: Недоступно

en: Not set
ru: Не установлено

en: Not sure what keyphrases are used for? Check out our documentation for more information. %1$s
ru: Не знаете, для чего используются ключевые фразы? Ознакомьтесь с нашей документацией для получения дополнительной информации. %1$s

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Number of Posts
ru: Количество записей

en: Object Cache
ru: Кеш объектов

en: Object Type
ru: Тип объекта

en: Off
ru: Выкл.

en: Ok, you deserve it
ru: OK, вы заслужили это

en: On
ru: Вкл.

en: One H1 tag was found on the page.
ru: На странице обнаружен один H1-заголовок.

en: One H1 tag was found on your page.
ru: На вашей странице обнаружен один H1-заголовок.

en: One or more keywords were found in the title and description of the page.
ru: В заголовке и описании страницы найдено одно или несколько ключевых слов.

en: One or more keywords were found in the title and description of your page.
ru: В заголовке и описании вашей страницы найдено одно или несколько ключевых слов.

en: Online Store
ru: Онлайн-магазин

en: Only %1$s of the sentences contain transition words, which is not enough. Use more of them.
ru: Только %1$s предложений содержат слова-связки, чего не достаточно. Используйте их в большем количестве.

en: Only ever use noindex meta tag or header on pages you want to keep out of the reach of search engines!
ru: Всегда используйте мета-тег noindex на страницах, которые желаете сделать скрытыми для поисковых систем!

en: Open 24/7
ru: Открыто 24/7

en: Open 24h
ru: Открыто 24 часа

en: Open 24h label
ru: Ярлык круглосуточной работы

en: Open HTML Sitemap
ru: Открыть HTML-карту сайта

en: Open News Sitemap
ru: Открыть карту сайта для новостей

en: Open RSS Sitemap
ru: Открыть RSS-карту сайта

en: Open Robots.txt
ru: Открыть robots.txt

en: Open Sitemap
ru: Открыть карту сайта

en: Open Video Sitemap
ru: Открыть карту сайта для видео

en: Open Your RSS Feed
ru: Открыть RSS-канал сайта

en: Opening Hours
ru: Часы работы

en: Opening Hours Settings
ru: Настройки часов работы

en: Opening Hours block, widget and shortcode
ru: Блоки, виджеты и шорткоды часов работы

en: Operating System
ru: Операционная система

en: Optimized Search Appearance
ru: Оптимизированный вид в поисковиках

en: Optimizing your Content Headings
ru: Оптимизация заголовков вашего контента

en: Organization
ru: Организация

en: Organization Name
ru: Название организации

en: Organizations
ru: Организации

en: Organize sitemap entries into distinct files in your sitemap. We recommend you enable this setting if your sitemap contains more than 1,000 URLs.
ru: Организуйте записи карты сайта в отдельных файлах. Мы рекомендуем включить этот параметр, если карта сайта содержит более 1000 URL-адресов.

en: Other Options
ru: Прочие настройки

en: Other relevant terms for your recipe such as a season, a specific holiday or theme, or other descriptors. Don't enter the dish or cuisine type.
ru: Другие подходящие термины для вашего рецепта, такие как время года, конкретный праздник, тематика. Не вводите название блюда или тип кухни.

en: Other:
ru: Другое:

en: Our Google News Sitemap lets you control which content you submit to Google News and only contains articles that were published in the last 48 hours. In order to submit a News Sitemap to Google, you must have added your site to Google’s Publisher Center and had it approved.
ru: Наша карта сайта для Новостей Google позволяет контролировать, какой контент будет отправляться в Новости Google, и содержит только статьи, опубликованные за последние 48 часов. Чтобы отправить карту сайта сервису новостей Google, вы должны добавить свой сайт в Центр издателей Google и получить его одобрение.

en: Our Redirection Manager allows you to easily create and manage redirects for your broken links to avoid confusing search engines and users, as well as losing valuable backlinks. It even automatically sends users and search engines from your old URLs to your new ones.
ru: Система переадресации позволяет вам легко создавать и управлять переадресациями для неработающих ссылок, чтобы не вводить в заблуждение поисковые системы и пользователей, а также не терять ценные обратные ссылки. Она автоматически перенаправляет пользователей и поисковые системы со старых URL-адресов на новые.

en: Our goal is to take the pain out of optimizing your website for search engines.
ru: Наша цель - максимально облегчить процесс оптимизации вашего сайта для поисковых систем.

en: Our high-converting optin forms like Exit-Intent® popups, Fullscreen Welcome Mats, and Scroll boxes help you dramatically boost conversions and get more email subscribers.
ru: Наши высоко конвертируемые анкеты, такие как всплывающие окна Exit-Intent®, полноэкранные приветствия и поля прокрутки, помогут вам значительно повысить конверсию и получить больше подписчиков электронной почты.

en: Our template editor will allow you to easily customize how breadcrumbs are displayed on your site based on each post type or taxonomy.
ru: Наш редактор шаблонов позволит вам легко настроить отображение цепочек навигации на вашем сайте согласно нюансам каждого типа записей или таксономии.

en: Over the years, we found that most other WordPress SEO plugins were bloated, buggy, slow, and very hard to use. So we designed our plugin as an easy and powerful tool.
ru: За прошедшие годы мы обнаружили, что большинство других плагинов WordPress для SEO были раздутыми, глючными, медленными и слишком сложными в использовании. Поэтому мы разработали этот плагин как простой и мощный инструмент.

en: Override the default template for breadcrumbs on your site using our easy-to-use template editor.
ru: Заменить исходный шаблон цепочки навигации сайта, используя наш простой в использовании редактор шаблонов.

en: PENDING
ru: ОЖИДАЕТ

en: PHP Allow Url fopen
ru: PHP разрешить fopen() для URL (allow_url_fopen)

en: PHP Code
ru: PHP-код

en: PHP Exif Support
ru: Поддержка PHP Exif

en: PHP IPTC Support
ru: Поддержка PHP IPTC

en: PHP Max Post Size
ru: PHP макс. размер статьи

en: PHP Max Script Execution Time
ru: PHP макс. время выполнения скрипта

en: PHP Max Upload Size
ru: PHP макс. размер загрузки

en: PHP Memory Limit
ru: PHP лимит памяти

en: PHP Version
ru: PHP версия

en: PHP XML Support
ru: Поддержка PHP XML

en: Package Tracking
ru: Отслеживание пакетов

en: Page
ru: Страница

en: Page Analysis
ru: Анализ страницы

en: Page Number
ru: Номер страницы

en: Page URL
ru: URL страницы

en: Paged Format
ru: Формат разбивки на страницы

en: Paginated Content
ru: Пагинированное содержимое

en: Paragraphs Length
ru: Объём абзацев

en: Parent Title
ru: Заголовок родителя

en: Parent item template
ru: Шаблон материнского элемента

en: Pass through
ru: Пройти

en: Passive Voice
ru: Страдательный залог

en: Paste your image URL or select a new image
ru: Вставьте URL изображения или...

en: Paste your license key here
ru: Вставьте свой лицензионный ключ сюда

en: Path:
ru: Путь:

en: Payment Info
ru: Платёжные реквизиты

en: Payment Methods Accepted:
ru: Принимаемые способы оплаты:

en: People
ru: Люди

en: Perform in-depth SEO Analysis of your competitor's website.
ru: Проведите углубленный SEO-анализ сайта вашего конкурента.

en: Performance
ru: Производительность

en: Permalink
ru: Постоянная ссылка

en: Permalink Structure
ru: Структура постоянной ссылки

en: Permalinks are not currently supported.
ru: Постоянные ссылки в настоящее время не поддерживаются.

en: Person
ru: Персона

en: Person or Organization
ru: Персона или организация

en: Phone Number
ru: Номер телефона

en: Phone number:
ru: Телефонный номер:

en: Phone/Fax Country Code
ru: Телефонный код страны

en: Physical Robots.txt File Detected
ru: Обнаружен физический файл Robots.txt

en: Pillar Content
ru: Стержневое содержание

en: Pinterest Rich Pins Validator
ru: Валидатор Pinterest Rich Pins

en: Pinterest Site Verification
ru: Верификация на Pinterest

en: Pinterest Verification Code
ru: Проверочный код Pinterest

en: Pinterest account
ru: Учётная запись Pinterest

en: Pinterest uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep Open Graph enabled on the Facebook tab checked if you want to optimize your site for Pinterest.
ru: Pinterest использует метаданные Open Graph так же, как Facebook, поэтому не забудьте установить флажок Open Graph на вкладке Facebook, если желаете оптимизировать сайт для Pinterest.

en: Places
ru: Места

en: Please add a title first.
ru: Сначала добавьте заголовок.

en: Please add some content first.
ru: Сначала добавьте содержимое.

en: Please configure the map for this location: %s
ru: Настройте карту для местоположения: %s

en: Please enable multiple locations before using this block.
ru: Пожалуйста, включите опцию нескольких адресов перед использованием данного блока.

en: Please enter a valid URL.
ru: Пожалуйста, введите корректный URL.

en: Please enter a valid relative source URL.
ru: Введите действительный относительный URL источника.

en: Please enter your license key to connect.
ru: Пожалуйста, введите свой лицензионный ключ для подключения.

en: Please rate %1$s %2$s on %3$s to help us spread the word. Thank you!
ru: Оцените %1$s %2$s на %3$s, чтобы помочь нашему плагину становиться популярнее. Спасибо!

en: Please wait...
ru: Пожалуйста, подождите...

en: Plugin installed & activated.
ru: Плагин установлен и активирован.

en: Plugin is missing required dependencies. Please contact support for more information.
ru: В плагине отсутствуют необходимые зависимости. Пожалуйста, свяжитесь со службой поддержки для получения дополнительной информации.

en: Plugins from the website are publicly visible.
ru: Используемые плагины видны всем посетителям сайта.

en: Plugins from your website are publicly visible.
ru: Используемые вами плагины видны всем посетителям сайта.

en: Plural label
ru: Множественный ярлык

en: Politician
ru: Политик

en: Portfolio
ru: Портфолио

en: Post Author Image
ru: Изображение автора статьи

en: Post Custom Field Name
ru: Название произвольного поля записи

en: Post ID is missing.
ru: Отсутствует ID записи.

en: Post Meta
ru: Метаданные записи

en: Post SEO Settings:
ru: Настройки SEO-публикаций:

en: Post Type Archives
ru: Архивы типа записей

en: Post Type Columns
ru: Столбцы типов записей

en: Post Type Name
ru: Название типа записи

en: Post Type Priority Score
ru: Оценка приоритета типа записи

en: Post Types
ru: Типы записей

en: Post link (link as text).
ru: Ссылка на запись (ссылка как текст).

en: Post link (name as text).
ru: Ссылка на запись (имя как текст).

en: Post/Term ID
ru: ID записи/термина

en: Posts, Pages and custom Post Types only
ru: Только записи, страницы и произвольные типы записей

en: Posts, Pages, Categories and Tags only
ru: Только записи, страницы, рубрики и метки

en: Posts, Pages, Categories, Tags + Breadcrumb Navigation + advanced graphs (Product, FAQ Page, Recipe, etc.)
ru: Записи, страницы, рубрики, метки + навигационные цепочки + расширенные графы (товар, страница часто задаваемых вопросов, рецепт и т.д.)

en: Posts, Pages, custom Post Types + Categories, Tags and custom Taxonomies
ru: Записи, страницы, произвольные типы записей + рубрики, метки и произвольные таксономии

en: Preferred domain
ru: Предпочтительный домен

en: Prefix for breadcrumb path.
ru: Префикс цепочки навигации.

en: Preparation Time
ru: Время подготовки

en: Press enter to create a keyword
ru: Нажмите Enter, чтобы создать ключевое слово

en: Press enter to create an article tag
ru: Жмите Enter, чтобы создать метку статьи

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Preview & Edit
ru: Предпросмотр и редактирование

en: Preview Snippet Editor
ru: Просмотр редактора сниппетов

en: Price
ru: Цена

en: Price Indicator:
ru: Индикатор цены:

en: Price Valid Until
ru: Цена действительна до

en: Priority
ru: Приоритет

en: Priority Score
ru: Уровень приоритета

en: Priority Support
ru: Приоритетная поддержка

en: Pro
ru: Про

en: Pro version is already installed.
ru: Pro-версия уже установлена.

en: Product
ru: Продукт

en: Product (WooCommerce and EDD support)
ru: Товар (WooCommerce или Easy Digital Downloads)

en: Product Short Description
ru: Краткое описание товара

en: Products & Entertainment
ru: Товары и развлечения

en: Professional Service
ru: Профессиональное обслуживание

en: Profile
ru: Профиль

en: Profile Page
ru: Страница профиля

en: Provider
ru: Поставщик

en: Public Figure
ru: Публичная личность

en: Publication Date
ru: Дата публикации

en: Publication Name
ru: Название публикации

en: Publish Date
ru: Дату публикации

en: Published on %1$s.
ru: Опубликовано в %1$s.

en: Purchase License
ru: Купите лицензию

en: Purchase and Install Now
ru: Купить и установить сейчас

en: QA Page
ru: Страница вопросов и ответов

en: Query Parameters
ru: Параметры запроса

en: Query Parameters:
ru: Параметры запроса:

en: Question
ru: Вопрос

en: Quick & Easy Google Analytics Setup
ru: Быстрая и простая настройка Google Analytics

en: Quicklinks
ru: Быстрые ссылки

en: RSS After Content
ru: Произвольный контент после RSS

en: RSS Before Content
ru: Произвольный контент перед RSS

en: RSS Content
ru: RSS-канал

en: RSS Content Settings
ru: Настройки RSS-канала

en: RSS Sitemap
ru: Карта сайта RSS

en: Radio Station
ru: Радиостанция

en: Rating
ru: Оценка

en: Read Only
ru: Только чтение

en: Read our Step By Step Guide to Improve your SEO Rankings
ru: Прочитать пошаговое руководство, о том как улучшить свой SEO-рейтинг

en: Read the %1$s user guide
ru: Руководство пользователя %1$s

en: Read the Setup Guide
ru: Руководство по настройке

en: Read the Ultimate WordPress SEO Guide
ru: Прочитайте полное руководство по SEO для WordPress

en: Readability
ru: Читабельность

en: Real Estate Agent
ru: Агент по недвижимости

en: Real Estate Listing
ru: Объявление по недвижимости

en: Recipe
ru: Рецепт

en: Recommended Improvements
ru: Рекомендуемые улучшения

en: Recycling Center
ru: Центр переработки материалов

en: Redirect
ru: Переадресация

en: Redirect Attachment URLs
ru: URL перенаправлений вложений

en: Redirect Defaults
ru: Стандартная переадресация

en: Redirect Logs
ru: Журнал переадресаций

en: Redirect Method
ru: Метод переадресации

en: Redirect Monitoring
ru: Мониторинг переадресаций

en: Redirect Settings
ru: Настройки переадресации

en: Redirect Type
ru: Тип переадресации

en: Redirect Type:
ru: Тип переадресации:

en: Redirect attachment pages?
ru: Переадресовать страницы вложений?

en: Redirect from HTTP to HTTPS
ru: Переадресация HTTP на HTTPS

en: Redirection Manager
ru: Переадресация

en: Redirects
ru: Переадресации

en: Redirects Settings
ru: Настройки переадресаций

en: Redirects are only available for licensed %1$s %2$s users.
ru: Переадресации доступны лишь пользователям с лицензией %1$s %2$s.

en: Referer Blocklist
ru: Чёрный список рефереров

en: Referrer
ru: Реферер

en: Refresh Results
ru: Обновить результаты

en: Regex
ru: Регулярное выражение

en: Relaunch Setup Wizard
ru: Перезапуск помощника настройки

en: Relocate Site
ru: Переместить сайт

en: Relocate to domain
ru: Переместить на домен

en: Remember to enable the %1$s option if this is a regular expression.
ru: Не забудьте включить опцию %1$s, если это регулярное выражение.

en: Remind Me Later
ru: Напомнить позже

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove Category Base Prefix
ru: Удалить базовый префикс категории

en: Remove Keyphrase
ru: Удалить ключевую фразу

en: Remove Stopwords from Permalinks
ru: Удалить стоп-слова из постоянных ссылок

en: Remove www from domain
ru: Удалить из домена www

en: Removing white space can also have an impact on your HTML page's size. White space characters like carriage returns and tabs are ignored by the browser, but they make the markup easier for developers to read. So you should always strip them from your templates or themes before you use them in a production environment.
ru: Удаление пробелов также может повлиять на размер вашей HTML-страницы. Символы пробела, такие как символы возврата каретки и табуляции, игнорируются браузером, но они упрощают чтение разметки разработчикам. Поэтому вы всегда должны удалять их из своих шаблонов или тем, прежде чем использовать их в производственной среде.

en: Reservations
ru: Бронирование

en: Reset / Restore Settings
ru: Настройки сброса / восстановления

en: Reset Hits
ru: Сбросить переходы

en: Reset Selected Settings to Default
ru: Сбросить выбранные настройки

en: Restaurant
ru: Ресторан

en: Restore
ru: Восстановить

en: Review Now
ru: Проверить сейчас

en: Review Your Facebook Open Graph Titles and Descriptions
ru: Просмотр заголовка и описания модуля Facebook Open Graph

en: Review Your Homepage Title & Description
ru: Проверьте заголовок и описание домашней страницы

en: Reviews
ru: Отзывы

en: Roadside Assistance
ru: Помощь в пути

en: Robots Meta Settings
ru: Мета-инструкции роботам

en: Robots Setting
ru: Настройка роботов

en: Robots meta:
ru: мета-теги robots:

en: Robots.txt Editor
ru: Редактор robots.txt

en: Robots.txt Preview:
ru: Предпросмотр robots.txt:

en: Rule
ru: Правило

en: Rules
ru: Правила

en: Run Shortcodes in Description
ru: Использовать шорткоды в описании

en: Run Shortcodes in Title
ru: Включить шорткоды в заголовке

en: SEO Analysis
ru: Анализ SEO

en: SEO Audit Checklist
ru: Контрольный список для SEO-аудита

en: SEO Editor
ru: SEO-редактор

en: SEO Editor Role
ru: Роль SEO-редактора

en: SEO Manager
ru: SEO-менеджер

en: SEO Manager Role
ru: Роль SEO-менеджера

en: SEO Meta Import In Progress
ru: Выполняется импорт SEO-метафайлов

en: SEO News
ru: SEO-новости

en: SEO Plugin Import Failed
ru: Ошибка импорта SEO-плагина

en: SEO Settings
ru: Настройки SEO

en: SEO Site Score
ru: Оценка SEO сайта

en: SEO Title length
ru: Длина SEO-заголовка

en: SEO for Categories, Tags and Custom Taxonomies
ru: SEO рубрик, меток, таксономий

en: SEO for WordPress. Features like XML Sitemaps, SEO for custom post types, SEO for blogs, business sites, ecommerce sites, and much more. More than 80 million downloads since 2007.
ru: SEO для WordPress. Такой функционал, как XML-карта сайта, SEO для произвольных типов публикаций, SEO для блогов и бизнес-сайтов, SEO для интернет-магазинов, и многое другое. Более 80 миллионов загрузок с 2007 г.

en: SKU
ru: Артикул

en: Sales
ru: Продажи

en: Sample Archive Title
ru: Образец заголовка архива

en: Sample Category 1, Sample Category 2
ru: Образец рубрики 1, образец рубрики 2

en: Sample Custom Field Value
ru: Образец значения произвольного поля

en: Sample Parent
ru: Образец родителя

en: Sample Post
ru: Образец публикации

en: Sample Taxonomy Name Value
ru: Образец наименования таксономии

en: Sample Taxonomy Title
ru: Образец заголовка таксономии

en: Sample author biography
ru: Образец биографии автора

en: Sample caption for media.
ru: Образец подписи медиа.

en: Sample excerpt from a page/post.
ru: Образец отрывка страницы/записи.

en: Sample short description for your product.
ru: Образец краткого описания товара.

en: Sample taxonomy description
ru: Образец описания таксономии

en: Saturday
ru: Суббота

en: Save
ru: Сохранить

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Save and Continue
ru: Сохранить и продолжить

en: Schema Markup
ru: Schema-разметка

en: Schema Rich Snippets
ru: Расширенные сниппеты Schema

en: Schema Settings
ru: Настройки Schema

en: Schema Type
ru: Тип Schema

en: School
ru: Школа

en: Search
ru: Поиск

en: Search Appearance
ru: Вид в поисковиках

en: Search Appearance Settings
ru: Настройки вида в поисковиках

en: Search Archives
ru: Поиск по архивам

en: Search Engine Optimization (SEO)
ru: Поисковая оптимизация (SEO)

en: Search Engine Visibility
ru: Видимость для поисковых машин

en: Search Engines Blocked
ru: Поисковые системы заблокированы

en: Search Page
ru: Страница поиска

en: Search Result Format
ru: Формат результата поиска

en: Search String
ru: Строка поиска

en: Search Term
ru: Поиск текста

en: Search URLs
ru: Поиск URL

en: Search for
ru: Искать

en: Search for Features...
ru: Поиск функций...

en: Search for an item...
ru: Искать элемент...

en: Search result format
ru: Формат результата поиска

en: Security
ru: Безопасность

en: See Advanced Settings
ru: Дополнительные настройки

en: See Dismissed Notifications
ru: Смотреть отклонённые уведомления

en: See all dismissed notifications.
ru: Просмотреть все отклоненные уведомления.

en: See all features
ru: Посмотреть все функции

en: See our full documentation
ru: Читайте полную документацию по плагину

en: Select Roles
ru: Выберите роли

en: Select Rule
ru: Выберите правило

en: Select Settings
ru: Выберите настройки

en: Select Status
ru: Выберите статус

en: Select a %s
ru: Выберите %s

en: Select a Value or Add a New One
ru: Выберите значение или добавьте новое

en: Select a category to help us narrow down the SEO options that work best for you and your site.
ru: Выберите категорию, чтобы подобрать наиболее подходящую для вашего сайта конфигурацию SEO.

en: Select a header
ru: Выберите заголовок

en: Select a plugin...
ru: Выберите плагин...

en: Select a taxonomy
ru: Выберите таксономию

en: Select settings that you would like to reset:
ru: Выберите настройки, которые желаете сбросить:

en: Select which Post Types appear in your sitemap.
ru: Укажите типы публикаций для вывода на карте сайта.

en: Select which Post Types you want to use the %1$s columns with.
ru: Выберите, с какими типами записей вы хотите использовать столбцы %1$s.

en: Select which Taxonomies appear in your sitemap.
ru: Укажите архивы таксономий для вывода на карте сайта.

en: Select which Taxonomies appear in your sitemap. Categories and Tags are excluded by default since these do not support video embedding.
ru: Выберите, какие таксономии должны отображаться в вашей карте сайта. Категории и теги по умолчанию исключены, поскольку они не поддерживают встраивание видео.

en: Select which Taxonomies you want to use the %1$s columns with.
ru: Выберите, с какими таксономиями вы хотите использовать столбцы %1$s.

en: Select which team or department the phone number belongs to.
ru: Выберите, какой команде или отделу принадлежит номер телефона.

en: Select your timezone
ru: Выберите свой часовой пояс

en: Select your timezone:
ru: Выберите свой часовой пояс:

en: Selecting "No" will no-index this page.
ru: При выборе «Нет» эта страница не будет индексироваться.

en: Self Storage
ru: Склад индивидуального хранения

en: Sentence length is looking great!
ru: Предложения выглядят отлично!

en: Sentences Length
ru: Длина предложений

en: Separator
ru: Разделитель

en: Separator Character
ru: Символ разделителя

en: Server
ru: Сервер

en: Server Info
ru: Информация о сервере

en: Set Publication Name
ru: Установить название публикации

en: Set alt tag attributes
ru: Установить атрибуты alt-тега

en: Set title attributes
ru: Установить атрибуты заголовка

en: Settings
ru: Настройки

en: Setup %1$s
ru: Установка %1$s

en: Setup Open Graph for Facebook, Twitter, etc. to show the right content / thumbnail preview.
ru: Настройте Open Graph для Facebook, Twitter и т.д., чтобы настроить предпросмотр содержимого и миниатюр.

en: Setup Site Analyzer + Smart Recommendations
ru: Установка анализатора сайта + умных рекомендаций

en: Setup Webmaster Tools
ru: Инструменты поисковых систем

en: Setup Wizard
ru: Помощник настройки

en: Share your content on your favorite social media platforms to drive engagement and increase your SEO.
ru: Поделитесь содержимым своего сайта в своих любимых социальных сетях, чтобы привлечь внимание и повысить эффективность SEO.

en: Shopping Center
ru: Торговый центр

en: Shortcode
ru: Шорткод

en: Show
ru: Показать

en: Show %1$s Meta Box
ru: Показать мета-поле %1$s

en: Show %1$s Thumbnail in Google Custom Search
ru: Показать миниатюру %1$s в системе произвольного поиска Google

en: Show Blog Home
ru: Отображать главную блога

en: Show Breadcrumbs on Your Website
ru: Отображать цепочку навигации

en: Show Date in Google Preview
ru: Показывать дату в предпросмотре Google

en: Show Facebook Author
ru: Показывать Facebook Author

en: Show Icons
ru: Показать значки

en: Show Labels
ru: Показать ярлыки

en: Show Less
ru: Показать меньше

en: Show More
ru: Показать больше

en: Show Opening Hours
ru: Показывать часы работы

en: Show Paged Breadcrumb
ru: Отображать пагинированную цепочку навигации

en: Show Publication Date
ru: Показать дату публикации

en: Show Results For:
ru: Показать результаты для:

en: Show Tax ID
ru: Показывать налоговый ID

en: Show Title
ru: Показать заголовок

en: Show Twitter Author
ru: Показывать Twitter автора

en: Show VAT ID
ru: Показывать VAT ID

en: Show a breadcrumb for the current page.
ru: Отображать цепочку навигации для текущей страницы

en: Show current item
ru: Отображать текущий элемент

en: Show homepage link
ru: Отображать ссылку на главную страницу

en: Show icon
ru: Отображать значок

en: Show icons
ru: Показывать значки

en: Show in Search Results
ru: Показывать в результатах поиска

en: Show label
ru: Отображать ярлык

en: Show labels
ru: Показывать ярлыки

en: Show parent item link
ru: Отображать ссылку материнского элемента

en: Show post type archive link
ru: Отображать ссылку архива типа записей

en: Show prefix link
ru: Отображать ссылку префикса

en: Show taxonomy link
ru: Отображать ссылку таксономии

en: Show your location to your visitors using an interactive Google Map. Create multiple maps for use with multiple locations.
ru: Покажите своё местоположение своим посетителям с помощью интерактивной карты Google. Создавайте несколько карт, если необходимо.

en: Show/hide parent terms that are not explicitly selected in your post.
ru: Показывать/скрывать родительские значения, которые явно не выбраны в вашей записи.

en: Shows the location address appended to the search result.
ru: Отображает адрес местоположения, добавленный к результатам поиска.

en: Single item template
ru: Шаблон отдельного элемента

en: Single label
ru: Единичный ярлык

en: Site
ru: Сайт

en: Site Aliases
ru: Псевдонимы сайта

en: Site Description
ru: Описание сайта

en: Site Language
ru: Язык сайта

en: Site Link
ru: Ссылка сайта

en: Site Link (Alt)
ru: Ссылка на сайт (Alt)

en: Site Name
ru: Название сайта

en: Site Title
ru: Название сайта

en: Site URL
ru: URL сайта

en: Site aliases are disabled because you have relocated your site to another domain.
ru: Псевдонимы сайта отключены из-за его перемещения на другой домен.

en: Site headers are added across your site, including redirects. Redirect headers are only added to redirects.
ru: Заголовки сайтов добавляются по всему сайту, включая переадресации. Заголовки переадресаций добавляются только к переадресациям.

en: Site link (link as text).
ru: Ссылка на сайт (в виде текста).

en: Site link (name as text).
ru: Ссылка на сайт (имя как текст).

en: Sitemap
ru: Карта сайта

en: Sitemap Settings
ru: Настройки карты сайта

en: Sitemaps
ru: Карты сайта

en: Sitemaps are a list of all your content that search engines use when they crawl your site.
ru: Специально сформированные списки элементов содержимого сайта, которые используются поисковыми системами при сканировании сайта.

en: Skip this Step
ru: Пропустить этот шаг

en: Slug is empty or is already taken. Please enter a different one.
ru: Ярлык не введён или уже занят. Пожалуйста, введите другой.

en: Slug:
ru: Слаг:

en: Small Offline Business
ru: Малый оффлайн-бизнес

en: Smart Recommendations
ru: Умные рекомендации

en: Smart Redirects + 404 Detection
ru: Умные редиректы + детектор 404

en: Smart Schema
ru: Умная Schema

en: Snippet Preview
ru: Предпросмотр сниппета

en: Snippet Preview content here.
ru: Предпросмотр содержимого сниппета.

en: Social
ru: Соцсети

en: Social Meta (Open Graph Markup)
ru: Социальные метаданные (разметка Open Graph)

en: Social Meta for Categories, Tags and Custom Taxonomies
ru: Социальные мета-теги для рубрик, меток и пользовательских таксономий

en: Social Networks
ru: Соцсети

en: Social Networks Settings
ru: Настройки соцсетей

en: Social Profiles
ru: Профили соцсетей

en: Social Settings
ru: Социальные настройки

en: Social meta for Categories, Tags and Custom Taxonomies
ru: Социальные метаданные рубрик, меток и произвольных таксономий

en: Software Application
ru: Программное приложение

en: Some CSS files don't seem to be minified.
ru: Некоторые CSS-файлы не похожи на минифицированные.

en: Some Javascript files don't seem to be minified.
ru: Некоторые JavaScript-файлы не похожи на минифицированные.

en: Some Open Graph meta tags are missing.
ru: Некоторые мета-теги Open Graph отсутствуют.

en: Some images on the page have no alt attribute.
ru: Некоторые изображения на странице не имеют атрибута alt.

en: Some images on your page have no alt attribute.
ru: Некоторые изображения на вашей странице не имеют атрибута alt.

en: Some servers may be configured to serve file resources directly, preventing a redirect occurring.
ru: Некоторые серверы могут быть настроены для непосредственного обслуживания файловых ресурсов, предотвращая перенаправление.

en: Sometimes inline CSS is a culprit. A little inline CSS can help your page render faster. Too much will bloat the HTML file and increase the page loading time.
ru: Иногда виной всему встроенный (в HTML) CSS. Небольшой встроенный CSS может помочь вашей странице отрисоваться быстрее. Слишком большое количество раздувает HTML-файл и увеличивает время загрузки страницы.

en: Song
ru: Песня

en: Sort Direction
ru: Порядок

en: Sort Order
ru: Сортировка

en: Source URL
ru: Исходный URL

en: Source URL's
ru: Исходные URL

en: Sport
ru: Спорт

en: Sports Activity Location
ru: Спортивный объект

en: Sports League
ru: Спортивная лига

en: Sports Team
ru: Спортивная команда

en: Standard
ru: Стандарт

en: State/Province
ru: Область

en: State:
ru: Регион:

en: Static sitemap files detected
ru: Обнаружены статические файлы карты сайта

en: Status:
ru: Статус:

en: Step %1$s of %2$s
ru: Шаг %1$s из %2$s

en: Store
ru: Магазин

en: Strip Punctuation for Alt Attributes
ru: Удаление знаков препинания в атрибутах альт-текста

en: Strip Punctuation for Title Attributes
ru: Удаление знаков препинания в атрибутах заголовка

en: Strip punctuation for alt tags
ru: Удаление знаков препинания в alt-тегах

en: Strip punctuation for titles
ru: Удаление знаков препинания в заголовках

en: Subcategory
ru: Подрубрика

en: Subheading distribution
ru: Распределение подзаголовков

en: Submit
ru: Отправить

en: Submit a Support Ticket
ru: Отправить заявку в службу поддержки

en: Submit a ticket and our world class support team will be in touch soon.
ru: Отправьте заявку, и наша служба поддержки мирового уровня скоро свяжется с вами.

en: Submit articles to Google News that were published in the last 48 hours.
ru: Отправляйте статьи не старше 48 часов в Google Новости.

en: Submit your latest news stories to Google News (Pro & Elite plans only)
ru: Отправляйте свои свежие новости в Google Новости (только для тарифов Pro и Elite)

en: Submit your videos to search engines (Pro & Elite plans only)
ru: Отправляйте данные о своих видео в поисковые системы (только для тарифов Pro и Elite)

en: Success
ru: Готово

en: Success!
ru: Готово!

en: Success! The backup was deleted.
ru: Резервная копия успешно удалена!

en: Success! The backup was restored.
ru: Резервная копия успешно восстановлена!

en: Success! Your redirects have been imported.
ru: Готово! Переадресации успешно импортированы.

en: Success! Your settings have been imported.
ru: Настройки успешно импортированы!

en: Suggest a Feature
ru: Предложить функцию

en: Summary
ru: Стандартно (кратко)

en: Summary with Large Image
ru: Сводка с большим изображением

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Support
ru: Поддержка

en: System Status
ru: О системе

en: System Status Info
ru: Отчёт о состоянии системы

en: TV Show
ru: ТВ шоу

en: Tagline
ru: Слоган

en: Target URL
ru: Целевой URL

en: Tax ID:
ru: Налоговый ID:

en: Taxonomies
ru: Таксономии

en: Taxonomy Columns
ru: Столбцы таксономий

en: Taxonomy Name
ru: Название таксономии

en: Taxonomy Priority Score
ru: Оценка приоритета таксономии

en: Taxonomy priority:
ru: Приоритет таксономии:

en: Technical Support
ru: Техническая поддержка

en: Television Station
ru: Телеканал

en: Tell Google about your business for display as a Knowledge Graph card or business carousel.
ru: Расскажите Google о своей компании для отображения в виде карточки графа знаний или бизнес-карусели.

en: Temporarily unable to load feed.
ru: {Временно невозможно загрузить канал.}

en: Term Custom Field Name
ru: Название произвольного поля

en: Term Meta
ru: Метаданные выражения

en: Text to display when 'Closed' setting is checked
ru: Текст, отображаемый при включении опции «Закрыто»

en: Text to display when 'Open 24h' setting is checked
ru: Текст, отображаемый при включении опции «Открыто 24 часа»

en: Thank you for choosing the best WordPress SEO plugin. %1$s default settings works great out of the box. We created the setup wizard to guide you through some important configuration settings & custom-tailored SEO best practices for your site to help you improve rankings.
ru: Спасибо, что выбрали лучший WordPress-плагин для SEO. Настройки по умолчанию %1$s отлично работают прямо из коробки. Мы создали помощника настройки, который проведет вас через некоторые важные настройки конфигурации и индивидуальные передовые методы SEO для вашего сайта, чтобы помочь вам улучшить рейтинг в поисковых системах.

en: That's Awesome!
ru: Это потрясающе!

en: That's awesome! Could you please do me a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
ru: Это отлично! Не могли бы вы оказать нам БОЛЬШУЮ услугу и поставить нашему плагину максимальную оценку в каталоге WordPress, чтобы помочь ему становиться популярнее и повысить нашу мотивацию?

en: The %1$s SKU.
ru: Артикул %1$s.

en: The %1$s Team
ru: Команда %1$s

en: The %1$s brand.
ru: Бренд %1$s.

en: The %1$s price.
ru: Цена %1$s.

en: The %1$s title.
ru: Заголовок %1$s.

en: The 404 error format.
ru: Формат ошибки 404.

en: The Best Google Analytics Plugin for WordPress
ru: Лучший плагин Google Analytics для WordPress

en: The Dashboard Widget feature is only available for licensed %1$s users. %2$s
ru: Функция виджета панели мониторинга доступна лишь пользователям с лицензией %1$s. %2$s

en: The ExactMetrics Google Analytics for WordPress plugin helps you properly setup all the powerful Google Analytics tracking features without writing any code or hiring a developer.
ru: Плагин ExactMetrics Google Analytics для WordPress поможет вам правильно настроить все мощные механизма отслеживания Google Analytics без написания кода или найма разработчика.

en: The Facebook App ID of the site's app. In order to use Facebook Insights, you must add the App ID to your page. Insights lets you view analytics for traffic to your site from Facebook. Find the App ID in your App Dashboard.
ru: Facebook App ID для приложения сайта. Чтобы использовать Facebook Insights, вы должны добавить ID приложения на свою страницу. Insights позволяет просматривать аналитику трафика на ваш сайт из Facebook. Найдите Facebook App ID на панели инструментов приложения.

en: The Feeds for YouTube plugin allows you to display customizable YouTube feeds from any YouTube channel.
ru: Плагин Feeds for YouTube позволяет отображать произвольные ленты YouTube с любых YouTube-каналов.

en: The HTML tag that is used for the label of each section. Defaults to %1$s.
ru: HTML-тег, используемый для подписи каждого раздела. По умолчанию %1$s.

en: The Image SEO module is a premium feature that enables you to globally control the Title Attribute and Alt Text for attachment pages and images that are embedded in your content. These can be set based on a specified format, similar to the Title Format settings in the Global Settings menu.
ru: Модуль SEO изображений - это премиум-расширение, которое позволяет централизовано контролировать атрибуты заголовков и замещающие тексты как для изображений, так и для страниц вложений, встроенных в ваш контент. Они настраиваются на основе указанного формата, аналогично настройкам формата заголовка в разделе общих настроек.

en: The Local SEO module is a premium feature that enables businesses to tell Google about their business, including their business name, address and phone number, opening hours and price range.  This information may be displayed as a Knowledge Graph card or business carousel in the search engine sidebar.
ru: Модуль «Локальное SEO» - это премиальная функция, которая позволяет компаниям сообщать Google о своей компании, включая название компании, адрес и номер телефона, часы работы и диапазон цен. Эта информация может отображаться в виде карточки графа знаний или бизнес-карусели на боковой панели поисковой системы.

en: The Pro version installed correctly, but it needs to be activated from the Plugins page inside your WordPress admin.
ru: Версия Pro установлена ​​правильно, но её необходимо активировать на странице плагинов WordPress.

en: The SEO title is %1$d characters long, which is too long.
ru: SEO-заголовок состоит из %1$d символов, это превышение нормы.

en: The SEO title is only %1$d characters long, which is too short.
ru: SEO-заголовок состоит из %1$d символов, этого слишком мало.

en: The SEO title is set and is %1$d characters long.
ru: SEO-заголовок установлен и состоит из %1$d символов.

en: The Title of the Page or Site you are Sharing
ru: Название страницы или сайта, которым вы делитесь

en: The URL provided is invalid.
ru: Указанный URL недействителен.

en: The Video Sitemap works in much the same way as the XML Sitemap module, it generates an XML Sitemap specifically for video content on your site. Search engines use this information to display rich snippet information in search results.
ru: Карта сайта для видео работает во многом так же, как модуль XML-карты сайта: он генерирует XML-карту сайта специально для видеоконтента вашего сайте. Поисковые системы используют эту информацию для отображения информации расширенного описания в результатах поиска.

en: The archive format.
ru: Формат архива.

en: The archive post type name.
ru: Имя типа записи архива.

en: The author's display name.
ru: Отображаемое имя автора.

en: The author's first name.
ru: Имя автора.

en: The author's last name.
ru: Фамилия автора.

en: The biography of the author.
ru: Именно биография автора.

en: The blog page title.
ru: Название страницы блога.

en: The caret %1$s should be at the start. For example: %2$s
ru: Каретка %1$s должна быть в начале. Например: %2$s

en: The code above will be added between the %1$s tags on every page on your website.
ru: Вставленный выше код будет добавлен между тегами %1$s на каждой странице вашего сайта.

en: The content is below the minimum of words. Add more content.
ru: Объём содержимого меньше допустимого. Добавьте больше текста.

en: The content length is ok. Good job!
ru: С объёмом текста всё в порядке. Отличная работа!

en: The content of your page/post.
ru: Содержимое страницы/записи.

en: The copy scores %1$s in the test, which is considered %2$s to read.
ru: Материал в тесте набирает %1$s, что считается %2$s для чтения.

en: The copy scores %1$s in the test, which is considered %2$s to read. %3$s
ru: Материал в тесте набирает %1$s, что считается %2$s для чтения. %3$s

en: The crumb separator.
ru: Разделитель в цепочке навигации.

en: The current date, localized.
ru: Текущая дата.

en: The current day of the month, localized.
ru: Текущий день месяца.

en: The current month, localized.
ru: Текущий месяц.

en: The current year, localized.
ru: Текущий год.

en: The date of the current archive, localized.
ru: Дата создания текущего архива.

en: The date until this pricing lasts (optional).
ru: Срок действия цены (опционально).

en: The date when the page/post was published, localized.
ru: Дата публикации страницы/записи.

en: The day of the month when the page/post was published, localized.
ru: День месяца публикации страницы/записи.

en: The day.
ru: День.

en: The description for your site.
ru: Описание данного сайта.

en: The description should stimulate reader interest and get them to click on the article. Think of it as a mini-advertisement for your content.
ru: Описание должно стимулировать интерес читателей и побуждать их переходить на страницу статьи. Воспринимайте его как о мини-рекламу контента.

en: The display name of the post author.
ru: Отображаемое имя автора публикации.

en: The dollar symbol %1$s should be at the end. For example: %2$s
ru: Символ доллара %1$s должен быть в конце. Например: %2$s

en: The excerpt defined on your page/post.
ru: Отрывок, определённый для страницы/записи.

en: The excerpt defined on your page/post. Will not fall back to the post content.
ru: Отрывок, определенный для страницы/записи. Не будет уступать содержанию записи.

en: The fields below contain important SEO information from %1$s that may effect your site.
ru: Поля ниже содержат важную SEO-информацию от %1$s, которая может повлиять на ваш сайт.

en: The first name of the post author.
ru: Имя автора записи.

en: The following %1$s addons will be installed: %2$s
ru: Будут установлены следующие аддоны %1$s: %2$s

en: The following addons cannot be used, because they require %1$s%2$s %3$s%4$s to work:
ru: Следующие аддоны невозможно использовать, поскольку для их работы требуется %1$s%2$s %3$s%4$s:

en: The following plugins and %1$s addons will be installed: %2$s
ru: Будут установлены следующие плагины и аддоны %1$s: %2$s

en: The following plugins will be installed: %1$s
ru: Будут установлены следующие плагины: %1$s

en: The following shortcode attributes can be used to override the default settings:
ru: Следующие атрибуты шорткода могут использоваться для переопределения стандартных настроек:

en: The function accepts an associative array with the following arguments that can be used to override the default settings:
ru: Функция принимает ассоциативный массив со следующими аргументами, которые можно использовать для переопределения стандартных настроек:

en: The geographic area where a service or offered item is provided.
ru: Географическая зона, в которой предоставляется услуга или товар.

en: The home page settings below have been disabled because you are using a static home page. You can %1$sedit your home page settings%2$s directly to change the title and description.
ru: Приведенные ниже настройки домашней страницы были отключены, так как вы используете статическую домашнюю страницу. Вы можете %1$sизменить настройки своей домашней страницы%2$s напрямую, чтобы изменить заголовок и описание.

en: The home page settings below have been disabled because you are using a static home page. You can %1$sedit your home page settings%2$s directly to change the title, meta and image.
ru: Приведённые ниже настройки главной страницы были отключены, так как вы используете статическую домашнюю страницу. Вы можете %1$sизменить настройки своей главной страницы%2$s напрямую, чтобы изменить заголовок, метаданные и изображение.

en: The ingredients and their amounts, e.g. "3/4 cup sugar".
ru: Ингредиенты и их количество, например «3/4 стакана сахара».

en: The label.
ru: Ярлык.

en: The last name of the post author.
ru: Фамилия автора записи.

en: The license key provided is disabled. Please use a different key to continue receiving automatic updates.
ru: Предоставленный лицензионный ключ отключен. Пожалуйста, используйте другой ключ, чтобы продолжать получать автоматические обновления.

en: The license key provided is invalid. Please use a different key to continue receiving automatic updates.
ru: Предоставленный лицензионный ключ недействителен. Пожалуйста, используйте другой ключ, чтобы продолжать получать автоматические обновления.

en: The log for the blocked bots is located here: %1$s
ru: Журнал заблокированных ботов: %1$s

en: The meta description for the current page/post.
ru: Мета-описание текущей страницы/записи.

en: The meta description is %1$d characters long, which is too long.
ru: Мета-описание состоит из %1$d символов, это превышение нормы.

en: The meta description is only %1$d characters long, which is too short.
ru: Мета-описание состоит из %1$d символов, этого слишком мало.

en: The meta description is over 160 characters.
ru: Мета-описание длиннее 160 символов.

en: The meta description is set and is %1$d characters long.
ru: Установлено мета-описание, его длина составляет %1$d символов.

en: The meta description is too short.
ru: Мета-описание слишком короткое.

en: The month when the page/post was published, localized.
ru: Месяц публикации страницы/записи.

en: The month.
ru: Месяц.

en: The name of the first term of a given taxonomy that is assigned to the current page/post.
ru: Имя первого термина таксономии, присвоенного текущей странице/записи.

en: The organization that publishes the content of the course
ru: Организация, публикующая материалы курса

en: The original title of the current post.
ru: Оригинальный заголовок данной записи.

en: The page contains a noindex header or meta tag.
ru: На странице присутствует мета-тег noindex.

en: The page does not contain any noindex header or meta tag.
ru: На странице отсутствует мета-тег noindex.

en: The page has a correct number of internal and external links.
ru: Страница содержит подходящее количество внутренних и внешних ссылок.

en: The page is using the canonical link tag.
ru: На странице используется тег канонической ссылки.

en: The page makes %1$d requests.
ru: Страница создаёт %1$d запросов.

en: The page number for the current paginated page.
ru: Номер страницы для текущей разбивки страницы.

en: The page number.
ru: Номер страницы.

en: The page that you have entered already exists. Please enter a page with a unique slug.
ru: Страница, которую вы указали, уже существует. Пожалуйста, введите страницу с уникальным ярлыком.

en: The permalink for the current page/post.
ru: Постоянная ссылка для текущей страницы/записи.

en: The permalink.
ru: Постоянная ссылка.

en: The phone number that you previously entered for your Knowledge Graph schema markup is invalid. As it needs to be internationally formatted, please enter it (%1$s) again with the country code, e.g. +1 (555) 555-1234.
ru: Номер телефона, который вы ранее вводили для разметки схемы графа знаний, недействителен. Поскольку он должен иметь международный формат, введите его (%1$s) еще раз с кодом страны, в таком формате: +7 (495) 555-1234.

en: The post types (by slug, comma-separated) that are included in the sitemap.
ru: Типы записей (по ярлыкам, через запятую), включённые в карту сайта.

en: The purpose of breadcrumb navigation is to help users navigate around your website. It also helps search engines understand the structure and hierarchy of links on a web page.
ru: Цель цепочек навигации - помочь пользователям перемещаться по сайту. Это также помогает поисковым системам понять структуру и иерархию ссылок на веб-странице.

en: The ratio of internal links to external links is uneven.
ru: Неравное соотношение внутренних и внешних ссылок.

en: The regex syntax is invalid.
ru: Синтаксис регулярного выражения недействителен.

en: The region associated with the recipe, e.g. "French" or "Mediterranean" or "American".
ru: Кухня региона, связанная с рецептом, например «Азиатская», «Кавказская» или «Русская».

en: The response time is under 0.2 seconds.
ru: Время отклика сайта составляет менее 0,2 секунды.

en: The response time of the page is %1$f seconds. It is recommended to keep it equal to or below 0.2 seconds.
ru: Время ответа страницы составляет %1$f сек. Рекомендуется оставлять его равным или ниже 0,2 секунды.

en: The response time of your page is %1$f seconds. It is recommended to keep it equal to or below 0.2 seconds.
ru: Время ответа вашей страницы составляет %1$f сек. Рекомендуется оставлять его равным или ниже 0,2 секунды.

en: The robots.txt editor in %1$s allows you to set up a robots.txt file for your site that will override the default robots.txt file that WordPress creates. By creating a robots.txt file with %2$s you have greater control over the instructions you give web crawlers about your site.
ru: Редактор robots.txt в %1$s позволяет настраивать robots.txt сайта, который заменит стандартный robots.txt WordPress. Создавая файл robots.txt при помощи %2$s, вы получаете больший контроль над инструкциями, которые даются поисковым роботам относительно вашего сайта.

en: The robots.txt file is missing or unavailable.
ru: Файл robots.txt отсутствует или недоступен.

en: The search result format.
ru: Формат результата поиска.

en: The search string.
ru: Строка поиска.

en: The separator defined in the search appearance settings.
ru: Разделитель, установленный в настройках вида в поисковиках.

en: The server is not using "expires" headers for the images.
ru: Сервер не использует заголовки «expires» для изображений.

en: The server is using "expires" headers for the images.
ru: Сервер использует заголовки «expires» для изображений.

en: The site has a robots.txt file which includes one or more "disallow" directives.
ru: На сайте есть файл robots.txt, который включает одну или несколько директив запрета (disallow).

en: The site has a robots.txt file.
ru: На сайте есть файл robots.txt.

en: The site is not using a secure transfer protocol (https).
ru: Сайт не использует протокол безопасной передачи (https).

en: The site is using a secure transfer protocol (https).
ru: Сайт использует безопасный протокол передачи данных (https).

en: The size of the HTML document is %1$d Kb.
ru: Размер HTML-документа составляет %1$d Kb.

en: The sort direction. The supported values are %1$s and %2$s.
ru: Направление сортировки. Поддерживаемые значения: %1$s и %2$s.

en: The sort order. The supported values are %1$s, %2$s, %3$s and %4$s.
ru: Сортировка. Поддерживаемые значения: %1$s, %2$s, %3$s и %4$s.

en: The source URL should probably start with a %1$s
ru: Исходный URL, вероятно, должен начинаться с «%1$s».

en: The supported operating systems, e.g. "Windows 10", "OSX 10.6", "Android 9"
ru: Поддерживаемые операционные системы, например «Windows 10», «Ubuntu 20.04», «Android 9»

en: The tagline for your site, set in the general settings.
ru: Краткое описание сайта, установленное в общих настройках.

en: The taxonomies (by slug, comma-separated) that are included in the sitemap.
ru: Таксономии (по ярлыкам, через запятую), включённые в карту сайта.

en: The term the user is searching for.
ru: Текст, который ищет пользователь.

en: The text contains %1$d consecutive sentences starting with the same word. Try to mix things up!
ru: Текст содержит %1$d предложений подряд, начинающихся с одного и того же слова. Попробуйте их перетасовать!

en: The theme is not visible.
ru: Тема не видна.

en: The time required for each stage in minutes.
ru: Время, необходимое для каждого этапа в минутах.

en: The title is over 60 characters.
ru: Заголовок длиннее 60 символов.

en: The title is too short.
ru: Заголовок слишком короткий.

en: The title of the current archive.
ru: Заголовок текущего архива.

en: The title of the parent post of the current page/post.
ru: Заголовок родительской страницы/записи текущей страницы/записи.

en: The total number of calories in the recipe.
ru: Количество калорий в блюде рецепта.

en: The type of dish, e.g. "dinner", "main course", "dessert" or "snack".
ru: Категория блюда, например «обед», «основное блюдо», «десерт» или «закуска».

en: The unique global product identifier (optional).
ru: Уникальный глобальный идентификатор товара (опционально).

en: The way your site is displayed in search results is very important. Take some time to look over these settings and tweak as needed.
ru: Крайне важно то, как ваш сайт отображается в результатах поиска. Найдите время, чтобы просмотреть эти настройки и, при необходимости, подправить их.

en: The www and non-www versions of the URL are not redirected to the same site.
ru: Версии URL, с www и без www, не приводят на один и тот же сайт.

en: The www and non-www versions of your URL are not redirected to the same site.
ru: Версии вашего URL, с www и без www, не приводят на один и тот же сайт.

en: The year when the page/post was published, localized.
ru: Год публикации страницы/записи.

en: The year.
ru: Год.

en: There are no new notifications at this moment.
ru: На данный момент новых уведомлений нет.

en: There are no visible plugins.
ru: Видимых плагинов нет.

en: There are server-side tools (including WordPress plugins) to automatically minify CSS files.
ru: Существуют серверные инструменты (включая плагины WordPress) для автоматической минификации CSS-файлов.

en: There are server-side tools (including WordPress plugins) to automatically minify JavaScript files.
ru: Существуют серверные инструменты (включая плагины WordPress) для автоматической минификации JavaScript-файлов.

en: There is enough variety in your sentences. That's great!
ru: Ваши предложения достаточно разнообразны. Великолепно!

en: There was an error connecting to the licensing API. Please try again later.
ru: При подключении к API лицензирования произошла ошибка. Пожалуйста, повторите попытку позже.

en: There was an error deleting the physical robots.txt file.
ru: В процессе удаления физического файла robots.txt произошла ошибка.

en: There was an error importing the physical robots.txt file.
ru: В процессе импорта физического файла robots.txt произошла ошибка.

en: There was an error importing your redirects. Please make sure you are uploading the correct file or it is in the proper format.
ru: При импорте переадресаций произошла ошибка. Убедитесь, что загружаете корректный файл или он имеет допустимый формат.

en: There was an error importing your settings. Please make sure you are uploading the correct file or it is in the proper format.
ru: При импорте настроек произошла ошибка. Убедитесь, что вы загружаете корректный файл и он имеет правильный формат.

en: These settings will affect all the breadcrumbs displayed by %1$s throughout your site.
ru: Эти настройки будут влиять на все цепочки навигации, отображаемые %1$s на вашем сайте.

en: This Admin Bar feature is only available for licensed %1$s users. %2$s
ru: Эта функция панели администратора доступна лишь пользователям с лицензией %1$s. %2$s

en: This action cannot be undone.
ru: Данное действие необратимо!

en: This action cannot be undone. Before taking this action, we recommend that you make a %1$sfull website backup first%2$s.
ru: Это действие необратимо. Прежде чем выполнять его, рекомендуем сделать %1$sполную резервную копию веб-сайта%2$s.

en: This adds %1$s to the admin toolbar for easy access to your SEO settings.
ru: Это добавляет %1$s на панель инструментов администратора для быстрого доступа к настройкам SEO.

en: This allows you to edit the .htaccess file for your site.  All WordPress sites on an Apache server have a .htaccess file and we have provided you with a convenient way of editing it. Care should always be taken when editing important files from within WordPress as an incorrect change could cause WordPress to become inaccessible. %1$sBe sure to make a backup before making changes and ensure that you have FTP access to your web server and know how to access and edit files via FTP.%2$s
ru: Это позволяет редактировать .htaccess сайта. Все сайты WordPress, работающие на сервере Apache имеют файл .htaccess, и мы предоставили вам удобный способ его редактирования. Всегда следует проявлять осторожность при редактировании важных файлов, поскольку неправильное изменение может привести к тому, что WordPress перестанет работать. %1$sОбязательно сделайте резервную копию перед внесением изменений и убедитесь, что у вас есть FTP-доступ к серверу и вы знаете, как редактировать файлы через FTP%2$s.

en: This allows you to hide plugin announcements and update details.
ru: Это позволяет скрыть уведомления плагинов и сведения об обновлениях.

en: This allows you to monitor changes to post types and automatically add redirects based on URL changes. These will show up with a group called "Modified Posts".
ru: Позволяет отслеживать изменения в типах записей и автоматически добавлять переадресации на основе изменений URL. Они появятся в группе «Изменённые записи».

en: This defaults to your theme's content width, but if it's empty, setting a value here will make sure videos are embedded with the right width.
ru: По умолчанию это ширина содержимого вашей темы, но если поле пустое, включение данной опции обеспечит встраивание видео с подходящей шириной.

en: This displays an SEO News widget on the dashboard.
ru: Это отображает виджет SEO-новостей в консоли.

en: This enables Advanced Google Analytics options.%1$s%2$s
ru: Это включает расширенные параметры Google Analytics. %1$s%2$s

en: This enables support for IP Anonymization in Google Analytics.%1$s%2$s
ru: Это включает поддержку для IP анонимизации в Google Analytics.%1$s%2$s

en: This enables support for the Display Advertiser Features in Google Analytics.%1$s%2$s
ru: Это включает поддержку отображение функций рекламодателя в Google Analytics.%1$s%2$s

en: This enables support for the Enhanced Ecommerce in Google Analytics.%1$s%2$s
ru: Это включает поддержку улучшенной Ecommerce в Google Analytics.%1$s%2$s

en: This enables support for the Enhanced Link Attribution in Google Analytics.%1$s%2$s
ru: Это включает поддержку улучшенной ссылки авторства в Google Analytics.%1$s%2$s

en: This enables tracking URL changes for single pages with Google Analytics.%1$s%2$s
ru: Это позволяет отслеживать изменения URL для отдельных страниц с помощью Google Analytics. %1$s%2$s

en: This enables tracking events with Google Analytics.%1$s%2$s
ru: Это позволяет отслеживать события с помощью Google Analytics. %1$s%2$s

en: This enables tracking how far down a user scrolls a page with Google Analytics.%1$s%2$s
ru: Это позволяет отслеживать, как далеко пользователь прокручивает страницу с помощью Google Analytics. %1$s%2$s

en: This enables tracking how long pages are in visible state with Google Analytics.%1$s%2$s
ru: Это позволяет отслеживать, как долго страницы находятся в видимом состоянии с помощью Google Analytics. %1$s%2$s

en: This enables tracking interactions with the official Facebook and Twitter widgets with Google Analytics.%1$s%2$s
ru: Это позволяет отслеживать взаимодействие с официальными виджетами Facebook и Twitter с помощью Google Analytics. %1$s%2$s

en: This enables tracking media queries with Google Analytics.%1$s%2$s
ru: Это позволяет отслеживать медиа-запросы с помощью Google Analytics. %1$s%2$s

en: This enables tracking outbound forms with Google Analytics.%1$s%2$s
ru: Это позволяет отслеживать исходящие формы с помощью Google Analytics. %1$s%2$s

en: This enables tracking outbound links with Google Analytics.%1$s%2$s
ru: Это позволяет отслеживать исходящие ссылки с помощью Google Analytics. %1$s%2$s

en: This enables tracking when elements are visible within the viewport with Google Analytics.%1$s%2$s
ru: Это позволяет отслеживать, когда элементы видны в области просмотра с помощью Google Analytics. %1$s%2$s

en: This ensures consistency in URL paths reported to Google Analytics.%1$s%2$s
ru: Это обеспечивает согласованность путей URL, передаваемых в Google Analytics. %1$s%2$s

en: This feature is only available for licensed %1$s %2$s users.
ru: Эта функция доступна лишь пользователям с лицензией %1$s %2$s.

en: This feature is only for licensed %1$s users. %2$s
ru: Эта функция доступна лишь пользователям, имеющим лицензию %1$s. %2$s

en: This feature is used to automatically add content to your site's RSS feed. More specifically, it allows you to add links back to your blog and your blog posts so scrapers will automatically add these links too. This helps search engines identify you as the original source of the content.
ru: Эта функция используется для автоматического добавления контента в RSS-канал вашего сайта. В частности, оно позволяет добавлять ссылки на блог и отдельные записи в блоге, поэтому парсеры также автоматически обработают эти ссылки. Это помогает поисковым системам идентифицировать вас как первоисточник контента.

en: This feature requires one of the following plans:
ru: Для этой функции требуется один из следующих тарифов:

en: This is a duplicate of a URL you are already adding. You can only add unique source URL's.
ru: Это дубликат URL, который уже добавлен. Добавлять можно только уникальные исходные URL.

en: This is far below the recommended minimum of words.
ru: Это намного меньше рекомендуемого минимума слов.

en: This is over our recommendation of 50 Kb.
ru: Это превышает нашу рекомендацию в 50 Kb.

en: This is under the average of 33 Kb.
ru: Это не превышает среднее значение в 33 Kb.

en: This is what your page configured with %1$s will look like when shared via Facebook. The site title and description will be automatically added.
ru: Вот как ваша страница, настроенная с помощью %1$s, будет выглядеть при публикации на Facebook. Название и описание сайта будут добавлены автоматически.

en: This license key has reached the maximum number of activations. Please deactivate it from another site or purchase a new license to continue receiving automatic updates.
ru: Достигнуто максимальное количество активаций данного лицензионного ключа. Деактивируйте его на другом сайте или приобретите новую лицензию, чтобы продолжать получать автоматические обновления.

en: This notice will automatically disappear as soon as the import has completed. Meanwhile, everything should continue to work as expected.
ru: Это уведомление автоматически исчезнет, ​​как только импорт будет завершен. Между тем, всё должно продолжать работать, как ожидалось.

en: This notice will automatically disappear as soon as the migration has completed. Meanwhile, everything should continue to work as expected.
ru: Это уведомление автоматически исчезнет после завершения миграции. Между тем, всё должно продолжать работать, как ожидалось.

en: This option allows you to toggle the use of Meta Keywords throughout the whole of the site.
ru: Опция позволяет переключать использование ключевых слов на всем сайте.

en: This option will generate a separate RSS Sitemap which can be submitted to Google, Bing and any other search engines that support this type of sitemap. The RSS Sitemap contains an RSS feed of the latest updates to your site content.  It is not a full sitemap of all your content.
ru: Данная опция создаст отдельную карту сайта для RSS, которую можно отправлять в Google, Bing и любые другие поисковые системы, поддерживающие данный тип карты сайта. Карта сайта RSS содержит RSS-канал последних записей блога. Это не полная карта всего содержимого сайта.

en: This redirect is supported using the Relocate Site feature under Full Site Redirect tab.
ru: Эта переадресация поддерживается с помощью функции перемещения сайта на вкладке «Полная переадресация сайта».

en: This section allows you to manage your video embeds, such as features for Facebook or making them responsive to automatically fit your content width.
ru: Этот раздел позволяет вам управлять встроенными видео, такими как медиа-функции Facebook, или делать их адаптивными, чтобы они автоматически подстраивались под ширину вашего контента.

en: This setting allows you to toggle between the regular sitemap or the compact date archive sitemap. %1$s
ru: Данный параметр позволяет переключаться между обычной и компактной с архивом дат картами сайта. %1$s

en: This setting only applies to posts and pages.
ru: Этот параметр применяется только к записям и страницам.

en: This site is running in a sub-directory of your main site located at %1$s. Your robots.txt file should only appear in the root directory of that site.
ru: Этот сайт работает в подкаталоге вашего основного сайта, расположенном в %1$s. Ваш файл robots.txt должен появляться только в корневом каталоге этого сайта.

en: This sitemap contains
ru: Эта карта сайта содержит

en: This sitemap index contains
ru: Индекс этой карты сайта содержит

en: This sitemap was %1$s generated by %2$s - the original SEO plugin for WordPress.
ru: Эта карта сайта была %1$s создана %2$s - оригинальным SEO-плагином для WordPress.

en: This string gets appended to the titles and descriptions of paginated pages (like term or archive pages).
ru: Эта строка добавлется к названиям и описаниям страниц пагинации (таких как страницы архивов или терминов).

en: Thursday
ru: Четверг

en: Time Required
ru: Необходимое время

en: Timezone
ru: Часовой пояс

en: Title
ru: Заголовок

en: Title & Description
ru: Заголовок и описание

en: Title Attribute Format
ru: Формат атрибута заголовка

en: Title Length
ru: Длина заголовка

en: Title Separator
ru: Разделитель заголовка

en: Title:
ru: Заголовок:

en: To add this block, edit a page or post and search for the "%1$s - Breadcrumbs" block. %2$s
ru: Чтобы добавить этот блок, при редактировании страницы или записи найдите блок «%1$s - Цепочки навигации». %2$s

en: To add this block, edit a page or post and search for the "%1$s Local - Business Info" block.
ru: Чтобы добавить этот блок, при редактировании страницы или записи найдите блок «%1$s местное - Бизнес-информация».

en: To add this block, edit a page or post and search for the "%1$s Local - Map" block.
ru: Чтобы добавить этот блок, при редактировании страницы или записи найдите блок «%1$s Местоположение - Карта».

en: To add this block, edit a page or post and search for the "%1$s Local - Opening Hours" block.
ru: Чтобы добавить этот блок, при редактировании страницы или записи найдите блок «%1$s местное - Часы работы».

en: To add this block, edit a page or post and search for the %1$s"%2$s - HTML Sitemap"%3$s block.
ru: Чтобы добавить этот блок, перейдите к редактированию страницы или записи и найдите блок %1$s"%2$s - HTML-карта сайта"%3$s.

en: To add this widget, visit the %1$swidgets page%2$s and look for the "%3$s - Breadcrumbs" widget. %4$s
ru: Чтобы добавить этот виджет, посетите %1$sстраницу виджетов%2$s и найдите виджет «%3$s - Цепочки навигации». %4$s

en: To add this widget, visit the %1$swidgets page%2$s and look for the "%3$s Local - Business Info" widget.
ru: Чтобы добавить этот виджет, посетите %1$sстраницу виджетов%2$s и найдите виджет «%3$s местное - Бизнес-информация».

en: To add this widget, visit the %1$swidgets page%2$s and look for the "%3$s Local - Map" widget.
ru: Чтобы добавить этот виджет, посетите %1$sстраницу виджетов%2$s и найдите виджет «%3$s Местоположение - Карта».

en: To add this widget, visit the %1$swidgets page%2$s and look for the "%3$s Local - Opening Hours" widget.
ru: Чтобы добавить этот виджет, посетите %1$sстраницу widgets%2$s и найдите виджет «%3$s местное - Часы работы».

en: To add this widget, visit the %1$swidgets page%2$s and look for the %3$s"%4$s - HTML Sitemap"%5$s widget.
ru: Чтобы добавить этот виджет, перейдите в раздел %1$sвиджетов%2$s и найдите среди них %3$s"%4$s - HTML-карта сайта"%5$s.

en: To let search engines know which profiles are associated with this site, enter them below:
ru: Чтобы поисковые системы учитывали, какие профили связаны с этим сайтом, введите их ниже:

en: To prevent a greedy regular expression you can use %1$s to anchor it to the start of the URL. For example: %2$s
ru: Чтобы предотвратить использование ресурсоёмкого регулярного выражения, вы можете использовать %1$s, чтобы привязать его к началу URL-адреса. Например: %2$s

en: To unlock more features, consider %1$s.
ru: Чтобы разблокировать больше функций, рассмотрите %1$s.

en: To unlock the selected features, please %1$s and enter your license key below.
ru: Чтобы разблокировать выбранные функции, %1$s и введите ниже свой лицензионный ключ.

en: To unlock the selected features, please enter your license key below.
ru: Чтобы разблокировать выбранные функции, введите ниже лицензионный ключ.

en: To use this feature, first add a focus keyphrase.
ru: Чтобы использовать эту функцию, сначала добавьте основную ключевую фразу.

en: To view the new sitemap, first save changes.
ru: Чтобы открыть новую карту сайта, сперва сохраните изменения.

en: To view the sitemap, enter a URL and save changes.
ru: Чтобы открыть карту сайта, введите URL и сохраните изменения.

en: Too few internal links on the page.
ru: На странице слишком мало внутренних ссылок.

en: Too few internal links on your page.
ru: На вашей странице слишком мало внутренних ссылок.

en: Tools
ru:  Инструменты

en: Tourist Information Center
ru: Туристический информационный центр

en: Track Blocked Bots
ru: Отслеживание блокированных ботов

en: Track Elements Visibility
ru: Отслеживание видимости элементов

en: Track Events
ru: Отслеживание событий

en: Track Facebook and Twitter
ru: Отслеживание Facebook и Twitter

en: Track Media Queries
ru: Отслеживание медиа запросов

en: Track Multiple Domains
ru: Отслеживать несколько доменов

en: Track Outbound Forms
ru: Отслеживание исходящих форм

en: Track Outbound Links
ru: Отслеживать исходящие ссылки

en: Track Page Scrolling
ru: Отслеживание прокрутки страниц

en: Track Page Visibility
ru: Отслеживание видимости страниц

en: Track URL Changes
ru: Отслеживание изменений URL

en: Tracking Domain
ru: Отслеживаемый домен

en: Transition words
ru: Слова-связки

en: Travel Agency
ru: Туристическое агенство

en: Trend
ru: Тренд

en: TruSEO Score & Content
ru: Оценка и контент TruSEO

en: TrustPulse uses FOMO (Fear of Missing Out) to boost your sales and conversions with social proof notifications. Use it to boost sales on your Woocommerce store, increase signups on your membership site, get more email subscribers, and more.
ru: TrustPulse использует FOMO (Fear of Missing Out) для увеличения ваших продаж и конверсий с помощью уведомлений с социальными доказательствами. Используйте его, чтобы увеличить продажи в вашем магазине Woocommerce, увеличить количество регистраций на вашем клубном сайте, чтобы получить больше подписчиков по электронной почте и многое другое.

en: Try Again
ru: Повторить

en: Try to make videos responsive using %1$s?
ru: Попробовать сделать видео адаптивным с помощью %1$s?

en: Try to replace embedded objects with HTML5 alternatives.
ru: Попробуйте заменить встраиваемые объекты альтернативами на HTML5.

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Turn your visitors into brand ambassadors! Easily grow your email list, website traffic, and social media followers with powerful viral giveaways & contests.
ru: Стимулируйте ваших посетителей продвигать вашу марку. Увеличивайте количество подписчиков Emal-рассылки и страниц в соцсетях, а также трафик сайта с помощью "вирусных" розыгрышей, конкурсов и прочих акций.

en: Twitter Card Settings
ru: Настройки Twitter Card

en: Twitter Card Type
ru: Тип Twitter Card

en: Twitter Description
ru: Описание для Twitter

en: Twitter Image
ru: Изображение для Twitter

en: Twitter Preview
ru: Предпросмотр для Twitter

en: Twitter Title
ru: Заголовок Twitter

en: Type
ru: Тип

en: Type to search...
ru: Введите текст для поиска...

en: URLs
ru: URLы

en: Unable to send debug email, please check your email send settings and try again.
ru: Не удалось отправить отладочное электрописьмо, проверьте настройки отправки электронной почты и повторите попытку.

en: Under Construction
ru: В разработке

en: Unfortunately, there was an error importing your SEO plugin settings. This could be due to an incompatibility in the version installed. Make sure you are on the latest version of the plugin and try again.
ru: К сожалению, при импорте ваших настроек SEO-плагина произошла ошибка. Вероятно, это связано с несовместимостью установленной версии. Убедитесь, что у вас установлена ​​последняя версия плагина, и повторите импорт.

en: Uninstall %1$s
ru: Удаление %1$s

en: Universal Tracking for AMP and Instant Articles
ru: Универсальное отслеживание AMP и мгновенных статей

en: University
ru: Университет

en: Unselected Taxonomy Terms
ru: Невыбранные значения таксономии

en: Update
ru: Обновить

en: Upgrade
ru: Апгрейд

en: Upgrade %1$s to Pro and Unlock all Features!
ru: Обновите %1$s тарифа Pro и разблокируйте все функции!

en: Upgrade Your Plan
ru: Повысьте свой тариф

en: Upgrade to %1$s
ru: Улучшить до %1$s

en: Upgrade to %1$s Today
ru: Перейти на %1$s сегодня

en: Upgrade to %1$s and Save %2$s
ru: Обновитесь до %1$s и сэкономьте %2$s

en: Upgrade to Pro
ru: Улучшить до Pro

en: Upgrade to Pro and Unlock Access Control
ru: Переходите на Pro и получите доступ к контролю доступа

en: Upgrade to Pro and Unlock Advanced Schema Markup
ru: Перейдите на версию Pro и разблокируйте расширенную Schema-разметку

en: Upgrade to Pro and Unlock All Features
ru: Обновитесь до Pro и разблокируйте все функции

en: Upgrade to Pro and Unlock Breadcrumb Templates
ru: Перейдите на Pro и разблокируйте шаблоны цепочек навигации

en: Upgrade to Pro and Unlock Custom Fields
ru: Перейдите на версию Pro и разблокируйте произвольные поля

en: Upgrade to Pro and Unlock Custom Taxonomies
ru: Перейдите на версию Pro и разблокируйте произвольные таксономии

en: Upgrade to Pro and Unlock Image SEO
ru: Перейдите на версию Pro и разблокируйте SEO изображений

en: Upgrade to Pro and Unlock Local SEO
ru: Перейдите на Pro и разблокируйте локальное SEO

en: Upgrade to Pro and Unlock News Sitemaps
ru: Перейти на версию Pro и разблокировать новые карты сайта

en: Upgrade to Pro and Unlock Redirects
ru: Перейти на Pro и разблокировать функционал переадресации

en: Upgrade to Pro and Unlock Video Sitemaps
ru: Перейти на версию Pro и разблокировать карты сайта для видео

en: Upgrade to Pro to Unlock Powerful SEO Features
ru: Перейдите на Pro, получите наиболее мощный SEO-функционал

en: Upload Directory Info
ru: Информацию о каталоге загрузки

en: Upload or Select Image
ru: Выберите или загрузите файл

en: Usage Tracking
ru: Отслеживание использования

en: Use 24h format
ru: Использовать 24-часовой формат

en: Use Categories for Meta Keywords
ru: Использовать рубрики как ключевые слова

en: Use Categories in Article Tags
ru: Использовать рубрики в метках статьи

en: Use Content for Autogenerated Descriptions
ru: Использовать содержание для генерирования описания

en: Use Custom Blocklists
ru: Свой чёрный список

en: Use Data from Facebook Tab
ru: Брать данные из вкладки Facebook

en: Use Default Settings
ru: Использовать стандартные настройки

en: Use Defaults
ru: Использовать стандартные

en: Use Keywords in Article Tags
ru: Использовать кл. слова в тегах к статьям

en: Use Meta Keywords
ru: Использовать ключевые слова

en: Use Post Tags in Article Tags
ru: Использовать метки публикаций в метках статьи

en: Use Tags for Meta Keywords
ru: Использовать метки как ключевые слова

en: Use a default template
ru: Использовать стандартный шаблон

en: Use custom category slug
ru: Использовать произвольный ярлык категории

en: Use custom slug
ru: Использовать произвольный ярлык

en: Use more focus keyphrases in your H2 and H3 subheadings!
ru: Используйте больше основных ключевых фраз в подзаголовках H2 и H3!

en: Use our configuration wizard to properly set up %1$s with your WordPress website.
ru: Воспользуйтесь помощником настройки, чтобы правильно настроить %1$s на своем сайте.

en: Use the %1$sLocations%2$s Post Type in the menu on the left to start adding your locations.
ru: Используйте тип сообщения %1$sМестоположения%2$s в меню слева, чтобы начать публиковать свои местоположения.

en: Use the following PHP code anywhere in your theme (in the loop) to display the breadcrumbs. %1$s
ru: Используйте следующий PHP-код в любом месте вашей темы (внутри петли), чтобы отобразить цепочку навигации. %1$s

en: Use the following PHP code anywhere in your theme to display the location info. %1$s
ru: Используйте следующий PHP-код в любом месте вашей темы, чтобы отобразить информацию о местоположении. %1$s

en: Use the following PHP code anywhere in your theme to display the location map. %1$s
ru: Используйте следующий PHP-код в любом месте вашей темы, чтобы отобразить карту местоположения. %1$s

en: Use the following PHP code anywhere in your theme to display the opening hours. %1$s
ru: Используйте следующий PHP-код в любом месте вашей темы, чтобы отобразить часы работы. %1$s

en: Use the following PHP code anywhere in your theme to display the sitemap. %1$s
ru: Используйте следующий код PHP в любом месте вашей темы, чтобы отобразить карту сайта. %1$s

en: Use the following shortcode to display the HTML Sitemap. %1$s
ru: Используйте следующий шорткод для отображения карты сайта в формате HTML. %1$s

en: Use the following shortcode to display the current breadcrumbs. %1$s
ru: Используйте следующий шорткод для отображения текущей цепочки навигации. %1$s

en: Use the following shortcode to display the location info. %1$s
ru: Используйте следующий шорткод для отображения информации о местоположении. %1$s

en: Use the following shortcode to display the location map. %1$s
ru: Используйте следующий шорткод для отображения карты местоположения. %1$s

en: Use the following shortcode to display the opening hours info. %1$s
ru: Используйте следующий шорткод для отображения информации о часах работы. %1$s

en: Use the home page description
ru: Используйте описание главной страницы

en: Use the home page title
ru: Используйте заголовок главной страницы

en: Use the same username for multiple social networks
ru: Использовать одинаковое имя пользователя для разных соцсетей

en: Use this option to enable tracking of multiple or additional domains.%1$s%2$s
ru: Используйте эту опцию, чтобы включить отслеживание нескольких или дополнительных доменов.%1$s%2$s

en: Use your focus keyphrase more in your H2 and H3 subheadings.
ru: Используйте чаще свои основные ключевые фразы в подзаголовках H2 и H3!

en: User Agent
ru: Браузер

en: User Agent Blocklist
ru: Чёрный список пользовательских агентов

en: User Count
ru: Число пользователей

en: User Language
ru: Язык пользователя

en: Using the custom-built tools below, you can add an HTML sitemap to your website and help visitors discover all your content. Adding an HTML sitemap to your website may also help search engines find your content more easily.
ru: С помощью специально созданных инструментов, представленных ниже, вы можете добавить на свой сайт карту сайта в формате HTML и помочь посетителям просматривать содержимое вашего сайта. Добавление HTML-карты сайта на ваш сайт также может помочь поисковым системам быстрее находить ваши материалы.

en: VAT ID:
ru: НДС ID:

en: Value
ru: Значение

en: Version
ru: Версия

en: Very Good!
ru: Отлично!

en: Video Embed Settings
ru: Настройки встраивания видео

en: Video SEO Module
ru: Модуль SEO для видео

en: Video Sitemap
ru: Видео карта сайта

en: Video Sitemap Settings
ru: Настройки видео-карты сайта

en: Video Sitemaps are only available for licensed %1$s %2$s users.
ru: Карты сайта для видео доступны лишь пользователям с лицензией %1$s %2$s.

en: Video Tutorials
ru: Видеоуроки

en: Video URL
ru: URL видео

en: Video and News Sitemaps
ru: Карты сайта видео и новостей

en: View All
ru: Смотреть все

en: View All Documentation
ru: Просмотреть всю документацию

en: View Documentation
ru: Смотреть документацию

en: View all tags
ru: Просмотреть все теги

en: View all video tutorials
ru: Смотреть все видеоуроки

en: View the Changelog
ru: Журнал изменений версий плагина

en: Visibility
ru: Видимость

en: Visible
ru: Сайт виден

en: Visual Breadcrumb Trails
ru: Визуальные трассы цепочки навигации

en: Volume
ru: Объём

en: WP Roles (Editor, Author)
ru: WP-роли (редактор, автор)

en: WPForms allows you to create beautiful contact forms for your site in minutes, not hours!
ru: WPForms позволяет создавать превосходные контактные формы за считанные минуты!

en: Warning: %1$s has detected other active SEO or sitemap plugins. We recommend that you deactivate the following plugins to prevent any conflicts:
ru: Внимание: %1$s обнаружил другие активные плагины SEO или карты сайта. Для предотвращения конфликтов систем, рекомендуем отключить следующие плагины:

en: Warning: %1$s has detected that you are blocking access to search engines. You can change this in Settings > Reading if this was unintended.
ru: Внимание: %1$s обнаружил блокировку доступа поисковых систем к сайту. Вы можете это изменить в разделе Настройки > Чтение.

en: Warning: %1$s has detected that you may have an invalid description format. This could lead to descriptions not being properly applied to your content.
ru: Предупреждение: %1$s обнаружил, что на сайте, вероятно, используется недопустимый формат описания. Это может привести к некорректному применению описаний к контенту.

en: Warning: %1$s has detected the use of filters that have been deprecated on your site. These filters may be in use by another plugin or your theme. If that is the case, these filters most likely will not work with this plugin. Please make sure you have updated all your plugins. If you have manually added these filters, please %2$scheck out our documentation%3$s for the updated filters to use.
ru: Внимание: %1$s обнаружил использование нерекомендуемых фильтров. Эти фильтры могут использоваться другим плагином или темой. В таком случае эти фильтры, вероятно, не будут работать с данным плагином. Убедитесь, что все плагины обновлены. Если вы добавляли эти фильтры вручную, %2$sизучите актуальную документацию%3$s, чтобы использовать обновлённые фильтры.

en: Warnings
ru: Предупреждения

en: Watch our Guided Tour of %1$s
ru: Посмотреть видеообзор %1$s

en: Watch video tutorials
ru: Смотреть видео-уроки

en: We cannot detect your web server. Server redirects are disabled. %1$s
ru: Мы не можем обнаружить указанный сервер. Переадресация на него отключена. %1$s

en: We couldn't connect to the site, please try again later.
ru: Не удалось подключиться к сайту, повторите попытку позже.

en: We couldn't find an SEO Title.
ru: Найти SEO-заголовок не удалось.

en: We couldn't find any internal links in your content. Add internal links in your content.
ru: Мы не обнаружили внутренних ссылок в вашем контенте. Добавьте внутренние ссылки в свой материал.

en: We do not support importing from the currently installed version of %1$s (%2$s). Please upgrade to the latest version and try again.
ru: Мы не поддерживаем импорт из установленной в данный момент версии %1$s (%2$s). Обновитесь до последней версии и попробуйте снова.

en: We found Schema.org data on the page.
ru: Мы нашли данные Schema.org на странице.

en: We found Schema.org data on your page.
ru: Мы нашли данные Schema.org на вашей странице.

en: We have already selected our recommended features based on your site category, but you can use the following features to fine-tune your site.
ru: Мы уже выбрали рекомендуемую конфигурацию на основе характеристики вашего сайта, но вы можете использовать иные опции для более точной настройки сайта.

en: We have detected other SEO plugins installed on your website. Select which plugins you would like to import data to %1$s.
ru: Мы обнаружили признаки других SEO-плагинов, установленные на сайте. Выберите плагины, данные из которых хотите импортировать в %1$s.

en: We have detected you are running %1$s. Upgrade to %2$s to unlock our advanced eCommerce SEO features, including SEO for Product Categories and more.
ru: Было обнаружено использование %1$s. Улучшите до %2$s, чтобы разблокировать расширенный функционал для электронной коммерции, включая SEO для категорий товаров и не только.

en: We recommend setting the amount of URLs per sitemap index to 1,000 or less. The more links, the longer it will take for the sitemap to load.
ru: Мы рекомендуем установить количество URL на индекс карты сайта не более 1000. Чем больше ссылок, тем больше времени потребуется для загрузки карты сайта.

en: We recommend tracking down where the un-minified CSS files come from.
ru: Рекомендуем отслеживать, откуда берутся неминифицированные CSS-файлы.

en: We recommend tracking down where the un-minified JavaScript files come from
ru: Рекомендуем отслеживать, откуда берутся неминифицированные JavaScript-файлы.

en: We recommend using the %1$sFree ExactMetrics%2$s plugin to get the most out of Google Analytics.
ru: Мы рекомендуем использовать плагин %1$sFree ExactMetrics%2$s, чтобы максимально использовать возможности Google Analytics.

en: We recommend using the %1$sFree MonsterInsights%2$s plugin to get the most out of Google Analytics.
ru: Мы рекомендуем использовать плагин %1$sFree MonsterInsights%2$s, чтобы максимально использовать возможности Google Analytics.

en: We recommended redirecting attachment URL's back to the attachment since the default WordPress attachment pages have little SEO value.
ru: Рекомендуем переадресовать URL вложения обратно во вложение, поскольку страницы вложений WordPress по умолчанию имеют небольшую SEO-ценность.

en: We were unable to import the phone number that you previously entered for your Knowledge Graph schema markup.
    					As it needs to be internationally formatted, please enter it (%1$s) with the country code, e.g. +1 (555) 555-1234.
ru: Нам не удалось импортировать номер телефона, который вы ранее ввели для разметки схемы графа знаний.
    					Поскольку он должен иметь международный формат, введите его (%1$s) с кодом страны, например +7 (495) 777-1234.

en: We were unable to parse the content for this site.
ru: Нашей системе не удалось проанализировать содержание этого сайта.

en: We're sorry to hear you aren't enjoying %1$s. We would love a chance to improve. Could you take a minute and let us know what we can do better?
ru: Сожалеем, что вам не понравился %1$s. И мы хотели бы иметь шанс стать лучше. Пожалуйста, уделите минуту и ​​сообщить нам, что мы можем исправить или улучшить?

en: We've got some%1$swork to do!
ru: У нас есть%1$sнад чем поработать!

en: Web Page
ru: Веб-страница

en: Web Page Type
ru: Тип веб-страницы

en: Web Server
ru: Сервер

en: Webmaster Tools
ru: Инстр. вебмастера

en: Webmaster Tools Verification
ru: Верификация инструментов поисковых систем

en: Website
ru: Веб сайт

en: Website URL
ru: URL веб-сайта

en: Website URL:
ru: URL веб-сайта:

en: Websites
ru: Сайты

en: Wednesday
ru: Среда

en: Welcome
ru: Добро пожаловать

en: Welcome to %1$s
ru: Вас приветствует %1$s

en: Welcome to %1$s, the original SEO plugin for WordPress. At %2$s, we build software that helps you rank your website in search results and gain organic traffic.
ru: Добро пожаловать в %1$s, оригинальный плагин SEO для WordPress. В %2$s мы создаем систему, которая поможет вам повысить рейтинг сайта в поисковиках и получить мощный органический трафик.

en: Welcome to the %1$s Setup Wizard!
ru: Помощник настройки %1$s

en: Well done!
ru: Отлично!

en: Whether the labels should be shown or not. Defaults to %1$s.
ru: Следует ли отображать подписи. По умолчанию %1$s.

en: Whether the publication date of posts should be shown.
ru: Следует ли отображать дату публикации записи.

en: Whether the regular sitemap or compact date archive sitemap is output.
ru: Выводиться обычную карту сайта или компактную с архивом дат.

en: Whether your business has multiple locations, or just one, %1$s makes it easy to configure and display relevant information about your local business. You can use the custom-built tools below, or you can use the Locations custom post type (multiple locations only) to generate relevant and necessary information for search engines or for your customers.
ru: Независимо от того, есть ли у вашей компании несколько офисов или только один ,%1$s упрощает настройку и отображение актуальной информации о вашем местном бизнесе. Вы можете использовать специальные инструменты ниже или использовать настраиваемый тип публикации Локации (только для нескольких местоположений), чтобы генерировать релевантную и полезную информацию для поисковых систем или ваших клиентов.

en: Which SEO features do you want to enable?
ru: Какие функции SEO вы хотите включить?

en: Which category best describes your website?
ru: Какая категория лучше всего описывает ваш сайт?

en: Widget
ru: Виджет

en: Width
ru: Ширина

en: Will be overriden if the Facebook author URL is present in the individual User Profile.
ru: Будет отменено, если URL Facebook author присутствует в индивидуальном профиле пользователя.

en: Will default opening hours set globally
ru: Будут ли стандартные часы работы установлены глобально

en: Wistia Domain
ru: Домен Wistia

en: With multiple locations, you will have a new menu item in your admin sidebar. By default, this menu item is labeled using the plural term of locations with each single item being called a location. If you like, you may enter custom labels to better match your business.
ru: После публикации нескольких адресов, у вас появится новый пункт меню на боковой панели администратора. По умолчанию этот пункт меню обозначается множественным термином «Местоположения», при этом каждый отдельный элемент называется местоположением. При желании вы можете ввести специальные ярлыки, которые лучше подходят для вашего бизнеса.

en: WooCommerce Integration
ru: Интеграция с WooCommerce

en: WooCommerce Products only
ru: Только товары WooCommerce

en: WooCommerce Products, Product Categories, Product Tags, Product Attributes + WooCommerce smart tags (price, brand, etc.)
ru: Товары WooCommerce, категории товаров, метки товаров, атрибуты товаров + смарт-теги WooCommerce (цена, бренд и т.д.)

en: WordPress Filter
ru: Фильтр WordPress

en: WordPress User Roles
ru: Роли пользователей WordPress

en: WordPress sites usually insert the page or post title as an H1 tag (although custom themes can change this behavior).
ru: WordPress-сайты обычно вставляют название страницы или записи как H1-заголовок (хотя пользовательские темы могут изменить это).

en: Would you like to purchase and install the following features now?
ru: Хотите приобрести и установить следующие функции сейчас?

en: Would you like to relocate your entire site to a new domain? Everything will be redirected except WordPress login and admin. Enabling this option will disable any site aliases or canonical settings.
ru: Вы бы хотели переместить весь свой сайт на новый домен? Будет переадресовано всё, кроме страницы авторизации и админки WordPress. Включение этой опции отключит все псевдонимы сайта и канонические настройки.

en: Write a meta description for your page. Use your target keywords (in a natural way) and write with human readers in mind. Summarize the content - describe the topics your article discusses.
ru: Напишите мета-описание для своей страницы. Используйте целевые ключевые слова (естественным образом) и пишите, думая об интересах читателей. Обобщите содержание - опишите темы, обсуждаемые в вашей статье.

en: Writing compelling titles is both a science and an art. There are automated tools that can analyze your title against known metrics for readability and click-worthiness. You also need to understand the psychology of your target audience.
ru: Написание убедительных названий - это и наука, и искусство. Существуют автоматизированные инструменты, которые могут анализировать ваш заголовок по известным показателям на читабельность и ценность клика. Вам также необходимо понимать психологию вашей целевой аудитории.

en: Written by
ru: Автор

en: XML Sitemap
ru: XML карта сайта

en: Yandex Verification Code
ru: Код проверки Яндекса

en: Yandex Webmaster Tools
ru: Яндекс Вебмастер

en: Year
ru: Год

en: Yes
ru: Да

en: Yes I love it
ru: Да, мне нравится

en: Yes, I have a backup and want to reset the settings
ru: Да, у меня есть резервная копия, и я хочу сбросить настройки

en: Yes, I love it!
ru: Да, я люблю его!

en: Yes, I want to delete these redirects
ru: Да, хочу удалить эти переадресации

en: Yes, I want to delete this backup
ru: Да, я хочу удалить эту резервную копию

en: Yes, I want to delete this record
ru: Да, хочу удалить эту запись

en: Yes, I want to delete this redirect
ru: Да, хочу удалить эту переадресацию

en: Yes, I want to restore this backup
ru: Да, я хочу восстановить эту резервную копию

en: Yes, count me in
ru: Да, я согласен

en: You are getting bugfixes and security updates, but not major features.
ru: Получение исправлений ошибок и обновлений безопасности, но не обновлённых функций.

en: You are getting the latest features, bugfixes, and security updates as they are released.
ru: Получение новых функций, исправлений и обновлений безопасности по мере их выпуска.

en: You are linking to other resources on your website which is great.
ru: Вы ссылаетесь на другие публикации на своём веб-сайте, и это здорово.

en: You are not allowed to install plugins.
ru: У вас недостаточно прав для установки плагинов.

en: You are not licensed.
ru: У вас нет лицензии.

en: You are not using any subheadings, although your text is rather long. Try and add some subheadings.
ru: Вы не используете подзаголовки, хотя ваш текст довольно длинный. Попробуйте добавить несколько подзаголовков.

en: You are not using any subheadings, but your text is short enough and probably doesn't need them.
ru: Вы не используете подзаголовки, но ваш текст достаточно короткий и, вероятно, в них не нуждается.

en: You are not using rich media like images or videos.
ru: Вы не используете мультимедийные материалы, как изображения или видео.

en: You are using short paragraphs.
ru: Вы используете короткие абзацы.

en: You can find more information about XML Sitemaps at %1$ssitemaps.org%2$s.
ru: Дополнительную информацию об XML-файлах карты сайта можно найти на %1$ssitemaps.org%2$s.

en: You can get an even greater boost in speed with a content delivery network service. These services host a copy of your content on multiple servers spread out across the globe. A user's request is handled by the edge server that's closest to their physical location, so the content arrives incredibly fast.
ru: Вы можете получить еще больший прирост скорости с услугой сети доставки контента. Эти службы размещают копию вашего контента на нескольких серверах по всему миру. Запрос пользователя обрабатывается пограничным сервером, ближайшим к их физическому местоположению, поэтому контент поступает невероятно быстро.

en: You can manually create a robots.txt file and upload it to your site's web root. A simpler option is to use a plugin for your CMS platform.
ru: Вы можете вручную создать файл robots.txt и загрузить его в корневой каталог своего сайта. Более простой вариант - использовать подходящий для этого плагин.

en: You can reduce CSS repetition with HTML class and ID attributes. Often the same rules will be repeated across many page elements, embedded in each tag's "style" attribute. You can extract them into a single "style" tag and use classes and ID's to target each element.
ru: Вы можете уменьшить повторение CSS с помощью атрибутов класса HTML и идентификатора. Часто одни и те же правила будут повторяться во многих элементах страницы, встроенных в атрибут «style» каждого тега. Вы можете выделить их в один тег стиля и использовать классы и идентификаторы для каждого элемента.

en: You can use these quicklinks to quickly access our settings pages to adjust your site's SEO settings.
ru: Вы можете использовать эти быстрые ссылки для оперативного доступа к нашим страницам настроек, чтобы настроить параметры SEO своего сайта.

en: You can use this section to add any URLs to your sitemap which aren’t a part of your WordPress installation. For example, if you have a contact form that you would like to be included on your sitemap you can enter the information manually.
ru: Вы можете использовать этот раздел для добавления любых URL в вашу карту сайта, которые не являются частью вашей установки WordPress. Например, если у вас есть контактная форма, которую вы хотите включить в карту сайта, вы можете ввести информацию вручную.

en: You have %1$s more notifications
ru: У вас есть ещё уведомления (%1$s)

en: You have exceeded the limit for requests. Please try again later.
ru: Вы превысили лимит запросов. Пожалуйста, попробуйте позже.

en: You have new notifications!
ru: У вас есть новые уведомления!

en: You have no new notifications.
ru: У вас нет новых уведомлений.

en: You have no saved backups.
ru: У вас нет сохраненных резервных копий.

en: You have no visible plugins!
ru: У вас нет видимых плагинов!

en: You have not yet added a license key.
ru: Вы еще не указали лицензионный ключ.

en: You need to use titles and descriptions that are attractive to users and contain your keywords. Use the keywords naturally - keyword stuffing is usually detected and will result in a lower ranking. What's more, it's pretty off-putting for potential readers, who are more likely to click on an appealing link.
ru: Вам необходимо использовать заголовки и описания, которые привлекательны для пользователей и содержат ваши ключевые слова. Используйте ключевые слова естественным образом - набивка ключевыми словами обычно обнаруживается и приводит к ухудшению рейтинга в поисковых системах. Более того, это довольно неприятно для потенциальных читателей, которые с большей вероятностью нажмут на интересную ссылку.

en: You selected to install the free MonsterInsights Analytics plugin during the setup of %1$s, but there was an issue during installation. Click below to manually install.
ru: Вы инициировали установку бесплатного подключаемого модуля MonsterInsights Analytics во время установки %1$s, но в процессе возникла проблема. Нажмите ниже, чтобы установить его вручную.

en: You should use HTTP redirections (301 permanant redirects) to pass PageRank from the "wrong" URLs to the standard (canonical) ones. That way, your content will still benefit from backlinks if someone makes a mistake and uses the wrong URL.
ru: Вы должны использовать HTTP-переадресацию (301 постоянная переадресация), чтобы передавать PageRank с «неправильных» URL-адресов на стандартные (канонические). Таким образом, ваш контент по-прежнему будет получать обратные ссылки, если кто-то совершит ошибку используя неправильный URL.

en: You should write as if your readers are selfish people with short attention spans (because that describes a large percentage of the world's population). Readers visit websites for selfish reasons - they're not there to make you happy.
ru: Вы должны писать так, как если бы ваши читатели были эгоистичными людьми с непродолжительным вниманием (потому что это относится к большому проценту населения мира). Читатели посещают веб-сайты из эгоистичных соображений - они созданы не для того, чтобы делать вас счастливыми.

en: You will need to manually update everything.
ru: Обновления не будут устанавливаться без вмешательства администратора.

en: You won't have access to this functionality until the extensions have been purchased and installed.
ru: У вас нет доступа к этой функции, пока расширения не будут приобретены и установлены.

en: You'll need to update your Site Address URL to match your new site address. %1$sUpdate Site Address URL%2$s.
ru: Вам нужно будет обновить URL сайта, чтобы он соответствовал новому адресу сайта. %1$sОбновить URL сайта%2$s.

en: You're good to go!
ru: Всё готово!

en: You're using %1$s - no license needed. Enjoy!
ru: Вы используете %1$s, лицензия не требуется. Наслаждаться!

en: You're using %1$s. To unlock more features, consider %2$s
ru: Вы используете %1$s. Чтобы разблокировать больше функций, рассмотрите %2$s.

en: You're using enough active voice. That's great!
ru: Вы достаточно часто используете активный залог. Это замечательно!

en: Your %1$s appears in the first paragraph. Well done!
ru: %1$s присутствует в первом абзаце. Отличная работа!

en: Your %1$s does not appear in the first paragraph. Make sure the topic is clear immediately.
ru: %1$s не появляется в первом абзаце. Убедитесь, что тема ясна сразу.

en: Your %1$s plan is active!
ru: Ваш тариф %1$s активен!

en: Your API Key is invalid. Please make sure you have set your key correctly. %1$s
ru: Ваш ключ API недействителен. Убедитесь, что он установлен корректно. %1$s

en: Your Email Address
ru: Ваш Email

en: Your Facebook URL is invalid. Please check the format and try again.
ru: Ваш URL Facebook недействителен. Пожалуйста, проверьте формат и попробуйте снова.

en: Your H2 and H3 subheadings reflects the topic of your copy. Good job!
ru: Подзаголовки H2 и H3 отражают тему вашего текста. Отлично!

en: Your H2 or H3 subheading reflects the topic of your copy. Good job!
ru: Подзаголовок H2 или H3 отражает тему вашего текста. Отлично!

en: Your Instagram URL is invalid. Please check the format and try again.
ru: Ваш URL Instagram недействителен. Пожалуйста, проверьте формат и попробуйте снова.

en: Your LinkedIn URL is invalid. Please check the format and try again.
ru: Ваш URL LinkedIn недействителен. Пожалуйста, проверьте формат и попробуйте снова.

en: Your Maps Embed API is not enabled. For a more seamless experience with rich information cards, please enable it in your Google Project. %1$s
ru: Ваш API встраивания карты не включен. Для бесшовной интеграции с подробными информационными карточками включите соответствующую опцию в своем проекте Google. %1$s

en: Your MySpace URL is invalid. Please check the format and try again.
ru: Ваш URL MySpace недействителен. Пожалуйста, проверьте формат и попробуйте снова.

en: Your Organization Name and Logo are set
ru: Логотип и название вашей организации установлены

en: Your Organization Name and/or Logo are blank
ru: Логотип и/или название вашей организации не установлены

en: Your Organization Name and/or Logo are blank. These values are required for %1$s's Organization schema markup.
ru: Название вашей организации и/или логотип не указаны. Эти данные необходимы для %1$s Schema-разметки организации.

en: Your Overall Site Score
ru: Общая оценка вашего сайта

en: Your Person Name and Image are set
ru: Ваше имя и фотография установлены

en: Your Person Name and/or Image are blank
ru: Ваше имя и/или фотография не установлены

en: Your Person Name and/or Image are blank. These values are required for %1$s's Person schema markup.
ru: Ваше имя и/или фотография не указаны. Эти значения необходимы для %1$s Schema-разметки персоны.

en: Your Pinterest URL is invalid. Please check the format and try again.
ru: Ваш URL Pinterest недействителен. Пожалуйста, проверьте формат и попробуйте снова.

en: Your SEO title is %1$d characters long, which is too long.
ru: Ваш SEO-заголовок состоит из %1$d символов, это превышение нормы.

en: Your SEO title is only %1$d characters long, which is too short.
ru: Ваш SEO-заголовок состоит из %1$d символов, этого слишком мало.

en: Your SEO title is set and is %1$d characters long.
ru: Ваш SEO-заголовок установлен и состоит из %1$d символов.

en: Your Site Title and Tagline are set
ru: Название и слоган сайта установлены

en: Your Site Title and/or Tagline are blank
ru: Название сайта и/или слоган не указаны

en: Your Site Title and/or Tagline are blank. We recommend setting both of these values as %1$s requires these for various features, including our schema markup
ru: Заголовок и/или слоган вашего сайта пусты. Мы рекомендуем установить оба этих значения, поскольку %1$s требует их для различных функций, включая нашу Schema-разметку

en: Your Social Profiles
ru: Ваши профили в соцсетях

en: Your SoundCloud URL is invalid. Please check the format and try again.
ru: Ваш URL SoundCloud недействителен. Пожалуйста, проверьте формат и попробуйте снова.

en: Your Tumblr URL is invalid. Please check the format and try again.
ru: Ваш URL Tumblr недействителен. Пожалуйста, проверьте формат и попробуйте снова.

en: Your Twitter URL is invalid. Please check the format and try again.
ru: Ваш URL Twitter недействителен. Пожалуйста, проверьте формат и попробуйте снова.

en: Your URL appears to contain a domain inside the path: %1$s. Did you mean to use %2$s instead?
ru: Ваш URL содержит домен внутри пути: %1$s. Жалаете использовать вместо этого %2$s?

en: Your Username:
ru: Ваше имя пользователя:

en: Your Wikipedia URL is invalid. Please check the format and try again.
ru: Ваш URL Википедии недействителен. Пожалуйста, проверьте формат и попробуйте снова.

en: Your Yelp URL is invalid. Please check the format and try again.
ru: Ваш URL Yelp недействителен. Пожалуйста, проверьте формат и попробуйте снова.

en: Your YouTube URL is invalid. Please check the format and try again.
ru: Ваш URL YouTube недействителен. Пожалуйста, проверьте формат и попробуйте снова.

en: Your content contains images and/or video(s).
ru: Ваш контент содержит изображения и/или видео.

en: Your current site address
ru: Текущий адрес сайта

en: Your email is needed so you can receive SEO recommendations. This email will also be used to connect your site with our SEO API.
ru: Ваш Email необходим, чтобы вы могли получать рекомендации по поисковой оптимизации. Этот адрес также будет использоваться для подключения вашего сайта к нашему SEO API.

en: Your entire site is set to globally nofollow content.
ru: Всему содержимому сайта установлен nofollow.

en: Your entire site is set to globally noindex content.
ru: На всем сайте к содержимому применен noindex.

en: Your image's alt tag attribute.
ru: Атрибут alt-тега вашего изображения.

en: Your license has been disabled.
ru: Введённый лицензионный ключ заблокирован.

en: Your license has expired.
ru: Срок действия вашей лицензии истек.

en: Your license key is invalid.
ru: Введённый лицензионный ключ недействителен.

en: Your license key provides access to updates and addons.
ru: Активация плагина обеспечивает доступ к обновлениям и аддонам.

en: Your license level is %1$s %2$s
ru: Ваш уровень лицензии %1$s %2$s

en: Your meta description is %1$d characters long, which is too long.
ru: Ваше мета-описание состоит из %1$d символов, это превышение нормы.

en: Your meta description is only %1$d characters long, which is too short.
ru: Ваше мета-описание состоит из %1$d символов, этого слишком мало.

en: Your meta description is set and is %1$d characters long.
ru: Ваше мета-описание установлено и состоит из %1$d символов.

en: Your name or company name.
ru: Ваше имя или название компании.

en: Your new site address
ru: Новый адрес сайта

en: Your old site address
ru: Прежний адрес сайта

en: Your page contains a noindex header or meta tag.
ru: На вашей странице присутствует мета-тег noindex.

en: Your page does not contain any noindex header or meta tag.
ru: На вашей странице отсутствует мета-тег noindex.

en: Your page has a correct number of internal and external links.
ru: Ваша страница содержит подходящее количество внутренних и внешних ссылок.

en: Your page is using the canonical link tag.
ru: На вашей странице используется тег канонической ссылки.

en: Your page makes %1$d requests.
ru: Ваша страница создаёт %1$d запросов.

en: Your post needs improvement!
ru: Ваша запись нуждается в улучшении!

en: Your response time is under 0.2 seconds.
ru: Время отклика вашего сайта составляет менее 0,2 секунды.

en: Your robots.txt file is missing or unavailable.
ru: Ваш файл robots.txt отсутствует или недоступен.

en: Your server is not using "expires" headers for your images.
ru: Ваш сервер не использует заголовки «expires» для изображений.

en: Your server is using "expires" headers for your images.
ru: Ваш сервер использует заголовки «expires» для изображений.

en: Your settings have been reset successfully!
ru: Ваши настройки были успешно сброшены!

en: Your site already has %1$s Pro activated. If you want to switch to %2$s Lite, please first go to Plugins > Installed Plugins and deactivate %1$s. Then, you can activate %3$s Lite.
ru: На вашем сайте уже активирован %1$s Pro. Если хотите переключиться на %2$s Lite, перейдите в Плагины > Установленные и отключите %1$s. Затем можно активировать %3$s Lite.

en: Your site appears in search results
ru: Ваш сайт отображается в поисковиках

en: Your site does not appear in search results
ru: Ваш сайт не отображается в поисковиках

en: Your site has a robots.txt file which includes one or more "disallow" directives.
ru: На вашем сайте есть файл robots.txt, который включает одну или несколько директив запрета (disallow).

en: Your site has a robots.txt file.
ru: На вашем сайте есть файл robots.txt.

en: Your site is not connected. Please connect to %1$s, then try again.
ru: Ваш сайт не подключен. Настройте подключение к серверу %1$s и повторите попытку.

en: Your site is not using a secure transfer protocol (https).
ru: Ваш сайт не использует протокол безопасной передачи данных (https).

en: Your site is running an %1$sinsecure version%2$s of PHP that is no longer supported. Please contact your web hosting provider to update your PHP version or switch to a %3$srecommended WordPress hosting company%4$s.
ru: Данный сайт работает на %1$sненадежной версии%2$s PHP, которая больше не поддерживается. Обратитесь к своему хостеру, чтобы обновить версию PHP или переходите на %3$sрекомендованный WordPress хостинг%4$s.

en: Your site is running an %1$sinsecure version%2$s of WordPress that is no longer supported. Please update your site to the latest version of WordPress in order to continue using %3$s.
ru: На вашем сайте установлена %1$sнебезопасная версия%2$s WordPress, которая больше не поддерживается. Пожалуйста, обновитесь до последней версии WordPress, чтобы продолжать использовать %3$s.

en: Your site is running an %1$soutdated version%2$s of PHP that is no longer supported and may cause issues with %3$s. Please contact your web hosting provider to update your PHP version or switch to a %4$srecommended WordPress hosting company%5$s.
ru: На данном сайте используется %1$sустаревшая версия%2$s PHP, которая больше не поддерживается и может вызвать проблемы с %3$s. Обратитесь к своему хостеру, чтобы обновить версию PHP или переходите на %4$sрекомендованный WordPress хостинг%5$s.

en: Your site is running an %1$soutdated version%2$s of WordPress. We recommend using the latest version of WordPress in order to keep your site secure.
ru: На вашем сайте установлена %1$sустаревшая версия%2$s WordPress. Рекомендуем использовать последнюю версию WordPress, чтобы обеспечить безопасность вашего сайта.

en: Your site is set to private. This means WordPress asks search engines to exclude your website from search results.
ru: Ваш сайт закрыт для публичного доступа. WordPress информирует поисковые системы, что нужно исключить сайт из поисковых запросов.

en: Your site is set to public. Search engines will index your website and it will appear in search results.
ru: Ваш сайт открыт для публичного доступа. Поисковые системы будут индексировать ваш сайт, и он появится в результатах поиска.

en: Your site is using a secure transfer protocol (https).
ru: Ваш сайт использует протокол безопасной передачи данных (https).

en: Your site title.
ru: Заголовок сайта

en: Your source is the same as a target and this will create a loop.
ru: Указанные источник и цель совпадают, это создаст замкнутый цикл.

en: Your static sitemap is currently being regenerated. This may take some time based on the size of your site. This may also cause the sitemap content to look outdated.
ru: Ваша статическая карта сайта в настоящее время восстанавливается. Это может занять некоторое время в зависимости от размера вашего сайта. Это также может привести к тому, что содержимое карты сайта будет выглядеть устаревшим.

en: Your target URL contains the invalid character(s) %1$s
ru: Ваш целевой URL содержит недопустимые символы %1$s

en: Your target URL should be an absolute URL like %1$s or start with a slash.
ru: Ваш целевой URL должен быть абсолютным, как %1$s, или начинаться с косой черты.

en: Your theme is not visible!
ru: Ваша тема не видна!

en: Your user account role does not have access to edit this field. %1$s
ru: Ваша учётная запись не имеет полномочий для редактирования этого поля. %1$s

en: Yup, we know a thing or two about building awesome products that customers love.
ru: Да, мы знаем кое-что о создании потрясающих продуктов, которые любят пользователи.

en: Zip code:
ru: Индекс:

en: a
ru: некий

en: a day ago
ru: день назад

en: a few seconds ago
ru: несколько секунд назад

en: a minute ago
ru: минуту назад

en: a month ago
ru: месяц назад

en: a year ago
ru: год назад

en: about
ru: о

en: absolutely lowest
ru: самый низкий

en: actually
ru: фактически

en: advice
ru: совет

en: affordable
ru: доступный

en: after
ru: после

en: alert famous
ru: бдительны

en: all
ru: все

en: always
ru: всегда

en: amazing
ru: удивительный

en: an
ru: некий

en: and
ru: и

en: announcing
ru: заявленный

en: approved
ru: подтверждённый

en: archive
ru: архив

en: are
ru: находятся

en: as
ru: как

en: astonishing
ru: удивительный

en: at
ru: в

en: attractive
ru: привлекательный

en: authentic
ru: аутентичный

en: awesome
ru: потрясающий

en: baby
ru: малыш

en: bargain
ru: сделка

en: be
ru: будьте

en: beautiful
ru: великолепный

en: being
ru: существование

en: best
ru: лучший

en: better
ru: лучший

en: big
ru: большой

en: bonanza
ru: золотое дно

en: bottom line
ru: итог

en: boy
ru: мальчик

en: breakthrough
ru: прорыв

en: but
ru: но

en: by
ru: от

en: can
ru: мочь

en: challenge
ru: вызов

en: colorful
ru: красочный

en: colossal
ru: колоссальный

en: common
ru: общее

en: compare
ru: сравните

en: competitive
ru: конкурентный

en: complete
ru: полный

en: compromise
ru: компромисс

en: conﬁdential
ru: конфиденциальный

en: crammed
ru: забитый

en: daily
ru: ежедневно

en: daring
ru: дерзкий

en: days ago
ru: дн. назад

en: default
ru: по умолчанию

en: delighted
ru: восхищённый

en: delivered
ru: доставленный

en: destiny
ru: судьба

en: destroy
ru: уничтожить

en: devastating
ru: разрушительный

en: devoted
ru: преданный

en: did
ru: сделал

en: direct
ru: прямой

en: dirty
ru: грязный

en: disastrous
ru: катастрофический

en: discount
ru: скидка

en: disgusting
ru: отвратительный

en: disinformation
ru: дезинформация

en: do
ru: делать

en: does
ru: делает

en: dog
ru: собака

en: dollar
ru: доллар

en: double
ru: двойной

en: down
ru: падение

en: download
ru: скачать

en: drowning
ru: утопление

en: dumb
ru: тупой

en: dynamically
ru: динамически

en: e.g. %1$s
ru: напр. %1$s

en: easily
ru: легко

en: easy
ru: легко

en: edge
ru: грань

en: eight
ru: восемь

en: eleven
ru: одиннадцать

en: embarrass
ru: смущать

en: emerging
ru: возникающий

en: emotion
ru: эмоция

en: empower
ru: уполномоченный

en: endorsed
ru: одобренный

en: energize
ru: возбуждать

en: energy
ru: энергия

en: enormous
ru: громадный

en: epic
ru: эпичный

en: ever
ru: когда-либо

en: evil
ru: зло

en: excellent
ru: отличный

en: excited
ru: в восторге

en: exciting
ru: волнующий

en: exclusive
ru: эксклюзивный

en: expert
ru: эксперт

en: explode
ru: взрывать

en: exploit
ru: подвиг

en: exposed
ru: подверженный

en: extra
ru: сверх

en: eye-opening
ru: открывающий глаза

en: fail
ru: неудача

en: faith
ru: вера

en: famous
ru: знаменитый

en: fantastic
ru: фантастический

en: fascinating
ru: очаровательный

en: fearless
ru: бесстрашный

en: feast
ru: праздник

en: feeble
ru: слабый

en: fift
ru: пятьдесят

en: five
ru: пять

en: focus
ru: фокус

en: fool
ru: дурак

en: fooled
ru: одураченный

en: for
ru: для

en: for licensed %1$s %2$s users.
ru: пользователям с лицензией %1$s %2$s.

en: for the ﬁrst time
ru: впервые

en: forbidden
ru: запретный

en: force-fed
ru: откармливать

en: forgotten
ru: забытый

en: fortune
ru: удача

en: foul
ru: нечистый

en: found
ru: найдено

en: four
ru: четыре

en: frantic
ru: неистовый

en: free
ru: бесплатно

en: freebie
ru: халява

en: frenzy
ru: безумный

en: fresh on the mind
ru: на свежую голову

en: frightening
ru: пугающий

en: from
ru: от

en: frugal
ru: скромный

en: full
ru: полный

en: fulﬁll
ru: выполнить

en: fundamentals
ru: основы

en: gambling
ru: азартный

en: genuine
ru: подлинный

en: get
ru: получите

en: gift
ru: подарок

en: gigantic
ru: гигантский

en: girl
ru: девочка

en: good
ru: хороший

en: grateful
ru: благодарный

en: great
ru: великий

en: greatest
ru: величайший

en: greed
ru: жадность

en: grit
ru: твёрдость

en: growth
ru: рост

en: guaranteed
ru: гарантированный

en: gullible
ru: доверчивый

en: guy
ru: парень

en: hack
ru: взломать

en: had enough
ru: достаточно

en: happened
ru: случилось

en: happy
ru: счастливый

en: has
ru: имеет

en: hate
ru: ненавидеть

en: have
ru: иметь

en: hazardous
ru: опасный

en: he
ru: он

en: heart
ru: сердце

en: help are the
ru: помощь - это

en: helpful
ru: помогающий

en: helpless
ru: беспомощный

en: her
ru: её

en: here
ru: здесь

en: hidden
ru: скрытый

en: high
ru: высокий

en: high tech
ru: передовая технология

en: highest
ru: наивысший

en: his
ru: его

en: hoax
ru: фальсификация

en: hope
ru: надежда

en: horriﬁc
ru: ужасающий

en: hourly
ru: ежечасно

en: how
ru: как

en: how to
ru: как

en: how to make
ru: как сделать

en: huge gift
ru: огромный подарок

en: hundred
ru: сотня

en: hurricane
ru: ураган

en: hurry
ru: торопиться

en: hypnotic
ru: гипнотический

en: if
ru: если

en: illegal
ru: незаконный

en: imagination
ru: воображение

en: immediately
ru: немедленно

en: important
ru: важный

en: improved
ru: улучшенный

en: in
ru: в

en: in a
ru: в

en: in the
ru: в

en: in the world
ru: в мире

en: inexpensive
ru: недорогой

en: informative
ru: информативный

en: innovative
ru: инновационный

en: insanely
ru: безумно

en: insider
ru: инсайдер

en: insidious
ru: коварный

en: instructive
ru: поучительный

en: interesting
ru: интересный

en: introducing
ru: введение

en: invasion
ru: вторжение

en: ironclad
ru: бронированный

en: irresistibly
ru: непреодолимо

en: is
ru: является

en: is the
ru: это тот самый

en: is what happens when
ru: это то, что происходит, когда

en: it
ru: оно

en: it looks like a
ru: это похоже на

en: it's here
ru: уже здесь

en: items
ru: элементов

en: its
ru: его

en: jackpot
ru: куш

en: jail
ru: тюрьма

en: jaw-dropping
ru: челюсть отпадает

en: jeopardy
ru: опасность

en: jubilant
ru: ликующий

en: just
ru: просто

en: just arrived
ru: только что прибывший

en: killer
ru: убийца

en: know
ru: знать

en: know it all
ru: все знают

en: largest
ru: наибольший

en: last chance
ru: последний шанс

en: last minute
ru: в последнюю минуту

en: latest
ru: последний

en: launching
ru: запуск

en: lavishly
ru: щедрый

en: lawsuit
ru: иск

en: liberal
ru: свободный

en: lick
ru: лизать

en: lies
ru: враньё

en: life
ru: жизнь

en: lifetime
ru: бессрочный

en: like
ru: словно

en: like a normal
ru: как обычный

en: limited
ru: ограниченный

en: line
ru: линия

en: little
ru: маленький

en: loathsome
ru: омерзительный

en: lonely
ru: одинокий

en: look
ru: смотреть

en: looks like a
ru: выглядит как

en: looming
ru: надвигающийся

en: lost
ru: потерянный

en: love
ru: любовь

en: lowest
ru: нижайший

en: lunatic
ru: сумасшедший

en: lurking
ru: скрывающийся

en: lust
ru: вожделение

en: luxurious
ru: люксовый

en: luxury
ru: роскошный

en: lying
ru: лживый

en: made
ru: сделано

en: magic
ru: магия

en: mainstream
ru: мэйнстрим

en: make
ru: делать

en: make you
ru: сделает вас

en: makes
ru: делает

en: mammoth
ru: мамонт

en: man
ru: человек

en: marked down
ru: снижен

en: massive
ru: массивный

en: me
ru: мне

en: media
ru: медиа

en: meltdown
ru: крах

en: might look like a
ru: может выглядеть как

en: mind
ru: разум

en: mind-blowing
ru: умопомрачительный

en: minute
ru: минута

en: minutes ago
ru: мин. назад

en: miracle
ru: чудо

en: mired
ru: погрязший

en: mistakes
ru: ошибки

en: money
ru: деньги

en: money-grubbing
ru: стяжательство

en: moneyback
ru: возврат денег

en: monthly
ru: ежемесячно

en: months ago
ru: мес. назад

en: monumental
ru: монументальный

en: more
ru: больше

en: most
ru: наиболее

en: murder
ru: убийство

en: my
ru: мой

en: myths
ru: мифы

en: name
ru: имя

en: need
ru: нужно

en: needs update
ru: требует обновления

en: never
ru: никогда

en: never again
ru: никогда больше

en: new
ru: новый

en: nightmare
ru: кошмар

en: nine
ru: девять

en: no
ru: нет

en: no good
ru: не годится

en: no questions asked
ru: никаких вопросов не было задано

en: not
ru: не

en: not installed
ru: не установлено

en: noted
ru: известный

en: now
ru: сейчас

en: obnoxious
ru: противный

en: obsession
ru: одержимость

en: odd
ru: чудной

en: of
ru: из

en: of the
ru: из

en: off-limits
ru: запрещённый

en: offer
ru: предложение

en: official
ru: официальный

en: old
ru: старый

en: on
ru: на

en: on the
ru: на

en: one
ru: один

en: opportunities
ru: возможности

en: out
ru: вне

en: outlawed
ru: вне закона

en: outstanding
ru: выдающийся

en: overcome
ru: преодолеть

en: painful
ru: болезненный

en: pale
ru: бледный

en: panic
ru: паника

en: pay zero
ru: нулевой расход

en: payback
ru: окупаемость

en: people
ru: люди

en: peril
ru: угроза

en: perspective
ru: перспектива

en: photos
ru: фотографии

en: pioneering
ru: новаторский

en: piranha
ru: пиранья

en: pitfall
ru: западня

en: plague
ru: чума

en: played
ru: играл

en: pluck
ru: сорвать

en: plummet
ru: рухнуть

en: plunge
ru: окунуться

en: pointless
ru: бессмысленно

en: poor
ru: бедный

en: popular
ru: популярный

en: portfolio
ru: портфель

en: pound
ru: фунт

en: power
ru: власть

en: powerful
ru: мощный

en: practical
ru: практичный

en: preposterous
ru: нелепый

en: priced
ru: по цене

en: prison
ru: темница

en: privacy
ru: конфиденциальность

en: private
ru: частный

en: prize
ru: приз

en: professional
ru: профессиональный

en: promising
ru: многообещающий

en: protected
ru: защищённый

en: proven
ru: доказанный

en: provocative
ru: провокационный

en: proﬁt
ru: выгода

en: proﬁtable
ru: прибыльный

en: pummel
ru: стукнуть

en: punish
ru: наказать

en: quadruple
ru: четырёхкратный

en: quality
ru: качество

en: quick
ru: быстрый

en: quickly
ru: быстро

en: rare
ru: редкий

en: rave
ru: бред

en: re
ru: повторно

en: really
ru: действительно

en: reasons
ru: причины

en: reckoning
ru: расчёт

en: reclaim
ru: исправление

en: redirect
ru: переадресация

en: reduced
ru: уменьшенный

en: refugee
ru: беженец

en: refund
ru: возмещение

en: refundable
ru: возвращаемый

en: reliable
ru: надёжный

en: remarkable
ru: замечательный

en: remarkably
ru: замечательно

en: research
ru: исследование

en: results
ru: результаты

en: revealing
ru: раскрытие

en: revenge
ru: месть

en: revisited
ru: пересмотренный

en: revolting
ru: гадкий

en: revolutionary
ru: революционный

en: reward
ru: награда

en: rich
ru: богатый

en: right
ru: верно

en: risky
ru: рискованный

en: ruthless
ru: безжалостный

en: sale
ru: распродажа

en: sampler
ru: образец

en: scarce
ru: скудный

en: scary
ru: жуткий

en: scream
ru: вопль

en: search key word goes here
ru: ключевое слово для поиска сюда

en: search term
ru: поисковый запрос

en: searing
ru: обжигающий

en: secrets
ru: секреты

en: secure
ru: безопасный

en: security
ru: безопасность

en: secutively
ru: прочный

en: see
ru: видеть

en: seen
ru: видимый

en: seize
ru: захватывать

en: selected
ru: выбранный

en: sensational
ru: сенсационный

en: seven
ru: семь

en: shameless
ru: бесстыдный

en: shatter
ru: обломок

en: she
ru: она

en: shellacking
ru: шелушение

en: shrewd
ru: проницательный

en: sick and tired
ru: опостылело

en: silly
ru: глупый

en: simple
ru: простой

en: simplistic
ru: упрощённый

en: simpliﬁed
ru: упрощённый

en: sinful
ru: грешный

en: site
ru: сайт

en: sitemaps
ru: карты сайта

en: six
ru: шесть

en: six-ﬁgure
ru: шестизначный

en: sizable
ru: значительный

en: skill
ru: навык

en: skyrocket
ru: сигнальная ракета

en: slaughter
ru: бойня

en: sleazy
ru: неряшливый

en: smash
ru: разгромить

en: smug
ru: самодовольный

en: smuggled
ru: контрабандный

en: sniveling
ru: хныкать

en: snob
ru: сноб

en: so
ru: так

en: soar
ru: взмыть

en: soaring
ru: парящий

en: social
ru: социальный

en: something
ru: что-то

en: sould
ru: мог

en: special
ru: особый

en: special offer
ru: специальное предложение

en: spectacular
ru: изумительный

en: spine
ru: хребет

en: spirit
ru: дух

en: spotlight
ru: прожектор

en: staggering
ru: ошеломляющий

en: startling
ru: поразительный

en: statically
ru: статически

en: strange
ru: странный

en: strangle
ru: задушить

en: strong
ru: сильный

en: stuck up
ru: застрял

en: stunning
ru: оглушительный

en: stupid
ru: дурацкий

en: sturdy
ru: крепкий

en: successful
ru: успешный

en: suddenly
ru: внезапно

en: superior
ru: превосходный

en: sure
ru: конечно

en: sure ﬁre
ru: верный способ

en: surge
ru: всплеск

en: surging
ru: всдымается

en: surprise
ru: сюрприз

en: surprising
ru: удивительный

en: surprisingly
ru: удивительно

en: surrender
ru: сдача

en: survival
ru: выживание

en: swindle
ru: мошенничество

en: taboo
ru: табу

en: tailspin
ru: штопор

en: tank
ru: резервуар

en: tantalizing
ru: дразнящий

en: targeted
ru: целевой

en: tawdry
ru: безвкусный

en: tech
ru: технология

en: technology
ru: технология

en: teetering
ru: колеблется

en: temporary ﬁx
ru: временная фиксация

en: tempting
ru: заманчивый

en: terriﬁc
ru: ужасный

en: terror
ru: ужас

en: tested
ru: проверенный

en: that
ru: что

en: that will
ru: что будет

en: that will make
ru: это сделает

en: that will make you
ru: это сделает вас

en: the
ru: тот самый

en: the best
ru: лучший

en: the most
ru: самый

en: the ranking of
ru: рейтинг

en: the reason why is
ru: причина почему

en: the truth about
ru: правда о

en: their
ru: их

en: there
ru: там

en: these
ru: эти

en: they
ru: они

en: thing
ru: вещь

en: thing ive ever seen
ru: вещь, которую я когда-либо видел

en: things
ru: вещи

en: think
ru: думать

en: thirt
ru: тринадцать

en: this
ru: этот

en: this is
ru: это является

en: this is an XML Sitemap, meant to be consumed by search engines like Google or Bing.
ru: это XML-карта сайта, предназначенная для использования поисковыми системами, как Google или Яндекс.

en: this is the
ru: это тот самый

en: this is what
ru: Это то, что

en: this is what happens
ru: вот что происходит

en: thousand
ru: тысяча

en: three
ru: три

en: thrilled
ru: взволнованный

en: thrilling
ru: захватывающий

en: time
ru: время

en: timely
ru: своевременный

en: tired
ru: усталый

en: to
ru: в

en: to analyze a competitor site.
ru: чтобы проанализировать конкурентный сайт.

en: to be
ru: быть

en: to see your Site Score.
ru: чтобы увидеть рейтинг вашего сайта.

en: to the
ru: к

en: toxic
ru: токсичный

en: trap
ru: ловушка

en: treasure
ru: сокровище

en: tremendous
ru: огромный

en: triple
ru: тройной

en: triumph
ru: триумф

en: truth
ru: правда

en: try before you buy
ru: попробуйте перед покупкой

en: turn the tables
ru: поменяться ролями

en: twelve
ru: двенадцать

en: two
ru: два

en: ultimate
ru: окончательный

en: unauthorized
ru: несанкционированный

en: unbelievably
ru: невероятно

en: uncommon
ru: необычное

en: uncommonly
ru: необыкновенный

en: unconditional
ru: безусловный

en: under
ru: под

en: under priced
ru: недооцененный

en: underhanded
ru: коварный

en: undo","when you see
ru: отменяйте "," когда увидите

en: unexpected
ru: неожиданный

en: unique
ru: уникальный

en: unknown
ru: неизвестный

en: unlimited
ru: неограниченный

en: unlock
ru: разблокировать

en: unparalleled
ru: бесподобный

en: unscrupulous
ru: беспринципный

en: unsurpassed
ru: непревзойденный

en: unusual
ru: необычно

en: unusually
ru: необычно

en: up
ru: вверх

en: upgrade to %1$s
ru: переходите на %1$s

en: upgrading to %1$s
ru: обновление до %1$s

en: uplifting
ru: поднимающий

en: urgent
ru: срочно

en: useful
ru: полезный

en: valentines
ru: валентинки

en: valor
ru: доблестный

en: valuable
ru: ценный

en: value
ru: ценность

en: vaporize
ru: испарять

en: varify
ru: варьировать

en: very easy
ru: очень лёгким

en: vibrant
ru: яркий

en: victim
ru: жертва

en: victory
ru: победа

en: video
ru: видео

en: vindication
ru: оправдание

en: viral
ru: вирусный

en: volatile
ru: летучий

en: vulnerable
ru: уязвимый

en: want
ru: хочу

en: wanted
ru: разыскиваемый

en: wanton
ru: бессмысленный

en: warning
ru: предупреждение

en: was
ru: было

en: watch
ru: следить

en: way
ru: способ

en: ways
ru: способы

en: wealth
ru: богатство

en: weekly
ru: еженедельно

en: weird
ru: сверхъестественный

en: what
ru: что

en: what happened
ru: что случилось

en: what happens
ru: что случается

en: what happens when
ru: что происходит, когда

en: what this
ru: что это

en: what's this?
ru: что это?

en: when
ru: когда

en: when you
ru: когда вы

en: where
ru: где

en: whip
ru: кнут

en: who
ru: кто

en: whopping
ru: колоссальный

en: why
ru: почему

en: wicked
ru: безнравственный

en: will
ru: будут

en: will make you
ru: обеспечит вам

en: willpower
ru: сила воли

en: with
ru: с

en: withheld
ru: удержанный

en: wonderful
ru: прекрасный

en: wondrous
ru: чудесный

en: world
ru: мир

en: worry
ru: беспокойство

en: wounded
ru: раненый

en: year
ru: Год

en: yearly
ru: ежегодно

en: years
ru: годы

en: years ago
ru: лет назад

en: you
ru: вы

en: you need to
ru: вам надо

en: you need to know
ru: вам нужно знать

en: you see
ru: понимаете

en: you see what
ru: вы видите, что

en: your
ru: ваш

en: you’ll
ru: вы будете

en: zinger
ru: звенящий

en: ﬁre
ru: огонь

en: ﬁrst
ru: первый

en: ﬂeece
ru: руно

en: ﬂoundering
ru: барахтающийся

en: ﬂush
ru: промывать
